91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 03.12.2021 r.
Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery

23 maja w bazylice katedralnej w Pelplinie 9 diakonów przyjęło Święcenia Prezbiteratu z rąk biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

 

Galeria zdjęć

Słowo wstępne rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. dr. Tomasza Huzarka 23.05.2020:

Homilia biskupa R. Kasyny 23.05.2020:

Podziękowanie Księży Neoprezbiterów 23.05.2020:

 

W sobotę 23 maja biskup pelpliński Ryszard Kasyna wyświęcił dziewięciu nowych prezbiterów. W homilii zachęcał: „Mówcie świadectwem swego rozmodlonego życia, że się odrodzimy”.

Uroczysta liturgia odbyła się w bazylice katedralnej. Wśród koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz proboszczowie i grupa księży z całej diecezji. Ze względu na obowiązujące ograniczenia do katedry przybyli tylko najbliżsi krewni święconych kapłanów.

Główną część homilii bp Kasyna poświęcił roli Eucharystii w życiu kapłana. „Kapłanem staje się ktoś dla Eucharystii, zaś miłość pasterska wypływa z Eucharystii, a podczas Eucharystii prezbiter osiąga szczyt swojego posługiwania”, mówił hierarcha. Dodał, że „kapłan, który w centrum swojego życia nie postawi ołtarza i Eucharystii stanie się sztuczną atrapą, imitacją kapłana”.

Nawiązując do obecnego w świecie zła, główny celebrans przywołał słowa Benedykta XVI, który mówił, że „kapłan powinien być przeciwwagą dla popełnianego zła poprzez składanie przejrzystego świadectwa Jezusowi”.

Zwracając się do nowoświęconych księży biskup apelował, aby „w tej niełatwej obecnej rzeczywistości byli znakiem nadziei”. „Mówcie świadectwem swego rozmodlonego życia, że się odrodzimy, bo naszym Panem jest Ten, który czyni wszystko nowe”, stwierdził kaznodzieja.