91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 31.10.2020 r.
Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta

W całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r. trwa Powszechny Spis Rolny. Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

Istnieją trzy możliwości spisu:

  • Samospis Internetowy - wystarczy wejść na stronę spisrolny.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz,
  • Spis rolny przez telefon,
  • Spis rolny przeprowadzony przez Rachmistrza.

Udział w spisie rolnym to obowiązek każdego rolnika.

- Przejęcie młodych i wmówienie im - że kobiety są przez Kościół i prawicowych polityków straszliwie krzywdzone - i na tej bazie wzbudzenie młodzieńczego buntu, spowoduje, że już za kilka lat ci młodzi sami całkowicie zmienią naszą rzeczywistość.

Fizjoterapia to usługi świadczone przez fizjoterapeutów osobom i populacjom w celu rozwijania, utrzymywania i przywracania ich maksymalnej sprawności oraz poprawy funkcjonowania przez całe życie. Usługi te są świadczone w sytuacjach, w których ruch i funkcja są zagrożone przez proces starzenia się, urazy, ból, choroby, zaburzenia, warunki lub czynniki środowiskowe, i przy zrozumieniu, że funkcjonalny ruch ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia.

Fizjoterapia obejmuje interakcje między fizjoterapeutą, pacjentami/klientami, innymi pracownikami ochrony zdrowia, rodzinami, opiekunami i społecznościami w procesie, w którym potencjał ruchowy jest badany/oceniany, a cele są ustalane przy użyciu wiedzy i umiejętności unikalnych dla fizjoterapeutów.

Agnieszka Głodowska - fizjoterapeutka z Pelplińskiego Centrum Zdrowia wyjaśniła nam, co oznacza termin "fizjoterapia", jakie są jej rodzaje, czym różni się od rehabilitacji oraz kogo najczęściej się jej poddaje.

Pomorska Kolej Metropolitalna wybrała wykonawcę swojej części bajpasa kartuskiego. To półtorakilometrowy odcinek między Gdańskiem Kiełpinkiem a Kokoszkami. Przetarg wygrała firma Torhamer z Gdyni. Jej oferta opiewa na kwotę 43,25 mln zł.

Rada Miejska w Kartuzach podjęła uchwałę o utworzeniu dwóch linii komunikacji miejskiej - w listopadzie i w grudniu mieszkańcy będą mogli już z nich korzystać.

Protesty wobec zaostrzenia przepisów aborcyjnych przelewają się przez całą Polskę. Ludzie protestują na ulicach, ale wchodzą też do kościołów z transparentami i wulgarnymi hasłami.

"Młodzież Wszechpolska nie chce dopuścić do takich protestów" - mówił nam we wtorek, 27 października prezes Okręgu Pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej Rafał Buca.

Wszechpolacy apelują, by nie wykorzystywać kościoła i nie zakłócać nabożeństw w trakcie protestów. Młodzież Wszechpolska zapowiada, że będzie chronić wiernych i świątynie przed aktami agresji ze strony części protestujących.

Rozmowa z Rafałem Bucą:

 

43 pary małżeńskie z gminy Kartuzy doczekały złotych jubileuszy. Jednak zamiast wspólnego świętowania - jest krótkie spotkanie z burmistrzami, medal, gratulacje, kwiaty i upominek. Wręczanie honorów odbywa się sukcesywnie.

1 listopada w Kartuzach w rejonie dolnego i górnego cmentarza przy ul. Wzgórze Wolności będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu. Zmiany obowiązywać będą od godz. 6 do 22.