91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 16.01.2022 r.
Imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard

22 października podczas Mszy Świętej odpustowej w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Mądrzechowie Biskup Pelpliński rozpoczął diecezjalny etap Synodu o synodalności. Będzie on odbywał się na całym świecie pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.


Biskup pelpliński zaznaczył, że nieprzypadkowym jest rozpoczęcie Synodu właśnie w tym czasie i w tym miejscu. Wspomnienie Świętego Jana Pawła II stało się okazją do prośby o orędownictwo świętego, który w swoim życiu szczególnie troszczył się o to, aby nie pozostały miejsca na świecie, w których człowiek nie zostałby zaproszony do wspólnoty Kościoła. Swoim słowem i postawą wskazywał na czym polega prawdziwy dialog i otwartość na drugiego człowieka. Mądrzechowo zaś jest miejscem, w którym trwa budowa kościoła dla wspólnoty parafialnej.  Biskup zaznaczył, że w ramach Synodu pragniemy nie tyle budować, co odnowić Kościół: nasze serca, byśmy podążali zawsze wspólnie, w bliskości, z wrażliwością dostrzegając tych, których Pan Bóg stawia na drogach naszego życia. Synod ma być czasem, w którym wspólnie musimy nauczyć się budować wspólnotę potrafiącą dzielić się bogactwem, które Pan Bóg złożył w Kościele. Jest to czas odkrywania misyjności, czyli tego, że wszyscy jesteśmy posłani by przekazywać miłość i wiarę, którą sami otrzymaliśmy.
Teraz, gdy jest możliwość synodalna, będziemy starali się słuchać, spotykać się i rozeznawać. Aby świat nas nie zawłaszczył, ale by nauczyć się słuchać Bożego Ducha i żyć zgodnie z planem, który On nam przekazuje. Byśmy potrafili przyjąć postawę Świętego Józefa, patrona tego roku, który potrafił w każdej perspektywie otworzyć się i odkryć plany przekazane przez Pana Boga, a potem je zastosować w życiu.

Maciej Kozak

Homilia Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny :