91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 21.03.2023 r.
Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

20 marca w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyła się cykliczna konferencja kapłanów.

Jak oszacował ks. Tadeusz Knut, proboszcz parafii św. Marcina z Sierakowic - około 1000 osób uczestniczyło w Rodzinnej Drodze Krzyżowej w Sierakowicach. Rozważania o tematyce rodzinnej, powiązane z osobą św. Józefa przygotował ks. Patryk Wysota, kółko misyjne działające przy parafii przedstawiło scenki na poszczególnych stacjach drogi krzyżowej, Rycerze Kolumba zadbali o ustawienie stacji, niesienie krzyża, nagłośnienie i bezpieczne przejście trasy o długości 4 km. 

Dla wielu parafian było to poruszające wydarzenie, gdyż taka droga krzyżowa ulicami miejscowości odbyła się po 5 latach przerwy. 

Z rozważań:

V. Stacja
Nie mam człowieka
Tak uskarżał się chory przy sadzawce. Na drodze krzyżowej znalazł się człowiek imieniem Szymon, który pomógł Zbawicielowi. Może początkowo nie kierowany jakimś współczuciem czy ochotą, niejako z obowiązku wziął drewnianą belkę. Jakie by nie były jego wewnętrzne odczucia to ciężar krzyża rozłożył się na dwoje. Jezus miał lżej, bo Szymon chętny czy nie… chwycił drewnianą belkę.
Sługo zbawienia, spraw by w naszych Rodzinach rzetelnie podchodziło się do wszelkich obowiązków, a małżonkowie zawsze mogli na siebie liczyć.

VII. Stacja
On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu
Łatwo upaść, gdy nie ma się o co oprzeć. Gdy nie ma kogoś, kto by podtrzymał, złapał. Rozważając ten upadek, chcemy sięgnąć, to trudnego wydarzenia z życia Józefa, kiedy musiał opuścić swój kraj i udać się na emigrację. Jego opuszczenie rodzinnych stron odbiega mocno od tych emigracji, które mają miejsce dzisiaj. Po pierwsze Józef nie rozłącza się z rodziną, udaje się do Egiptu wraz z Jezusem i Maryją, a po drugie czyni to dla dobra rodziny, dla ocalenia życia. Jakże porównać to dobro z dobrami materialnymi, dla których dziś wielu decyduje się na emigrację? Jak usprawiedliwić, to narażanie na upadek małżeństwa, rodziny, przez trwające nawet miesiącami rozłąki, tylko po to by zbudować dom czy kupić samochód.
Żywicielu Syna Bożego, spraw, by w naszych Rodzinach, była świadomość, że nie samym chlebem, żyje człowiek, a małżonkowie troszczyli się o bliskość między sobą i strzegli ogniska rodzinnego.

Rodzinna Droga Krzyżowa w Sierakowicach - fragmenty:

Rodzinna Droga Krzyżowa w Sierakowicach - ks. T. Knut, ks. D. Kreft, koło misyjne:

 Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

 

TVN w dokumencie „Franciszkańska 3” oskarżył św. Jana Pawła II o to, że jako arcybiskup krakowski ukrywał przypadki pedofilii w Kościele, a kardynała Adama Sapiehę o to, że był seksualnym drapieżcą.

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO

Przed IV niedzielą Wielkiego Postu na całym świecie organizowana jest modlitewna inicjatywa - „24 godziny dla Pana”. 


Obejmuje ona modlitwę i pojednanie. Tegoroczna Wielkopostna całodobowa Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie już 10. Zainicjował ją papież Franciszek, gdy zachęcił parafie i wiernych do włączenia się w całodobową spowiedź.

W Kartuzach, w kaplicy adoracji przy kościele pw. św. Kazimierza - po zakończeniu wieczornej drogi krzyżowej - odbędzie się adoracja 24 GODZINY DLA PANA – całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w piątek 21-24, w sobotę 9-12 oraz 15-17.
A w kościele pw. św. Wojciecha Wojownicy Maryi  zapraszają na adorację zatytułowaną "24 godziny Męki Jezusa Chrystusa".

24 GODZINY MĘKI PANA NASZEGO JEZUSA CHRYSTUSA według pism Sł. B. Luizy Piccarrety 
17 marca od godz. 20.00 do 18 marca do godz. 8.00 (1-12)
24 marca od godz. 20.00 do 25 marca do godz. 8.00 (13-24)

Wojownicy Maryi zapraszają :

 

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ WIELKI

Raport „Ochrona małoletnich i bezbronnych oraz pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce” za rok 2022 – nowe projekty, profesjonalizacja systemu i inicjatywy na rzecz osób skrzywdzonych.

II Ekstremalna Droga Krzyżowa w Skórczu zainauguruje tegoroczne EDK w diecezji pelplińskiej.
W tym roku organizatorzy przygotowali dwie trasy - ubiegłoroczną, im. Sługi Bożego ks. Antoniego Arasmusa (43 km) oraz nową - im. Sługi Bożego ks. Henryka Szumana (25 km)

Obie trasy rozpoczniemy 17 marca, mszą świętą o godzinie 18:00 w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Skórczu. W świątyni będzie możliwość całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu, do godz. 10 w sobotę, 18 marca.

 II EDK w Skórczu - 17 marca 2023: