91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 23.03.2019 r.
Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław

Dzisiejsza Ewangelia odsłania przed nami prawdziwy obraz Boga. Już w pierwszym zdaniu czytamy, że „do Jezusa przybliżali się wszyscy celnicy i grzesznicy”. To ważne słowa. Bóg daje każdemu prawo zbliżania się do siebie. Bóg jest dla wszystkich, podobnie Jego słowo, Dobra Nowina, jest skierowana do każdego człowieka, bo każdy jest Jego dzieckiem, u każdego Bóg dostrzega możliwość nawrócenia i przemiany. Tę prawdę obrazuje przytoczona przez Jezusa przypowieść o synu marnotrawnym.

Jest to nie tyle co przypowieść, ale raczej „alegoria”, ponieważ każdy rys opowieści ma swoje znaczenie: gospodarzem jest Bóg, winnicą – naród wybrany; sługami są prorocy; synem – Jezus, który zostanie zabity poza murami Jerozolimy; przewrotni rolnicy to niewierni Żydzi; inny naród, któremu zostanie powierzona winnica, to poganie.

Jak wiele potrzeba w dzisiejszym świecie wrażliwości, aby człowieka potrzebującego. Jezus w dzisiejszym słowie uczy nas postawy otwartości na człowieka potrzebującego. Przestrzega, aby serce człowieka nie była zatwardziałe. Mistrz ukazuje postawę bogacza, którego serce było zatwardziałe, nie zauważył on potrzebującego Łazarza. Biedak każdego dnia leżał u bram pałacu bogacza. Serce bogacza było jednak zatwardziałe, nie dostrzegał on cierpiącego człowieka, który błagał o pomoc.

Jeremiasz, kapłan z Anatot, prorok siejący słowo Boże, nawadniający Bożą rolę łzami własnych wątpliwości i rozpaczy, prorok żyjący tym słowem i przez nie trawiony. Sprzymierzony z poprzednim królem, doświadcza teraz prześladowań ze strony przeciwnych mu kapłanów.

Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, opiekun Jezusa Chrystusa uczy nas milczącego kontemplowania wiary; uczy nas wypowiadania Bogu TAK, nie tyle słowami, co swoim zaangażowaniem i działaniem.