Mimo epidemii tysiące pielgrzymów 13 września przybyło do Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie, aby uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę przy Studzience.
Krótka relacja z Piaseczna 13.09.2020:
Reportaż z powitania pielgrzymek pieszych w Piasecznie 13.09.2020:
Słowo powitalne kustosza sanktuarium ks. Andrzeja Osowskiego 13.09.2020:
Homilia biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny 13.09.2020:
Tysiące pielgrzymów 13 września przybyło do Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie (diecezja pelplińska). Podczas polowej Mszy św. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna stwierdził, że „pragniemy od Chrystusowej i naszej Matki zaczerpnąć Bożego ducha, który pozwoli dostrzec nam jak wiele w życiu otrzymujemy dobra”.
Mimo epidemii, w skromniejszych niż zwykle ilościach, w sobotę i w niedzielę przybywały do Piaseczna piesze pielgrzymki na doroczny odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Sumę odpustową przy Studzience, w miejscu gdzie w 1378 roku dokonał się cud uzdrowienia syna smolarza, sprawował dla wielu tysięcy pątników biskup pelpliński Ryszard Kasyna.
Swoją homilię główny celebrans oparł na symbolice uśmiechniętej Madonny z Piaseczna, której wierna kopia tradycyjnie została ustawiona na ołtarzu polowym.
„Niezależnie od pandemii, od trudów naszego życia, przybyliśmy do Piaseczna po radość i uśmiech, albowiem radosny i uśmiechnięty chrześcijanin jest świadomy swojego obdarowania”, powiedział na początku homilii bp Kasyna.
Hierarcha przypomniał, że „wdzięczność w teologii jest nazywana matką wszystkich cnót i oznacza, że potrafimy dostrzec dobro”.
W kontekście wdzięczności wobec Boga za otaczający nas świat, biskup pelpliński zauważył palącą potrzebę ochrony środowiska.
Kaznodzieja mówił dalej, że „pragniemy od Chrystusowej i naszej Matki zaczerpnąć Bożego ducha, który pozwoli dostrzec nam jak wiele w życiu otrzymujemy dobra, ale niekiedy jak wiele też zaniedbujemy”.
Bp Kasyna przypomniał, że rozpoczęty nowy roku szkolny należy traktować jako „duchowy zasiew, którego owoce zależą od naszej pracy i współpracy”.
Celebrans zachęcał, aby wpatrując się w uśmiechnięte oblicze Matki Chrystusa w Piasecznie wydobyć z siebie wdzięczność za każde dobro w rodzinie. Szczególnie za dobroć rodziców, a także dziadków, którzy „pięknie i umiejętnie przekazują system wartości i wiary swoim wnukom”.
Biskup pelpliński podkreślił, że „Kościół z wdzięcznością przyjmuje ustawę ograniczającą handel w niedzielę”, co daje szansę na wypoczynek, świętowanie Dnia Pańskiego i budowanie jedności w rodzinach.
Kaznodzieja zachęcał pielgrzymów do wdzięczności wobec Kościoła, który daje przykład świętych i błogosławionych. Wśród nich jest św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski w 1968 roku koronował figurę Matki Bożej w Piasecznie.
Na zakończenie, w oparciu o słowa św. Urszuli Ledóchowskiej, biskup diecezjalny powiedział, że „z pokoju serca i uśmiechu można uczynić narzędzie apostolstwa”.
Piaseczno jest najstarszym na Pomorzu Sanktuarium Maryjnym. Zachowało swoją tożsamość również w trudnych czasach zaborów. Było niejednokrotnie miejscem skutecznej walki o zachowanie tożsamości narodowej Polaków.
Uroczystości odpustowe będą trwały przez oktawę do niedzieli 20 września.