91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 25.06.2022 r.
Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

W sobotę, 25 kwietnia 2015 roku, Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie zorganizowała pierwszą pieszą pielgrzymkę z Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie do Diecezjalnego Sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju.

Pielgrzymka odbyła się w Roku Życia Konsekrowanego, co pozwala w Gorzędzieju u Ojców Karmelitów zyskać specjalny odpust.

Na szlaku pątnikom towarzyszyło Radio Głos. Dyrektor rozgłośni wygłosił konferencję poświęconą nauczaniu św. Jana Pawła II o św. Wojciechu. Ks. prał. dr Ireneusz Smagliński podkreślił, że polski papież uwrażliwiał rodaków na historyczną rolę Biskupa-Męcznnika, który pełnił nie tylko misję ewangelizacyjną. Konferencjonista przypomniał  katechezę Jana Pawła II przepełnioną troską o świadomość współczesnych Polaków, którzy powinni widzieć zasługi życia i męczeństwa św. Wojciecha w zasiewie chrześcijaństwa w Polsce oraz w tworzeniu struktur kościelnych w Ojczyźnie. Ks. Smagliński przywołał również papieskie myśli o ponad tysiącletniej obecności Polski w kulturze i polityce Zachodniej Europy oraz o roli św. Wojciecha w budowaniu jedności na kontynencie i dialogu międzykulturowego.

Pielgrzymkę, po przejściu ponad 30 km, zakończyła uroczysta Msza św. w Gorzędzieju przy relikwiach Głównego Patrona Polski.

Pielgrzymkę organizowali ze swoimi parafianami: ks. Andrzej Ossowski, kustosz piaseckiego sanktuarium oraz wikariusz tamtejszej parafii ks. Marek Chmist.

Galeria zdjęć »

Materiał dźwiękowy ze szlaku pielgrzymkowego: wypowiedzi pielgrzymów oraz nabożeństwo w kościele św. Jana Chrzciciela w Wielkich Walichnowach, które sprawował w intencji pielgrzymów ks. proboszcz Henryk Karolewski.