91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 21.03.2023 r.
Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Niemal w każdym wystąpieniu gości Dnia Jedności Kaszubów przewijały się  odniesienia do papieskich słów wypowiedzianych w Gdyni i w Sopocie do Kaszubów, w 1987 i w 1999 roku. Posłużył się nimi także w homilii ks. Marian Miotk, proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika. 


Kaszubskie świętowanie rozpoczęło się - tradycyjnie - mszą św. w niewielkim kościele św. Józefa Rzemieślnika. Przy ołtarzu stanęli ks. Marian Miotk, ks. Alfons Formela, ks. Janusz Bujak, ks. Tadeusz Galikowski, proboszcz z Kostkowa oraz ks. Marcin Massowa. Wśród obecnych ledwo mieściły się stanice 34 oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i szkół z Brus oraz Gniewina. 

Po mszy św. kolorowy korowód podążył do hali sportowo-widowiskowej, gdzie po przemówieniach gości oraz gospodarza, wójta Zbigniewa Walczaka, na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z Nadola, szkół w Kostkowie i Gniewinie oraz RZPiT Bazuny z Żukowa. 

Kolejny dzień Jedności Kaszubów odbędzie się w w gminie Kolbudy.

Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie - homilia ks. Marian Miotk:

Dzień Jedności Kaszubów - modlitwa wiernych i składanie darów:

Dzień Jedności Kaszubów 2023 w Gniewinie - przemówienia:

Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie - występy artystyczne:

Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie - msza św.
Więcej zdjęć z przemarszu w Gniewinie

Więcej zdjęć z Dnia Jedności Kaszubów

Nie udało się pobić rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach - tej części Dnia Jedności Kaszubów poświecimy odrębny materiał.

(rozszerzymy)

 

20 marca w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyła się cykliczna konferencja kapłanów.

Rozmowa z Dr Karolem Nawrockim prezesem Instytutu Pamięci Narodowej o zabójstwie ks. Franciszka Blachnickiego oraz medialnym ataku na Karola Wojtyłę.

Jak oszacował ks. Tadeusz Knut, proboszcz parafii św. Marcina z Sierakowic - około 1000 osób uczestniczyło w Rodzinnej Drodze Krzyżowej w Sierakowicach. Rozważania o tematyce rodzinnej, powiązane z osobą św. Józefa przygotował ks. Patryk Wysota, kółko misyjne działające przy parafii przedstawiło scenki na poszczególnych stacjach drogi krzyżowej, Rycerze Kolumba zadbali o ustawienie stacji, niesienie krzyża, nagłośnienie i bezpieczne przejście trasy o długości 4 km. 

Dla wielu parafian było to poruszające wydarzenie, gdyż taka droga krzyżowa ulicami miejscowości odbyła się po 5 latach przerwy. 

Z rozważań:

V. Stacja
Nie mam człowieka
Tak uskarżał się chory przy sadzawce. Na drodze krzyżowej znalazł się człowiek imieniem Szymon, który pomógł Zbawicielowi. Może początkowo nie kierowany jakimś współczuciem czy ochotą, niejako z obowiązku wziął drewnianą belkę. Jakie by nie były jego wewnętrzne odczucia to ciężar krzyża rozłożył się na dwoje. Jezus miał lżej, bo Szymon chętny czy nie… chwycił drewnianą belkę.
Sługo zbawienia, spraw by w naszych Rodzinach rzetelnie podchodziło się do wszelkich obowiązków, a małżonkowie zawsze mogli na siebie liczyć.

VII. Stacja
On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu
Łatwo upaść, gdy nie ma się o co oprzeć. Gdy nie ma kogoś, kto by podtrzymał, złapał. Rozważając ten upadek, chcemy sięgnąć, to trudnego wydarzenia z życia Józefa, kiedy musiał opuścić swój kraj i udać się na emigrację. Jego opuszczenie rodzinnych stron odbiega mocno od tych emigracji, które mają miejsce dzisiaj. Po pierwsze Józef nie rozłącza się z rodziną, udaje się do Egiptu wraz z Jezusem i Maryją, a po drugie czyni to dla dobra rodziny, dla ocalenia życia. Jakże porównać to dobro z dobrami materialnymi, dla których dziś wielu decyduje się na emigrację? Jak usprawiedliwić, to narażanie na upadek małżeństwa, rodziny, przez trwające nawet miesiącami rozłąki, tylko po to by zbudować dom czy kupić samochód.
Żywicielu Syna Bożego, spraw, by w naszych Rodzinach, była świadomość, że nie samym chlebem, żyje człowiek, a małżonkowie troszczyli się o bliskość między sobą i strzegli ogniska rodzinnego.

Rodzinna Droga Krzyżowa w Sierakowicach - fragmenty:

Rodzinna Droga Krzyżowa w Sierakowicach - ks. T. Knut, ks. D. Kreft, koło misyjne:

 Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

 

Z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i posła Kazimierza Smolińskiego 18 marca w Czersku spotkali się sołtysi z województwa pomorskiego.

W piątek, 17 marca w budynku Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski Piotrowi Szubarczykowi. 

TVN w dokumencie „Franciszkańska 3” oskarżył św. Jana Pawła II o to, że jako arcybiskup krakowski ukrywał przypadki pedofilii w Kościele, a kardynała Adama Sapiehę o to, że był seksualnym drapieżcą.