We wtorek, 28 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość pobłogosławienia nowego Wozu Transmisyjnego Radia Głos, którego dokonał biskup pelpliński Dr Ryszard Kasyna.
W sierpniu 2020 roku, ogłosiliśmy zbiórkę na zakup wozu transmisyjnego. Dzięki sponsorom oraz środkom własnym udało się zakupić i wyposażyć profesjonalny wóz do transmisji audio - wideo.
W nowym wozie mamy możliwość transmisji 8. kamerami 4K oraz realizacji koncertów do 32 ścieżek audio.
Historyczne wydarzenie dla naszego radia miało miejsce przy odnowionej wozowni w Ogrodach Biskupich w Pelplinie. Uroczystość poprowadził Konrad Glejt z radiowego zespołu Na cały Głos. Spotkanie uświetnił kwartet smyczkowy Rafa Quartet.
Wśród zaproszonych gości byli przyjaciele oraz dobrodzieje Radia Głos.
O nowej inwestycji radia mówili ks. dyr. prał. Ireneusz Smagliński, ks. wicedyrektor Zbigniew Gełdon.
W godzinach wieczornych 28 czerwca biskup pelpliński Ryszard Kasyna pobłogosławił profesjonalny wóz transmisyjny dla Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „Radia Głos”.
Uroczystość, która odbyła się przy dawnej wozowni w odnowionych ogrodach pocysterskich w Pelplinie, zgromadziła księży, pracowników radia, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, darczyńców radia i sympatyków działającej od 1994 roku rozgłośni.
Witając zebranych dyrektor rozgłośni ks. prałat dr Ireneusz Smagliński przypomniał, że po II wojnie światowej Kościół Katolicki w Polsce nie mógł mieć swoich mediów. Zmiany ustrojowe po 1989 roku otworzyły tę możliwość, a diecezja pelplińska w 1994 roku powołała do istnienia Radio Głos. Zadanie to powierzono ks. Ireneuszowi Smaglińskiemu, który do dzisiaj kieruje rozgłośnią. Kapłan stwierdził, że „zakup wozu transmisyjnego jest formą dogonienia potrzeb współczesnych mediów”. Mówca przypomniał, że „to nowe narzędzie pracy znacznie usprawni służbę radia w głoszeniu Dobrej Nowiny oraz posługę na rzecz środowiska lokalnego”. Dyrektor dodał, że ze względu na nowoczesne wyposażenie wozu, nie tylko w przekazie dźwięku lecz również obrazu, „Radio Głos w praktyce staje się telewizją internetową”.
Historię zakupu i parametry techniczne pojazdu przedstawił wicedyrektor radia ks. lic. Zbigniew Gełdon. Kapłan zauważył, że „jeżeli instytucja rozwija się to i jej posługa sprawia, że dobro się pomnaża”. „Wóz transmisyjny sprawia również, że radio może służyć diecezji z wyższą jakością”, dodał ks. Gełdon. Mówca podał podstawowe dane techniczne auta. Mikser audio zawiera 32 kanały, a mikser video umożliwia podłączenie 8 kamer najwyższej jakości. Pojazd zapewnia komfortową pracę obsługi technicznej, zarówno w warunkach zimowych jak i letnich. Osłony zewnętrzne przed deszczem umożliwiają instalowanie polowego studia.
Przed pobłogosławieniem auta głos zabrał biskup diecezjalny. Hierarcha nawiązał do statystyk, które mówią, że „tylko 7 procent ludzi młodych poszukuje w mediach, także w świecie wirtualnym, treści religijnych”. Praca mediów więc powinna, zdaniem biskupa, szukać nowych form przekazu Dobrej Nowiny, aby docierać do młodego pokolenia. Bp Kasyna przypomniał, że „radio katolickie ma pełnić funkcję ewangelizacyjną, czyli treści wiary ma przybliżać człowiekowi, jest więc z natury misyjne”. W tym kontekście duchowny analizował nazwę „wóz transmisyjny”, wskazując, że „radio ma właśnie charakter misyjny, głoszący wartości religijne”. Biskup zauważył, że podstawą błogosławieństwa jest nie tyle pojazd, ile „ludzie nim posługujący się i przekazujący Dobrą Nowinę”. W nawiązaniu do radości z posiadania przez Radio Głos tak ważnego pojazdu biskup pelpliński podkreślił: „cieszę się, że wy się cieszycie i że wóz transmisyjny ułatwi wam pracę i poszerzy horyzonty o możliwość transmisji obrazu”.
Po modlitwie bp Kasyna wszedł do pojazdu i uruchomił dla oglądających transmisję z uroczystości pobłogosławienia pojazdu pokaz zdjęć prezentujących auto.