91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 10.08.2022 r.
Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

Po raz pierwszy pod przewodnictwem prof. ks. Jana Perszona potoczyły się przesłuchania 51. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa. Wspomagany był przez Tomasza Fopke, Karolinę Keler, Bożenę Ugowską i Dariusza Majkowskiego. W finale wystąpiło 50 uczestników. Minutą ciszy uczczono zmarłego tragicznie Janusza Mamelskiego - poety i pisarza kaszubskiego.


Przesłuchania odbywały się w sobotę.  Była spotkanie komisji z opiekunami, warsztaty z Pawłem Ruszkowskim i koncert młodego wokalisty. Wieczorny  grill dopełnił świątecznego, wyjątkowego charakteru spotkania laureatów powiatowych rywalizacji recytatorskich. Niedziela rozpoczęła się mszą św. pod przewodnictwem ks. prof. Jana Perszona a kaszubską oprawę zapewnili uczestnicy, jurorzy i opiekunowie dzieci.

Galeria zdjęć

Rodno Mowa w Chmielnie - msza św., powitanie ks. J. Perszon:

Rodno Mowa w Chmielnie - msza św. - homilia ks. Jan Perszon:

51. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej - Chmielno 2022 reportaz:

WYNIKI

kategoria przedszkola i klasy „0”
I – Klara Makurat – Przedszkole Samorządowe nr 7 w Kościerzynie, opiekun: Iwona Makurat
II – Antoni Bubolc – Szkoła Podstawowa w Starzynie, opiekun: Żaneta Sołtys
III – Karina Gonczarenko – Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze Wejherowskim, opiekun: Grażyna Sikora
Wyróżnienia:
Maria Wittbrodt – Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdyni, opiekun: Ramona Wittbrodt
Mikołaj Młyńczyk – Przedszkole nr 6 w Lęborku, opiekun: Danuta Rybińska
Anabella Kotarska – Przedszkole „Wesołe Przedszkolaki” Chojnice, opiekun: Ewa Kuczkowska
Liliana Szczesna - Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie, opiekun: Elżbieta Rzepka
Agata Szreder – SP w Reskowie, opiekun: SP w Reskowie, opiekun: Maria Komkowska
Faustyna Prądzińska – ZS w Borowym Młynie, opiekun: Monika Richert

Kategoria klasy I-III szkół podstawowych
I – Leon Makurat – Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie, opiekun: Hanna Piwowarczyk
II – Milena Witos – Szkoła Podstawowa Im. Franciszka Tredera w Borzestowie, opiekun: Aneta Witos
III – Dominika Reiter – Szkoła Podstawowa w Borzestowie, opiekun: Mirosława Reiter
Wyróżnienie: Kornelia Gliniecka - Szkoła Podstawowa w Sulęczynie, opiekun: Dorota Kerlin

Kategoria klasy IV-VI szkół podstawowych
I – Jarosław Bisewski – Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze, opiekun: Szymon Heland
II – Zofia Żmich – Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie, opiekun: Halina Groth
III – Michalina Marcińska – Szkoła Podstawowa w Chmielnie, opiekun: Joanna Marcińska
Wyróżnienia:
Zofia Słupska – Zespół Szkół w Motarzynie, opiekun: Anna Wróbel
Amelia Kikolska – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kościerzynie, opiekun: Helena Narloch
Nadia Krauza – Zespół Szkół w Borowym Młynie, opiekun: Monika Richert

Kategoria klasy VII-VIII szkół podstawowych
I – Milena Koska – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dębnicy Kaszubskiej, opiekun: Anna Wróbel
II – Kornelia Garstka – Szkoła Podstawowa im. Jakuba Wejhera w Górze, opiekun: Magdalena Płotka-Garstka
III – Michał Moga – Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, opiekun: Marzena Borzyszkowska
Wyróżnienie Zuzanna Jereczek – Szkoła Podstawowa w Leśnicach, opiekun: Marzena Maszota

