91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 17.01.2021 r.
Imieniny: Marian, Jan, Antoni

Z zachowaniem przepisów sanitarnych w niedzielę 17 stycznia od godz. 14 odbędzie się w kościele w Jabłowie XXVI Rodzinne Śpiewanie Kolęd.

Firma projektowa  Arkas-Projekt Sp. z o.o. z Olsztyna za kwotę 1,333 mln zł wykona dokumentację II etapu obwodnicy Kartuz. Na prace projektowe i uzyskanie stosownych pozwoleń ma 24 miesiące, co pozwala szacować, że około roku 2024 zaczną się roboty w terenie.

Próba uruchomienia komunikacji w Kartuzach i w podmiejskich miejscowościach rozpoczęła się w listopadzie 2020 roku. Gmina otrzymała kolejne dofinansowanie i w nowym roku będzie kontynuować to zadanie, ulepszając rozkład jazdy i sieć przystanków.

Wiosną zostanie wprowadzony do podziału bojowego sonar holowany, najnowszy zakup Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Najpierw nurkowie muszą zapoznać się ze sprzętem i jego możliwościami.

Doroczny koncert kolęd z Sulęczyna miał w tym roku formę online, co nie przeszkodziło ani artystom, ani odbiorcom cieszyć się wspaniałym wykonaniem tradycyjnych kolęd, pastorałek oraz współczesnych utworów, autorstwa ks. Jana Twardowskiego, Jeremiego Przybory, Wandy Chotomskiej.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

W ramach wielkiego projektu realizowanego przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia wyremontowany został oddział neurologiczny. Koszt modernizacji to ponad 2,5 mln zł. Przebudowa szpitala za blisko 63 mln zł wkracza w kolejny etap. We wtorek, 12 stycznia nastąpiło oficjalne otwarcie oddziału.

- W trakcie trwającej blisko 8 miesięcy modernizacji całkowicie przebudowano prawie 500 m2 oddziału! Koszt robót budowlanych wyniósł 1,7 mln złotych, natomiast koszt wyposażenia to prawie 800 tysięcy złotych – wyjaśnia wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel.


– Jest to efekt kilkuletniej pracy zespołu urzędników ze Starostwa Powiatowego, czyli osób, które napisały i przygotowały projekt, oraz użytkownika, czyli Kociewskiego Centrum Zdrowia. Prace trwały od kwietnia ubiegłego roku i były szeroko zakrojone. Doszło do poważnych zmian. - dodaje Patryk Gabriel.

To jednak nie wszystkie, spośród realizowanych w ostatnim czasie projektów:


 - Na oddział neurologiczny trafiły również specjalistyczne urządzenia medyczne, takie jak: aparat EKG, ultrasonograf, respirator, defibrylator czy zestaw komputerowy z oprogramowaniem holterowskim, które zasilą wyposażenie nowoczesnych pracowni badań EKG. - mówi Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim:


Lekarz Robert Wierzba zauważył, że mimo radości z otwarcia oddziału, towarzyszą mu także mieszane uczucia:


- Kupiliśmy m.in.: 18 łóżek, w tym 2 do intensywnego nadzoru, a także kozetki, szafy medyczne i wyposażenie meblowo-biurowe – wylicza Beata Gradowska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego:


Prace trwały od kwietnia ubiegłego roku i były szeroko zakrojone. Doszło do poważnych zmian. Radości z otwarcia oddziału nie krył wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel:


Do tej pory przebudowane i wyposażone zostały już 3 oddziały: udarowy, kardiologiczny i neurologiczny.

Kolejnym oddziałem, który ulegnie przebudowie, będzie oddział chirurgii ogólnej, później oddział chorób wewnętrznych oraz zakład rehabilitacji.