91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.02.2023 r.
Imieniny: Piotr, Jan, Hieronim

Radio GłosW Żukowie po raz drugi odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Spektakl pasyjny w reżyserii Janusza Stopy. Ten wyjątkowy spektakl odbył się przy Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W inscenizacji zagrało około czterdziestu aktorów. Misterium Pasyjne Jezusa zostało przedstawione w pełnej oprawie – organizatorzy zadbali o wiernie odwzorowane kostiumy, oprawę muzyczną i nagłośnienie. Pomimo deszczowej pogody przyszło około tysiąca osób.

Rozpoczęło się od modlitwy w Ogrójcu. Jezus zdradzony przez Judasza trafia w ręce Rzymian. Osądzony przez Piłata, przyodziany w purpurową pelerynę i koronę cierniową dźwig krzyż przemierzając drogę wśród zgromadzonych widzów. W tłumie znaleźli się też ci, którzy według ewangelistów lżyli i upokarzali Chrystusa. Pod eskortą strażników oraz z pomocą Szymona z  Cyreny dotarł na Golgotę, gdzie zawisł na krzyżu. Podniosłą atmosferę tworzyła doskonała oprawa muzyczna. Janusz Stopa postawił na utwory Wagnera.

 

- Chodziło mi o to, żeby była to muzyka ciężka, dosadna i wybrałem Wagner. Nigdy nie przepadałem za tym kompozytorem, a teraz zakochałem się w jego twórczości, po zrealizowaniu tego widowiska. Tam gdzie jest dramatyzm, ta muzyka pasuje idealnie – mówił reżyser.

Pomysł tego widowiska zrodził się już w 2013 roku, jednak dopiero w roku następnym został zrealizowany. Przychylnością w organizacji wykazał się ks. proboszcz parafii WNMP w Żukowie ks. Ireneusz Bradtke, a także władze gminy oraz prywatni przedsiębiorcy.

- Jest to na pewno taka tradycja, która się rodzi. I jestem pewny, że z biegiem czasu przyjdzie jeszcze więcej osób, żeby zobaczyć to co jest owocem pracy wielu amatorów, którzy dali tutaj trochę serca, trochę wiary i postanowili coś więcej od siebie zrobić – podsumował ks. Ireneusz Bradtke.

Michał Nitkowski 

Rozmowa z reżyserem:

ks. Ireneusz Bradtke - proboszcz parafii WNMP w Żukowie:

 Galeria zdjęć »