Kategoria szkoły branżowe i ponadpodstawowe
I – Paulina Penkowska – ZKP O/Chmielno, opiekun: Joanna Penkowska
II – Wiktoria Daleka – Kartuskie Centrum Kultury
III – Agnieszka Leszczyńska – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku, opiekun: Katarzyna Jałoszyńska
Wyróżnienie: Szczepan Makurat – I Liceum Ogólnokształcące Kościerzyna. Opiekun: Iwona Makurat

Kategoria dorośli
I – Marta Lidzbarska
II – Paweł Wittbrodt
III – Wiktoria Stolc


Nagrody specjalne:
za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej dla Marty Lidzbarskiej
za najlepszą recytację fragmentu utworu Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa” dla Mileny Koski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnicy Kaszubskiej (opiekun: Anna Wróbel)
za najlepszą interpretację poezji kaszubskiej dla Tymoteusza Höhn ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach (opiekun: Marzena Borzyszkowska)
za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla dla Antoniego Bubolca ze Szkoły Podstawowej w Starzynie (opiekun: Żaneta Sołtys)

Nagrodę Wójta Gminy Chmielno dla najmłodszej uczestniczki odebrała 5-letnia Faustyna Prądzińska z Zespołu Szkół w Borowym Młynie.
Nagrodę Prezesa ZKP O/Chmielno dla najmłodszego uczestnika odebrał 6-letni Antoni Bubolc ze Szkoły Podstawowej w Starzynie.

W nocy 8/9 czerwca 1942 roku żołnierze Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" oraz Polskiej Armii Powstania podjęli próbę zamachu na Adolfa Hitlera.

W tegorocznym XXVII Ogólnopolski Konkursie Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego - Linia 2022 wzięło udział 220 osób, w tym: 88 osób w kategorii dorosłych, 5 - z kategorii młodzieży oraz 126 dzieci. Na konkursu wpłynęło 386 prac, ukazujących piękno wszystkich szkół haftu kaszubskiego. Przez najbliższy miesiąc wystawę pokonkursową można podziwiać w Domu Kultury w Lini, potem zostanie przeniesiona do Żukowa.


Konkursy haftu kaszubskiego organizowane są przez Gminny Dom Kultury w Lini nieprzerwanie od 1996 r. Konkurs upowszechnia piękno oraz oryginalność wszystkich szkół haftu kaszubskiego. Uczestnicy mają możliwość zapoznać się z elementami kompozycji wzorów w poszczególnych szkołach haftu oraz z technikami wykonywania haftów barwnych i czepcowych, a także doskonalić swoje umiejętności kompozycyjne - czytała protokół Kamila Soroko, dyrektor GDK w Lini.

Prace konkursowe oceniano 12 maja br. Jury tworzyły etnograf Elżbieta Ball- Szymroszczyk,  Ewa Gilewska, kustosz Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Benita Grzenkowicz- Ropela,  starszy kustosz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie, Teresa Hirsz, przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia, Jadwiga Sommer, członek Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy Linia oraz Kamila Soroko, dyrektor GDK w Lini.

W bieżącym roku szczególną uwagę komisji zwróciły prace haftu czepcowego, w których hafciarki czerpały inspiracje z dawnych czepców pochodzących ze zbiorów Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, gdzie odkryły czepce wyszywane złotem i barwnym jedwabiem, i to zestawienie użyły w swoich pracach.

"Coraz częściej haft pojawia się na współczesnych przedmiotach użytkowych, takich jak etui na tablety, ocieplacze na czajnik, pokrowce na sztućce, bluzki, spódniczki, paski czy torebki. Wśród tegorocznych prac konkursowych znajdują się niezwykle ciekawe prace haftu wdzydzkiego, których autorki zaczerpnęły układy kompozycyjne z prac dawnych mistrzyń tej szkoły haftu." - brzmią wnioski komisji. 


Komisja konkursowa oceniając pracę zwracała uwagę na zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji, poziom technicznego wykonania.

Gratulacje zwycięzcom składali Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski, Bogumiiła Engelbrecht, wójt gminy Linia, Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa. 

