Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zapraszają na pokaz filmu „PELPLIN” o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Chełmińskiej jesienią 1939 roku (długość filmu 25 min).
Pokaz odbędzie się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Pelplinie 13 listopada 2019 o godz. 19.00.
Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki (do odbioru w biurze MOK – Pelplin, ul. Kościuszki2A).
Po filmie zapraszamy na dyskusję o historii z udziałem ks. Wincentego Pytlika- dyr. Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie oraz pani Teresy Patsidas- zastępcy dyr. Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego.
Film „Pelplin” zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w ramach cyklu „Młyny historii”.
Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Pelplinie wczesną wiosną tego roku.
W rolę statystów zaangażowanych było kilkunastu mieszkańców naszej gminy, których nazwiska zobaczymy w napisach końcowych.
Film po raz pierwszy został pokazany podczas konferencji o „Zbrodni pomorskiej 1939”, która odbyła się w Wejherowie na początku września tego roku.
Dla wyjaśnienia.
Film „Pelplin” o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej jesienią 1939 roku, jest kolejnym filmem pokazującym tragiczną historię okresu II wojny światowej na naszych ziemiach. Niedawno w Ośrodku Kultury w Pelplinie został wyświetlony filmu „Szpęgawsk”, który pokazał rozmiar zbrodni nazistowskich Niemiec na Kociewiu. Film „Pelplin” pokazuje natomiast tragiczne wydarzenia jesieni 1939 roku w Pelplinie dot. zbrodni na kapłanach. W filmie wykorzystano fragmenty filmu zrobionego 10 lat temu „Pelplińska jesień 1939 roku” (świadectwa śp. Zofii Szukalskiej i śp. Jadwigi Lotkowskiej oraz Franciszka Soleckiego).
Filmy o zbrodni niemieckiej w Pelplinie i na Kociewiu:
1. Film dokumentalny „Pelplińska jesień 1939 roku” (rok produkcji 2009). Producent Agencja ATM z Warszawy i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
2. „Pelplin” z cyklu „Młyny historii” (2019). Producent Muzeum Piaśnickie w Wejherowie
3. "Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska" (2019). Producent Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego