91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 18.04.2021 r.
Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Otwarte zostały oferty, które wpłynęły na przetarg dotyczący „bieżącego utrzymania dróg i remontów nawierzchni ulic w mieście Tczewie (dróg publicznych i wewnętrznych) w 2021 roku”.

Ponad dwumilionowa inwestycja przebudowy ul. Kapinosa w Gniewie właśnie się rozpoczęła. Teren budowy został już przekazany inwestorowi, firmie PUH Feniks E. Salczyński H. Tupalski z Grudziądza, która 12 kwietnia rozpoczęła prace. Na realizację zadania Gmina Gniew otrzymała środki zewnętrzne w wysokości  1 935 305 złotych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Na Muzeum Kaszubskim w Kartuzach znajdzie się tablica pamięci Wojciecha Kiedrowskiego, zmarłego 18.04.2011 roku działacza ruchu kaszubskiego, wydawcy i redaktora kaszubskich publikacji. W rocznicę śmierci wielkiego Kaszuby odprawiona zostanie msza św. o godz. 11 w kartuskiej kolegiacie.

Drugie ognisko zjadliwej ptasiej grypy wybuchło w powiecie kartuskim. Tym razem w komercyjnej hodowli kaczek w Czystej Wodzie, w gminie Stężyca. Hodowca zauważył zmniejszone spożycie paszy, objawy chorobowe, padło kilkaset sztuk. W celu zlikwidowania ogniska wybito 11 424 sztuk. Każdorazowe stwierdzenie ogniska tej choroby powoduje niepowetowane straty w gospodarce regionu - podkreśla w rozmowie Piotr Wal, z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kartuzach.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie jest organizatorem całorocznego konkursu fotograficznego dla mieszkańców gminy. Po zimowej osłonie "Chmielno pod puchem" - przychodzi czas na wiosenną - "Chmielno rozkwita". 

16 kwietnia obchodzimy Dzień Sapera. Święto zostało ustanowione w 1946 roku, w pierwszą rocznicę sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez Wojsko Polskie.

Nawet 5 tysięcy złotych można zdobyć z rządowego dofinansowania na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości zgłaszanej do projektu "Moja woda". Składanie wniosków do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczęło się pod koniec marca.

Na kolejnym etapie największego w Polsce projektu środowiskowego - Kompleksowej Rekultywacji Jezior Kartuskich - trwają prace polegające na na inaktywacji fosforu w jeziorach Mielenko i Klasztorne Małe. Gmina Kartuzy przygotowuje się też do usunięcia z dna Jeziora Karczemnego pompy napowietrzającej sprzed 40 lat.