XXVII Ogólnopolski Konkurs Haftu Kaszubskiego im. E. Szymikowskiego - Linia 2022 relacja:

Galeria zdjęć

WYNIKI

Nagroda Marszałka
DZIECI kl. 0-IV
I miejsce – Maria Richert – Żukowo
II miejsce – Natalia Świątek – Brzezińska – Brzeźno Szlacheckie
II miejsce – Maria Pruszyńska – Żukowo
III miejsce – Hanna Ziółkowska – Żukowo
DZIECI kl. V-VIII
I miejsce – Karolina Albrecht – Brzeźno Szlacheckie
II miejsce – Kinga Lejk – Linia
III miejsce – Alicja Jencen – Żukowo
MŁODZIEŻ
I miejsce – Martyna Płotka – Żukowo
II miejsce – Dominika Płotka – Sierakowice
II miejsce – Agata Warszynska – Tuchola
III miejsce – Wiktoria Bulczak – Wierzchucino
III miejsce – Zofia Goyke – Wierzchucino
DOROŚLI
I miejsce – Bogumiła Gregorczyk- Człuchów
III miejsce – Teresa Mejna – Kopania – Pruszcz Gdański
III miejsce – Alina Król – Gdańsk


Dorośli
I miejsca
1. Helena Fert – Przechlewo
2. Bożena Treszczyńska – Człuchów
3. Teresa Dembkowska – Wejherowo
4. Anna Czurejno – Człuchów
5. Helena Megger – Przechlewo
6. Ludwika Wessering – Wejherowo
7. Zbigniewa Mysłek – Człuchów
8. Hanna Kozłowska – Tuchola
9. Maria Pruska – Przechlewo
10. Halina Sala – Tuchola
11. Anna Przytarska – Kęsowo
12. Elżbieta Żuławska – Gdańsk
13. Dorota Marszałkowska - Gdynia

Czepce
14. Beata Butowska – Rumia
15. Izabela Denc – Gdynia
16. Irena Peplińska – Brusy
17. Izabela Bliźniewska – Borowo
18. Agnieszka Sosnowska-Morawska – Bojano
19. Danuta Niechwiadowicz – Gdańska
20. Maria Sikora – Kiełpino

II miejsca
1. Wanda Walkusz – Linia
2. Józefa Sitarz – Przechlewo
3. Wanda Krzymińska- Gdańsk
4. Maria Płotka – Żukowo
5. Iwona Lewandowska – Tuchola
6. Halina Prądzyńska-Wieżel – Człuchów
7. Maria Sala – Tuchola
8. Zofia Magulska – Reda
9. Irena Bartczak-Nowak – Rumia
10. Małgorzata Gruba – Żukowo
11. Maria Michałowska – Wejherowo
12. Bogumiła Błażejewska – Tuchola
13. Krystyna Badtke – Tuchola
14. Teresa Dominik – Wejherowo

Czepce
15. Gabriela Wrońska – Kiełpino
16. Mariola Pankau – Gdynia
17. Danuta Leszczyńska – Kłodowa
18. Elżbieta Śliwińska – Pruszcz Gd.
19. Ewa Rathnów – Gdynia
20. Aleksandra Ogiela - Gdańsk
III miejsca
1. Agnieszka Jakubicz – Białystok
2. Hanna Płotka – Barwik
3. Barbara Karnecka – Tuchola
4. Anna Barsowska – Chwaszczyno
5. Elżbieta Lewandowska – Czułchów
6. Stanisława Parol – Tuchola
7. Anna Ledwożyw – Starogard Gd.
8. Alina Kirszling – Kielno
9. Irena Płottke – Gdańsk
10. Teresa Mejna-Kopania – Pruszcz Gd.

