91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 18.01.2018 r.
Imieniny: Piotr, Małgorzata

Boża pedagogia
W czytanym dzisiaj fragmencie trzeciego rozdziału Ewangelii według świętego Marka pada
skierowany do złych duchów rozkaz, aby nie wołały do Pana Jezusa: "Ty jesteś Synem Bożym".

Dosyć krwawa historia z dzisiejszego pierwszego czytania z Pierwszej Księgi Samuela prowokuje do pytania w jaki sposób postrzegam Pismo Święte, a idąc nieco dalej, w jaki sposób oceniam i interpretuje słowa w nim zawarte? Nierzadko z ust osób nieprzychylnych Kościołowi możemy usłyszeć zarzut, iż Bóg wcale nie jest dobry ponieważ „żąda krwi”.

(Mk 2, 23-28)

Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat pośród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze mówili do Niego: „Patrz, czemu oni czynią w szabat to, czego nie wolno?”

„Pójdź za mną!” (Mk 2, 14)

Spójrzmy na nasze życie, na dzisiejszy dzień. Nic nowego się nie dzieje. Należy wstać, chociaż się nie chce, śniadanie, praca, nauka, obiad, kolacja i już wieczór. Muszę iść spać, bo rano trzeba znowu wstać. I tak codziennie, mija dzień za dniem… Takie poukładane życie, bez żadnych rewelacji daje poczucie bezpieczeństwa czy zadowolenia. Zapewne podobnie miał Lewi – zwyczajne życie w swoich poukładanych schematach – aż do dzisiaj. Teraz się wszystko zmieniło, a to za sprawą trzech wyrazów: „Pójdź za mną!”

 

Dzisiejsza Liturgia Słowa kieruje do nas podwójne pouczenie. Pierwsze to nauka o przebaczeniu, a więc, gdy Bóg odpuszcza nam grzechy to zostaje to wykonane w 100%.