91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 22.11.2024 r.
Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył liturgii Mszy św. i procesji ze świecami.

W ten sposób Kościół czci Ofiarowanie Chrystusa w świątyni jerozolimskiej. Drugi tytuł obchodu to święto Matki Bożej Gromnicznej, które jednocześnie dzięki zapoczątkowanej przez św. Jana Pawła II tradycji jest Dniem Życia Konsekrowanego. 

Podczas środowej liturgii podziękowano za 28 lat posługi wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego księdzu prałatowi Marianowi Szczepińskiemu. Obecnie referentem do spraw życia zakonnego jest ks. kan. dr Janusz Chyła.

 Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 2.02.2022:

Galeria zdjęć

Wypowiedzi osób konsekrowanych 2.02.2022:

 

 

„Aby żaden wirus fizyczny i duchowy nie infekował i nie niszczył serc naszych”, powiedział 2 lutego podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, zachęcając osoby konsekrowane do ofiarnej służby.

Liturgia zgromadziła przede wszystkim siostry zakonne, ojców i braci zakonnych oraz osoby świeckie konsekrowane. Wśród koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

W homilii główny celebrans przypomniał, że osoba konsekrowana to ta, „która otrzymała błogosławieństwo Kościoła wraz z osobistym przyrzeczeniem służby Chrystusowi, czyli ślubami”.

Hierarcha zauważył, że przy wielorakim bogactwie charyzmatów osób zakonnych i świeckich konsekrowanych „najważniejszy jest zawsze Jezus Chrystus”.

„Powołanie jest zawsze darem Boga”, mówił kaznodzieja i podkreślił, że święto Ofiarowania Pańskiego jest najlepszym dniem, aby dziękować za posługę osobom, które poświęciły swoje życie Bogu. W tym kontekście biskup przypomniał współczesnych świętych, którzy zapisali znaczące karty w życiu Kościoła i swoich środowisk, np. św. s. Faustynę Kowalską, św. Matkę Teresę z Kalkuty czy św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Bp Kasyna apelował, aby osoby konsekrowane stawały się „nosicielami Chrystusa w domach zakonnych, szpitalach, w szkołach, w innych miejscach pracy i w codzienności”. Jest to konieczne, „aby żaden wirus fizyczny i duchowy nie infekował i nie niszczył serc naszych i aby człowiek został uleczony i przemieniony”, dodał kaznodzieja.

Pod koniec Mszy św. uroczyście podziękowano za 28 lat posługi jako wikariusza biskupiego ds. życia zakonnego ks. prałatowi Marianowi Szczepińskiemu, który przeszedł na emeryturę.