Wyróżnienia
1. Jolanta Pawelska – Tuchola
2. Ewa Siekierska – Mąkowarsko
3. Aleksandra Hinc – Banino
4. Barbara Kasprzyk – Łódź
5. Józefa Stańczyk – Mielec
6. Elżbieta Malewska – Wejherowo
7. Renata Delevaux – Rekowo
8. Małgorzata Wyszyńska – Skępe
9. Barbara Trotzka – Orle
10. Anna Kozakowska – Żukowo
11. Ewa Kur – Dębki
12. Anna Kopiszka – Żalno
13. Salomea Rzeszewicz – Chwaszczyno
14. Wiesława Samp – Chwaszczyno
15. Lucyna Bychowska – Glincz
16. Anna Prill – Pruszcz Gd.
17. Stefania Orzikowska – Gdańsk
18. Jadwiga Sikora – Pruszcz Gd.
19. Krystyna Kłosowicz – Jaworzno
20. Halina Deja – Tuchola
Czepce
Wyróżnienia
21. Justyna Dubiel – Austria
22. Zofia Radomska – Łęgowo

Dzieci kl. I-IV
I miejsca
1. Antonina Gruba – Żukowo
2. Jan Gruba - Żukowo
3. Marcelina Cirocka – Żukowo
4. Laura Kisiel – Żukowo
5. Nikola Czoska – Żukowo
6. Aleksandra Fischer-Katczyńska – Brzeźno Szlach.
7. Anna Rajewska – Żukowo
8. Łucja Dzierżawiec – Żukowo
9. Paulina Kuchta – Żukowo
10. Marta Dopieralska – Żukowo
11. Weronika Selonke – Żukowo
12. Pola Brzuskiewicz – Żukowo
13. Paulina Selonke – Żukowo
II miejsca
1. Hanna Pułka – Żukowo
2. Michał Musiałowski – Żukowo
3. Zuzanna Cyperska – Żukowo
4. Natasza Mach – Żukowo
5. Róża Jereczek – Żukowo
6. Adrianna Szeląg – Żukowo
7. Pola Karczewska – Żukowo
8. Jagoda Musiałowska – Żukowo
9. Malwina Kiszko – Żukowo
10. Milena Richert – Żukowo
11. Jakub Świątkiewicz – Żukowo
12. Honorata Solecka – Żukowo
13. Florentyna Markowska – Żukowo
14. Eliza Szwat – Żukowo
15. Aniela Zmuda-Trzebiatowska – Brzeźno Szlach.
16. Hanna Kossak-Główczewska - Brzeźno Szlach.
17. Natalia Konkol –Żukowo
18. Kaja Rogall – Żukowo
19. Aurelia Niklas – Żukowo
20. Konstancja Wydrowska – Żukowo
III miejsca
1. Nikola Szymańska – Żukowo
2. Joanna Mucha – Żukowo
3. Oliwia Konkol – Żukowo
4. Samuel Ulenberg – Żukowo
5. Faustyna Dawidowska – Żukowo
6. Ksawery Formela – Żukowo
7. Zuzanna Torłop – Żukowo
8. Maja Kreft – Miszewo
9. Emila Poznańska – Miszewo
10. Maja Kosowska – Miszewo
11. Aleksandra Depka-Prądzińska – Brzeźno Szlach.

Wyróżnienia
1. Hanna Sobkowiak – Miszewo
2. Julia Walder – Żukowo
3. Filip Baranowski – Żukowo
4. Paweł Głodowski – Żukowo
5. Artem Haladzhy – Żukowo
6. Julek Waszczuk – Żukowo
7. Jakub Trepczyk – Żukowo
8. Maja Walder – Żukowo
9. Oliwer Kłosiński – Żukowo
10. Adam Hinc – Żukowo
11. Mateusz Ginter – Brzeźno Szlach.
12. Natalia Siekierkowska – Brzeźno Szlach.
13. Monika Zmuda-Trzebiatowska – Brzeźno Szlach.
14. Zuzanna Block – Tuchom
15. Adrianna Kulas- Tuchom
16. Marta Morawska – Linia
17. Aron Fedde – Brusy
18. Katarzyna Roztalska – Miszewo

