91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.04.2024 r.
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Właśnie ukazała się najnowsza książka ks. Wojciecha Kardysia w ramach serii LALKOVIENSIA pt. „Nazwy wiosek i rejonów na terenie parafii pw. św. Barbary w Lalkowach” (Gdynia 2022, wydawnictwo REGION).

Omawiane są w niej hipotezy dotyczące pochodzenia nazw wiosek przynależących do lalkowskiej parafii, rejonów wsi, charakterystycznych budynków i miejsc kultu. W publikacji podano, jak odmieniają się przez przypadki nazwy poszczególnych miejscowości oraz jak były one zapisywane od średniowiecza aż po czasy współczesne. Ciekawostką jest podanie ich brzmienia w transkrypcji angielskiej oraz w językach: niemieckim, kaszubskim, rosyjskim, ukraińskim, hebrajskim, greckim, a także w alfabecie morsa oraz w systemie ICAO i GPS.

Przypatrując się niektórym nazwom wiosek, łatwo domyślamy się, od czego one pochodzą (np. Bukowiny, Cisowy czy Lisówko), choć może to być mylące. Co do innych możemy mieć wątpliwości (np. Frąca, Udzierz, Smętówko). Sama nazwa „stolicy” parafii – wioski Lalkowy – na pewno kojarzy się nam z lalką, czyli z dziecięcą zabawką. Oczywiście, nie ona dała nazwę miejscowości. Skąd zatem ona się wzięła? Warto o tym przeczytać w najnowszej książce ks. Kardysia.

Pomiędzy informacjami pojawiają się fragmenty starych map, pieczęci parafialnych, rysunków odtwarzających nieistniejące już budynki, skany wizytacji biskupich z XVII wieku i notek z XIX-wiecznego opracowania. Na końcu umieszczony został słownik pojęć językoznawczych, tak aby każdy – nawet filologicznie niezbyt zorientowany – mógł zrozumieć pojawiające się w tekście terminy. Bogaty materiał bibliograficzny (ok. osiemdziesięciu książek i artykułów oraz kilkanaście namiarów internetowych) świadczy o wnikliwym potraktowaniu przez autora podejmowanych zagadnień.

Książka może być cennym źródłem informacji przede wszystkim dla parafian lalkowskiej wspólnoty oraz tych, którzy się z niej wywodzą, ale także dla miłośników Kociewia, językoznawców, historyków, samorządowców (promuje bowiem trzy kociewskie gminy: Smętowo Graniczne, Osiek i Gniew leżące na terenie powiatów starogardzkiego i tczewskiego – a nawet pojawiają się w niej informacje historyczne dotyczące Skórcza!).

Publikacja dostępna jest w kościele pw. św. Barbary w Lalkowach oraz w biurze parafialnym. Można ją też zamówić telefoniczne oraz za pomocą smsa, messengera autora lub emaila (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).