91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.02.2023 r.
Imieniny: Piotr, Jan, Hieronim

Radio GłosPodczas uroczystej Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie w Wielki Czwartek biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział do księży: „posłany kocha Posyłającego, posłany kapłan zna Kościół Święty, jest wierny Kościołowi i kocha Kościół, jest mu posłuszny”.

 

Mszę św. koncelebrowali biskupi: Wiesław Śmigiel oraz senior Piotr Krupa wraz z 360 kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi z całej diecezji.

Rozpoczynając homilię bp Kasyna nawiązał do wydarzeń w Wieczerniku i ustanowienia sakramentu kapłaństwa, który wiąże się z posłaniem każdego kapłana do zadań w Kościele.

Nawiązując do teologii powołania aniołów, apostołów i każdego kapłana przypomniał, że „Bóg powołując nikogo nie zmusza”. „Posłany nie występuje nie we własnym imieniu, lecz w imieniu posyłającego”, powiedział dalej hierarcha. Opisując cechy posłanego, bp Kasyna stwierdził, że „posłany kocha Posyłającego, posłany kapłan zna Kościół Święty, jest wierny Kościołowi i kocha Kościół, jest mu posłuszny”.

Ostrzegając przed trudnościami, biskup pelpliński powiedział, że „przed każdym posłanym otwiera się pustynia kuszenia”. Dlatego, mówił kaznodzieja, Kościół modli się w dniu święceń kapłańskich, aby Bóg strzegł posłanych przed wszelkimi zagrożeniami.

Bp Kasyna przypomniał, że jednym z głównych zadań posłanych przez Chrystusa kapłanów jest błogosławienie ludziom i misja uświęcenia. Przywołując obrzęd święceń, hierarcha podkreślił, że „Pan namaścił dłonie nasze, abyśmy Jemu składali ofiarę” i dodał, że „Kapłan składa na ołtarzu najpierw siebie, ofiarowuje się Panu, jest do dyspozycji Pana a raz ofiarowany nie może się wycofać, bo daru raz ofiarowanego się nie odbiera”.

W dziesiątą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, biskup pelpliński podkreślił wzór tego papieża, który „w czynie i cierpieniu utożsamienie z Chrystusem przeżywał jako dar i tajemnicę”.

W końcowej części homilii bp Kasyna mówił: „nie pytaj czy podołasz, to sprawa Tego, który posyła bo zna wytrzymałość i granicę tego, którego posyła”.

„Nie lękaj się”, zakończył kaznodzieja swoją homilię skierowaną do kapłanów.

Po obrzędach odnowienia przyrzeczeń kapłańskich, błogosławieństwa oleju i krzyżma, biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel złożył życzenia głównemu celebransowi, który dzisiaj obchodzi dziesiątą rocznicę sakry biskupiej. Biskup Ryszard Kasyna jest ostatnim biskupem mianowanym w Polsce przez Jana Pawła II.

Uroczystość w katedrze zakończyło wręczenie nominacji kanonickich dla 28 prezbiterów, w tym misjonarzy pochodzących z diecezji pelplińskiej.

Galeria zdjęć »

Radio Głos zapytało Księży Biskupów oraz kapłanów jakie uczucia towarzyszą im w Wielki Czwartek:

Biskup Ryszard Kasyna

Biskup Wiesław Śmigiel 

Ojciec rektor werbista 

Ks. kan. Gerard Jakubiak

ks. Antoni Dunajski - Wielki Czwartek 2015 

ks. Bogdan Lipski  - Wielki Czwartek 2015 

ks. Łukasz Kątny  - Wielki Czwartek 2015 

ks. Michał Mazurek - Wielki Czwartek 2015 

ks. Krzysztof Niemczyk  - Wielki Czwartek 2015 

ks. Przemysła Krzyżanowski - Wielki Czwartek 2015 

ks. Sebastian Wydrowski  - Wielki Czwartek 2015 

ks. Tadeusz Łącki - Wielki Czwartek 2015