Klasy V-VIII
I miejsca
1. Mateusz Bielawa – Żukowo
2. Weronika Rybandt – Żukowo
3. Anna Lonn – Wierzchucino
4. Barbara Drewczyńska – Żukowo
5. Amelia Płotka – Sierakowice
6. Izabela Kossak-Główczewska – Brzeźno Szlacheckie
7. Artur Pupka-Lipiński – Brzeźno Szlacheckie
8. Maja Kwidzińska – Żukowo
9. Weronika Stoltmann – Brzeźno Szlacheckie
10. Maja Pranczke – Żukowo
11. Marta Lemanczyk – Brzeźno Szlacheckie


II miejsca
1. Jakub Wolf – Żukowo
2. Dominika Lemanczyk – Brzeźno Szlach.
3. Aleksandra Kołazińska – Żukowo
4. Marta Konkol – Żukowo
5. Amelia Koprowska – Żukowo
6. Zuzanna Nikiel – Żukowo
III miejsca
1. Eliza Kwidzińska – Kętrzyno
2. Wiktoria Kamińska – Brzeźno Szlach.
3. Anna Piekarska – Brzeźno Szlach.
4. Jakub Kossak-Główczewski – Brzeźno Szlach.
5. Karolina Fischer-Katczyńska – Brzeźno Szlach.

Wyróżnienia
1. Artur Pelowski – Piaszczyna
2. Anna Klaffke – Wierzchucino
3. Wiktoria Trepczyk – Niepoczołowice
4. Julia Darznik – Niepoczołowice
5. Wiktoria Strzelecka – Piaszczyno
6. Robert Pupka-Lipiński – Brzeźno Szlach.
7. Aleksandra Kurp – Brzeźno Szlach.
8. Kacper Bajer – Zagórzyca
9. Wiktoria Rosochacka – Zagórzyca
10. Maja Selonka – Zagórzyca
11. Lena Pałucka – Zagórzyca
12. Zuzanna Dróżdż – Zagórzyca
13. Martyna Jaskólska – Zagórzyca
14. Maja Rostkowska – Zagórzyca
15. Maja Hinz – Zagórzyca
16. Wiktoria Myszkowska – Zagórzyca

Komisja konkursowa serdecznie gratuluje wyróżnionym i nagrodzonym hafciarzom, jednocześnie komisja wyraża przekonanie, że zainteresowanie haftem kaszubskim trwać będzie nadal, a osoby zamiłowane w kaszubskim hafcie będą prezentować swoje prace
w kolejnych konkursach. Komisja bardzo dziękuje wszystkim osobom biorącym udział
w konkursie oraz nauczycielom i instruktorom za naukę haftu.
Szczególne podziękowania komisja kieruje do sponsorów za okazaną pomoc finansową i rzeczową. Ich pomoc na pewno ułatwiła organizację konkursu oraz umożliwiła uhonorowanie tak wielu hafciarzy.
Nad tegorocznym konkursem patronat honorowy objęli:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Marszałek Województwa Pomorskiego
- Starosta Powiatu Wejherowskiego
- Burmistrz Miasta Żukowa
- Wójt Gminy Linia


Podpisy komisji:
Elżbieta Ball-Szymroszczyk - …………………………….
Ewa Gilewska - …………………………….
Benita Grzenkowicz- Ropela - …………………………….
Teresa Hirsz - …………………………….
Jadwiga Sommer - …………………………….
Kamila Soroko - …………………………….

 

 

9 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się XXVI. Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba.

7 czerwca miała miejsce uroczystość podpisania umowy na realizację przedsięwzięcia Prace remontowo – wykończeniowe w Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie.

17 czerwca powracają po przerwie spowodowanej pandemią "Skarszewskie Sobótki".

7 czerwca Radio Głos nadawało na żywo program z malowniczego Ogrodu Botanicznego (Arboretum) we Wirtach koło Starogardu Gd.

W poniedziałek, 6 czerwca 2022 r., w sanktuarium Matki Kościoła w Płochocinie odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Wojciech Kardyś, proboszcz z parafii św. Barbary w Lalkowych i wykładowca Pisma Świętego w WSD w Pelplinie.