91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 14.08.2022 r.
Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

15 sierpnia Pelplin uczci swojego Patrona - św. Bernarda.

Sobotni wyjątkowo ciepły wieczór przyciągnął na ostrzycki XII Festiwal Przyjemności Muzycznych wielu słuchaczy.  Mieli oni niezwykłą okazję poznać Andrzeja Rozena z przyjaciółmi, Patrycję Ziniewicz, promującą swój pierwszy  album, posłuchać opowieści i muzycznych perełek w wykonaniu Magdy Umer.


Andrzej Rozen rozbawił ostrzycką publiczność, zachęcając do wspólnego śpiewu. Nie obyło się bez bisu.

Rozen to czwórka przyjaciół w tym Weronika Mońka-Chwała (skrzypce), Dominik Lechowicz (gitara basowa), Kacper Majewski (perkusja), na czele z wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów – Andrzejem Rozenem, który, jak przystało na prawdziwego romantyka, swoje piosenki ponoć długo chował do szuflady. Na szczęście w końcu ujrzały one światło dzienne. Grają muzykę z pogranicza indie folku i popu.

XII Festiwal Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach - Rozen :

 

Patrycja Ziniewicz swój koncert zatytułowała "List do Czarnego Anioła".

Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk to wydarzenie promujące debiutancki album Patrycji Ziniewicz o tym samym tytule. Patrycja Ziniewicz - świeżo upieczona absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Młoda wokalistka oraz aktorka dla której repertuar Ewy Demarczyk jest szczególnie bliski. Obcuje z nim od trzynastego roku życia i od zawsze marzyła o podjęciu wyzwania zaśpiewania recitalu z przebojami Piwnicy pod Baranami. W trakcie studiów zdecydowała się na konkretne działania w tym kierunku. Dzięki swojej ciężkiej pracy oraz determinacji pierwszy koncert zaśpiewała 12 października 2018 roku w sopockim Teatrze Boto, a w lutym 2020 roku nagrała swój debiutancki album z tym materiałem. Nie tracąc swojego młodzieńczego zapału, mimo wybuchu pandemii 11 października 2020 roku w studiu im. Agnieszki Osieckiej oraz na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia obyła się premiera krążka. Podczas koncertu, w zupełnie nowych, nowatorskich aranżacjach, usłyszą Państwo przeboje takie jak Grande Valse Brillante, Tomaszów, Karuzela z Madonnami, czy Rebeka.

Magda Umer  to mistrzyni interpretacji piosenki literackiej ale także mistrzyni dialogu z publicznością. Przypomniała śpiewane przeboje sprzed lat, okraszając je barwnymi historyjkami.

W recitalu pojawiły się utwory z płyt Noce i sny, Wciąż się na coś czeka oraz piosenki – wizytówki artystki, ale także ikony polskiej piosenki literackiej: Już szumią kasztany, Oczy tej małej i O niebieskim pachnącym groszku. Jak na Mistrzynię Mowy Polskiej przystało (2005) Magda pięknie opowiada o autorach tych piosenek i o swoim życiu. Tworzy z nich spektakl. Artystce towarzyszy zespół znakomitych młodych muzyków: Paweł Stankiewicz – gitara, Bartłomiej Krauz – akordeon, Maciej Szczyciński – kontrabas, Piotr Maślanka – perkusja, pod kierownictwem pianisty i autora wszystkich aranżacji Wojciecha Borkowskiego. Magda Umer jest nie tylko pieśniarką. Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. W roku 2019 artystka obchodziła 50 rocznicę swojej pracy na scenie.

Wieczorne muzykowanie wypełniły piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Andrzeja Woyciechowskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Jonasza Kofty, Jerzego Jurandota, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, z muzyką Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Knittla, Wojciecha Trzcińskiego, Jarosława Abramowa, Zygmunta Koniecznego, Władysława Szpilmana, Freda Buscaglione, Bułata Okudżawy, Jerzego Wasowskiego, Adama Sławińskiego, Jerzego Matuszkiewicza.

Galeria zdjęć

(Rozszerzymy)

Wieniec dożynkowy i chleb są głównymi symbolami dożynek - dożynek stanowiących podziękowania rolnikowi za całoroczną pracę na roli. Jak się go robiło i robi na Kaszubach - wspomina Alicja Domaschke, sołtys Stężycy.


Parafialne dożynki w Stężycy odbywają się dziś, 14 sierpnia o godz. 13 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. 15 sierpnia o godz. 13 - dożynki gminne - w parafii św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej, także o godz. 13.

Tradycje żniwne na Kaszubach - rozmowa z Alicja Domaschke ze Stężycy:

 

"Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywają się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. 13 sierpnia - w Kartuzach, 14 sierpnia - w Tczewie, 15 sierpnia - w Kościerzynie organizowane są pikniki wojskowe (godz. 14-18)


Dużym zainteresowaniem cieszy się Piknik Wojskowy w Kartuzach. Świąteczną atmosferę tworzą wojskowe wozy, sprzęty, możliwość wdrapania się na czołg, manewrowania urządzeniami, pokazy ratownictwa, musztry wojskowej, występ orkiestry wojskowej z Koszalina, zespołu Marynarki Wojennej.

Święto Wojska Polskiego 2022 - Piknik Wojskowy w Kartuzach:

"Weekend z wojskiej"" jest inicjatywą Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojska Polskiego. Przy okazji działa punkt rekrutacyjny, proponujący m.in.  nowy rodzaj służby – Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową. 

 Orkiestra Wojskowa z Koszalina

15 sierpnia o godz. 945 w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny a po niej pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego dalsze uroczystości związane ze 102. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Zaprasza Zarząd Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP.

102. rocznica Bitwy Warszawskiej
15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

(źródło: www.mon.gov.pl)

Galeria zdjęć

 (rozszerzymy)

Okno live

Świadectwa z rannego wejścia pielgrzymów na Jasną Górę

Materiał audio wideo

Wiele będzie się działo w najbliższych trzech dniach w Kartuskiem. Dla każdego - coś miłego.