Gmina Brusy, działając we współpracy z przedstawicielami Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, w 2019 r. dołączyła do Programu patriotyczno – edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, objętego Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza z Warszawy.
Głównym celem programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" jest uczczenie Bohaterów Mordu Katyńskiego, a zarazem przywrócenie ich pamięci poprzez posadzenie dębów, które staną się żywymi pomnikami. Każde z drzew upamiętnia jedną zamordowaną osobę z listy katyńskiej. 28 kwietnia w Brusach zasadzono 6 dębów pamięci w hołdzie ofiarom związanym z Gminą Brusy. Organizatorem była Gmina Brusy, Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński oraz Parafia Wszystkich Świętych w Brusach. Upamiętniono: przodownika Policji Państwowej Ignacego Borzyszkowskiego, aspiranta Policji Państwowej Jana Kuicha, kapitana rezerwy Jana Ryngwelskiego, porucznika piechoty rezerwy Władysława Kuczmę, majora rezerwy Wojska Polskiego Edmunda Wróblewskiego oraz podporucznika Jana Czapiewskiego. Uroczystość została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który skierował do organizatorów i uczestników na tę okoliczność list, odczytany przez burmistrza Brus Witolda Ossowskiego
Wczorajszą uroczystość rozpoczęła msza św. z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry, Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego Cis w Męcikale i strażaków, celebrowana przez kapłanów Parafii Wszystkich Świętych w Brusach: ks. proboszcza Jana Flaczyńskiego, ks. Tomasza Szmaglika, który wygłosił homilię oraz ks. Andrzeja Węsierskiego. Następnie, korowód prowadzony przez motocyklistów Rajdu Katyńskiego, udał się w kierunku miejsca upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Aleja dębów pamięci w Brusach powstała przy ulicy Wojska Polskiego. Drzewa poświęcił i modlił się ze zgromadzonymi w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej ks. proboszcz Jan Flaczyński. Dęby na tę okoliczność zostały przekazane przez nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel i zarazem przewodniczącego Rady Miejskiej w Brusach Zbigniewa Łąckiego.
Ponadto uczestnicy uroczystości przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej, znajdującym się przy rondzie im. Macieja Płażyńskiego Marszałka Sejmu RP złożyli kwiaty w hołdzie 96 osób, które zginęły w katastrofie.
Najważniejszymi gośćmi wydarzenia były rodziny Ofiar Zbrodni Katyńskiej: rodzina Ignacego Borzyszkowskiego, Jana Ryngwelskiego i Edmunda Wróblewskiego. W wydarzeniu wzięli udział także m.in.: poseł na Sejm RP Aleksander Mikołaj Mrówczyński, dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz, wicekurator oświaty w Gdańsku Małgorzata Bielang, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Piotr Szubarczyk i Karolina Piotrowska, z-ca komendanta powiatowego Policji w Chojnicach mł. insp. Tomasz Kąkolewski, z-ca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Człuchowie mjr Piotr Jagodziński oraz członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, na czele z prezes Katarzyną Wróblewską oraz Gabrielą i Andrzejem Wantami z Brus-Wybudowania, którzy są inicjatorami upamiętnienia 6 ofiar z gminy Brusy. Gośćmi uroczystości byli także radni Powiatu Chojnickiego i Rady Miejskiej w Brusach, sołtysi, nauczyciele i uczniowie szkół z gminy Brusy, prezesi i członkowie lokalnych stowarzyszeń, policjanci z Posterunku Policji w Brusach.
Po części oficjalnej, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach, zebrani obejrzeli przedstawienie w wykonaniu szkolnego koła historycznego pod kierownictwem Michała Leszczyńskiego oraz zespołu „Dźwiękoludki”, kierowanego przez Marcina Stoltmanna.