91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 02.12.2022 r.
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Za nami finał VI Konkursu Biblijnego organizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej, odbywającego się pod patronatem kuratorów oświaty województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Tematem tegorocznej edycji konkursu była historia Jakuba i jego synów zapisana w Księdze Rodzaju. Finaliści konkursu na poziomie szkół podstawowych spotkali się 20 kwietnia 2015 r.  w Chojnicach w gościnnych progach parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela. Test, stanowiący pierwszą cześć finału, pisało 99 uczniów z 43 szkół podstawowych z terenu Diecezji Pelplińskiej. Spośród nich do udziału w części ustnej zakwalifikowało się 5 uczniów, którzy prezentowali wypowiedź na temat przemiany Józefa i jego braci. Oto ostateczne wyniki konkursu:

 

I miejsce – Agata Warsińska (SP nr 3 w Chojnicach)

II miejsce – Amelia Wolszlegier (SP w Kamieniu Krajeńskim)

III miejsce – Hubert Leszczyński (SP w Załakowie)

IV miejsce (ex aequo) – Iga Kobryń (SP w Debrznie)

                                   Dominik Zblewski (SP w Brusach).

 

Uczestników konkursu zaszczycił swoją obecnością ks. bp Wiesław Śmigiel, który przysłuchując się wypowiedziom uczniów w części ustnej finału, bardzo wysoko ocenił poziom ich przygotowania do konkursu. Zwieńczeniem konkursu było nabożeństwo Słowa Bożego w Bazylice chojnickiej, któremu przewodniczył ks. bp Śmigiel. Pogratulował on wszystkim uczniom nie tylko uzyskanych wyników, ale przede wszystkim tego spotkania z Jakubem i jego synami na kartach Biblii, podczas którego mogli odkrywać, w jaki sposób budować relacje braterskie z innymi. Po nabożeństwie Ksiądz Biskup wręczył najlepszym uczniom dyplomy i nagrody książkowe. Główną nagrodą jest wyjazd na obóz górski ufundowany przez Caritas Diecezji Pelplińskiej. Fundatorami nagród książkowych jest Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej oraz Kuria Diecezjalna Pelplińska. Gratulując uczniom, ks. bp. Śmigiel wyraził swoją wdzięczność wobec nauczycieli za ich zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu. Słowa uznania za zorganizowanie konkursu skierował Ksiądz Biskup również do moderatorów Dzieła Biblijnego Diecezji Pelplińskiej, ks. Józefa Picka i ks. Wojciecha Pikora, oraz do duszpasterzy Bazyliki chojnickiej, jej proboszcza, ks. Jacka Dawidowskiego, i wikariusza, ks. Andrzeja Szcześniewskiego.

Tego samego dnia miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników konkursu plastycznego towarzyszącego tegorocznej edycji konkursu biblijnego. Oto laureaci tego konkursu:

 

Szkoła Podstawowa – klasy I-III

I miejsce – Hubert Czecholiński (kl. II, SP nr 3 Kościerzyna)

II miejsce -  Dominika Rybak (kl. II, SP nr 3 Kościerzyna)

III miejsce – Oliwia Stencel (kl. I, SP nr 6 Starogard Gd.)

Szkoła Podstawowa – klasy IV-VI

Nagroda specjalna – Ola Mindak (kl. IV, SP 3 Chojnice)

I miejsce – Angelika Lais (kl. IV, SP Kamień Krajeński)

II miejsce – Laura Drewczyńska (kl. IV, SP nr 1 Czersk)

III miejsce – Julia Dworak (kl. V, SP Załakowo)

Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze – klasy I-III

I miejsce – Julia Sobczyk (kl. III, Koronowo)

II miejsce – Dawid Kaszuba (kl. II, Kościerzyna)

III miejsce – Kacper Knyba (Chojnice)

Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze – klasy IV-VI

I miejsce – Janusz i Roman Leśniak (kl. V, Koronowo)

II miejsce – Ilona Wojtuszkiewicz (kl. VI, Koronowo)

III miejsce – Roksana Troka (kl. IV, Kościerzyna).

 

Zdjęcia nagrodzonych prac można zobaczyć na stronie www.parafialapiszewo.pl.

 

ks. Wojciech Pikor, przewodniczący komisji konkursowej

Galeria zdjęć »