91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 22.07.2019 r.
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Od 1983 roku w zabytkowej kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach odbywają się koncerty organowe. Dziś jest to Kartuski Festiwal Muzyki Organowej, wcześniej - Kartuskie Letnie Koncerty Organowe.

Fantastycznie bawiła się publiczność X Żukowskiego Lata Muzycznego na przedostatnim już koncercie, w którym wystąpili Czesław Majewski i Janusz Tylman, czyli - "Śpiewające Fortepiany". Towarzyszyli im Joanna Stefańska - Matraszek i Ireneusz Miczka.

Czterech rowerowych pątników z diecezji pelplińskiej do Grobu św. Jakuba jest już w Pirenejach.

 „Trzeba nam dzisiaj budować duchowe barykady z modlitwy, by broniły przed zabiciem ducha narodu”, powiedział 21 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas centralnych uroczystości odpustowych w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

Sobotni finałowy koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego był wymarzonym spotkaniem z różnorodną muzyką akordeonową. Dopisała pogoda, publiczność i wykonawcy.

W niedzielę 21 lipca 2019 r. o godz. 11.30 w Sianowie odbyła się Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego J. E. dr Ryszarda Kasyny. W uroczystości wzięli udział pielgrzymi z różnych części naszej diecezji i spoza niej. Najwięcej pątników przybyło pieszo (ponad 5 tysięcy osób). Pojawili się też pielgrzymi, którzy do matki Bożej królowej Kaszub przyjechali rowerowi i autokarowi. Podczas homilii ksiądz biskup podkreślał rolę modlitwy, która jest bardzo ważna w życiu każdego wierzącego człowieka. Odniósł się także do wydarzeń na świcie, mówiąc o prześladowaniach za wiarę. Tym bardziej nasza modlitwa powinna być kierowana za prześladowanych i prześladowców- powiedział biskup. Nie można nam ustawać w modlitwie — dodał. Sumę kończącą Wielki Odpust Sianowski, która odbędzie się w niedzielę 28 lipca o godz. 11.30, poprowadzi Ks. Bp Arkadiusz Okroj.

 Ks. kustosz Eugeniusz Grzędzicki zaprasza na pozostałe dni odpustu do Sianowa:

 Galeria zdjęć

 

[materiał rozszerzymy]

Tym razem i w sobotę, i w niedzielę na kartuskim Rynku gości Muzyka Świata. W sobotę widzowie oklaskiwali zespół Grojcowianie z Beskidu Tatrzańskiego oraz grupę Kud Abrasevic z Serbii. W niedzielę, 21 lipca, o godz. 17 - Abba Show z piosenkami legendarnej grupy ze Szwecji. 

W kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pielgrzymów pożegnał ks. dziekan Piotr Krupiński.
Jeszcze przed godziną 7 było pogodnie, ale gdy pielgrzymi wyszli z kościoła - zaczął padać deszcz. Pod przewodnictwem ks. Stanisława Mejera i ks. Waldemara Prondzinskiego grupa ze śpiewem na ustach, z towarzyszeniem orkiestry wyruszyła na 12-kilometrową trasę. Żegnały ich błyskawice i pomruki odchodzącej burzy.

Galeria zdjęć - kartuska pielgrzymka do Sianowa

Galeria zdjęć - pielgrzymka z Przodkowa i Żukowa

W sobotę pierwsze pielgrzymki dotarły do SIanowa - Banino, Chwaszczyno, Leźno, Wejherowo