91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 15.08.2022 r.
Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

25 marca, w łączności z papieżem Franciszkiem i całym Kościołem Powszechnym biskup pelpliński Ryszard Kasyna dokonał Aktu Poświęcenia Rosji, Ukrainy i świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

Liturgia odbyła się o godz. 17 w bazylice katedralnej w Pelplinie w uroczystość Zwiastowania NMP i w 30. rocznicę reorganizacji Kościoła w Polsce. Papieska bulla "Totus tuus Poloniae populus" zmieniła nazwę diecezji chełmińskiej na diecezję pelplińską.

Galeria zdjęć

Homilia ks. bpa Ryszarda Kasyny 25.03.2022r.:

Akt Poświęcenia Rosji, Ukrainy i świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny 25.03.2022r.:

 

Przewodnicząc Mszy św. w pelplińskiej katedrze 25 marca biskup diecezjalny Ryszard Kasyna stwierdził, że człowiek pełny Boga pragnie „nieść pomoc, być blisko i obdarzać sobą”.

Na początku homilii biskup pelpliński przywołał przymioty Maryi, która „pozwala Bogu wejść do swego życia”.

„Maryja idzie pod prąd, decyduje się na całkowite oddanie się Bogu”, podkreślił kaznodzieja dodając, że ufność Maryi „nie pozbawia Jej tego, co ludzkie”.

„Kto słucha Boga jest mądry Bogiem”, mówił dalej biskup, dodając, że „kto słucha siebie jest mądry sobą i Bogu nadaje własną twarz”.

„Kto słucha Boga przemienia siebie i świat wokół siebie”, kontynuował bp Kasyna i zauważył, że „kto słucha tylko siebie nie jest w stanie przemienić siebie i często przynosi przemoc, walki i wojny”.

Hierarcha akcentował, że „człowiek wypełniony Bogiem jest do dyspozycji  drugiego człowieka”. „Pragnie nieść pomoc, być blisko i obdarzać sobą, a także pokojem i wewnętrzną radością”, dopowiadał.

Kontynuując rozważnie, biskup pelpliński zauważył, że „człowiek pełen Boga niesie narodowi wartości, na których można budować jak na skale”.

Nawiązując do Dnia Świętości Życia, bp Kasyna sięgał do nauczania papieża Franciszka, który uczy, że w świecie jest obecne „fałszywe współczucie przez ułatwianie kobiecie dokonania aborcji”.

Wracając do atrybutów „człowieka przepełnionego Bogiem”, kaznodzieja dodał, że taki człowiek jest również „do dyspozycji swojej Ojczyzny i Kościoła”.

Bp Kasyna kilkakrotnie przywołał obecność uchodźców w Polsce, ostrzegał przed niechęcią, która może z czasem pojawić się ze względu na życiowe realia i przypomniał, że „w każdym z uchodźców jest obecny Jezus zmuszony, jak w czasach Heroda, do ucieczki”.

Po homilii biskup diecezjalny dokonał Aktu Poświęcenia Rosji, Ukrainy i świata Niepokalanemu Sercu Maryi klęcząc przed wizerunkiem Matki Chrystusa Ukoronowanej umieszczonym w ołtarzu głównym pelplińskiej katedry.