91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.02.2023 r.
Imieniny: Piotr, Jan, Hieronim

W Kościerzynie ponad trzy tysiące młodzieży z całej diecezji pelplińskiej zgromadziło się popołudniu w Niedzielę Palmową na modlitwie pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, który powiedział, że trzeba „wierności, która jest umiejętnością stawania ponad opinią społeczną”.

Obchodom towarzyszyły krzyż i ikona Matki Chrystusa, symbole Światowych Dni Młodzieży, które obecnie odwiedzają wszystkie polskie diecezje.


Uroczystości rozpoczęło powitanie symboli ŚDM, które na jeden dzień trafiły do Kościerzyny. Programowe ich nawiedzenie diecezji pelplińskiej przypadnie na przełomie grudnia i stycznia w ramach przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Biskup pelpliński poprowadził procesję z palmami z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej do sanktuarium Królowej Rodzin. Tam na placu św. Jana Pawła II została odprawiona Msza św. wraz z kilkudziesięcioma kapłanami.

 

W homilii bp Kasyna nawiązał do hasła i orędzia papieża Franciszka na XXX ŚDM. Podkreślił, że „czystość serca polega przede wszystkim na wolności każdego z nas od grzechu”. „Wolność nie pozwala człowiekowi trwać w upadku, ale zmusza do powrotu i do powstania”, mówił kaznodzieja. Hierarcha nauczał, że „przez oczy ciała musi patrzeć czyste serce”, co jest warunkiem dostrzegania Boga i drugiego człowieka. Biskup pelpliński mówił młodym, że od sposobu postrzegania świata zależy czy zjawiska zachodzące w świecie „zasłonią człowiekowi Pana Boga czy Go mu odsłonią”. Jako przykład biskup wskazał stosunek człowieka do ludzkiego cierpienia. Jedni uważają, że cierpienie nakazuje eutanazję, inni, że uczy miłości i służby.  

Bp Kasyna akcentował, że Chrystus objawił nam prawdę, iż „za wielkie wartości płaci się wielkie ceny”. „Żeby Boga widzieć w świecie, w człowieku, w różnorakich zjawiskach trzeba mieć serce pokorne i napięte tęsknotą za wolnością od winy przed Bogiem”, stwierdził hierarcha.

Dzieląc się  radością z licznego udziału młodych w dzisiejszych obchodach, mimo deszczu padającego w Kościerzynie, biskup pelpliński wyraził przekonanie, że przybywają oni, aby „przyjąć całą prawdę o Jezusie”. Nawiązując do wydarzeń Wielkiego Tygodnia i skrajnych zachowań tłumu, który raz Jezusa aprobuje a w Wielki Piątek Go odrzuca, bp Kasyna podkreślił, że potrzeba wiernego trwania przy Chrystusie, bo trzeba „wierności, która jest umiejętnością stawania ponad opinią społeczną”. Jako wzory zachowań przywołał kaznodzieja ofiarę współczesnych wielu chrześcijan, którzy w Iraku, w Syrii i w innych rejonach świata wiernie przyznają się do Chrystusa.

Pod koniec liturgii biskup pelpliński wręczył kolejnej grupie kilkudziesięciu młodych ludzi nominacje na wolontariuszy organizowania ŚDM w 2016 r. na terenie diecezji pelplińskiej.

Po Mszy św. procesjonalnie odprowadzono krzyż i ikonę ŚDM do kościoła św. Trójcy, gdzie trwało modlitewne czuwanie.

Po wspólnym posiłku, młodzież wysłuchała koncertu zespołu „Armia”.

 

Początek uroczystości na ul. 8 marca:


Słowo wstępne ks. prałata Mariana Szczepińskiego:


Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny:


Krótka relacja:


 Zobacz wideo relację Telewizji Wybrzeże 

Galeria zdjęć »