91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 19.09.2019 r.
Imieniny: Konstancja, January

Decyzją z 27 sierpnia 2019 roku Kaszubska Gwiazdka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

I Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt z OSP w Sulęczynie wygrała w kategorii 10-16 lat wojewódzkie zawody sportowo - pożarnicze wg regulaminu CtiF. W gronie chłopców wygrała MDP Gałęzinowo z powiatu słupskiego. Rywalizacja ta odbyła się w Jezierzycach.

Starogardzianie uczcili 80 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

"Z sercem i rozsądkiem- rodzicielstwo bliskości" edycja III.

Na sześć etapów podzielono kompleksową rekultywację jezior kartuskich - Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Pokazuje je wystawa, którą można oglądać na kartuskim Rynku. Procesem rekultywacji koordynować będzie prof. Jolanta Grochowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Rekultywacja jezior - prof. Jolanta Grochowska z katedry UWM:

W pierwszym etapie z Jeziora Karczemnego zostaną wydobyte i unieszkodliwione osady denne. We wszystkich jeziorach prowadzona będzie inaktywacja fosforu - polegać będzie na strąceniu fosforu z z toni wodnej i zablokowaniu w osadach dennych a także zwiększeniu ich zdolności sorpcyjnych. Koagulant będzie rozprowadzony przez specjalistów metodą powierzchniową z pokładu jednostek pływających. Następnym krokiem będzie biomanipulacja - jej celem jest kształtowanie struktury ichtiofauny w celu ograniczenia nadmiernego pogłowia ryb zooplanktonożernych i bentosożernych. W konsekwencji taka przebudowa struktury gatunkowej ryb sprzyja poprawie jakości wody w jeziorze. Planuje się dokonanie zarybień narybkiem szczupaka, sandacza oraz bolenia.

Elementem projektu jest budowa infrastruktury rekreacyjnej - promenady wzdłuż Jeziora Klasztornego Małego oraz ścieżki wzdłuż Strugi Klasztornej. Na terenie gminnej oczyszczalni ścieków w Kartuzach zostanie rozbudowana i zmodernizowana instalacja przeróbki osadów ściekowych, zmieni się system transportu ścieków. I wreszcie - monitoring środowiskowy - badana będzie jakość wód jezior oraz wód dopływów powierzchniowych do jezior i wylotów brzegowych.

Podpisanie umowy z NFOŚiGW na dofinansowanie rekultywacji kartuskich jezior

Od 6 września 2019 roku obowiązuje zmiana do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od tego dnia gminy mają rok na to, by przygotować wszystkie niezbędne uchwały wprowadzające zapisy ustawy do realizacji.

O najważniejszych planach ministerstwa oraz relacji do Unii Europejskiej w wywiadzie dla Radia Głos mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

17 września rozpoczęła się w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Starym Polu dwudniowa międzynarodowa konferencja na temat: "Wyzwania dla doradztwa rolniczego po 2020".