91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 26.05.2022 r.
Imieniny: Filip, Paulina, Marianna

Synod – po grecku syn-hodos – to wspólna droga.

Mamy tą wspólną drogą iść i dźwigać razem obowiązki, zadania, problemy – powiedział 26 stycznia w Warszawie bp Arkadiusz Okroj, członek Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).

Bp Okroj stwierdził, że Kościół uznaje, iż synodalność jest integralną częścią jego natury. „Synod to jest proces, który ma doprowadzić Kościół do tego, by był wspólnotą słuchania. A Tym, którego słuchamy, jest Duch Święty, który mówi do Kościoła. Chodzi o szukanie odpowiedzi” – zaznaczył.

„By nauczyć się na nowo słuchać siebie wzajemnie w Kościele i wspólnie wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego musimy w sobie dużo zmienić” – powiedział bp Okroj i dodał, że „konieczne jest synodalne nawrócenie”.

Zauważył, że zaangażowanie osób konsekrowanych w proces synodalny ma polegać na tym, aby przedstawiciele różnych zgromadzeń z całej Polski czynnie angażowali się w pracę zespołów synodalnych w diecezjach. „Rodzi to nadzieję, że powstanie coś bardziej trwałego, że w wielu diecezjach powstaną na stałe funkcjonujące rady, które będą realizowały zalecenia synodalne” – dodał.

Biuro Prasowe KEP