91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 28.09.2022 r.
Imieniny: Marek, Wacław

Rekolekcje dla AniołówW miniony weekend w stolicy naszej kochanej diecezji odbyła się kolejna, jesienna odsłona kleryckich rekolekcji młodzieżowych „Nie tylko dla Aniołów”. Tym razem do Pelplina stawiła się grupa młodzieży licząca około 100 osób! Nasze trzydniowe, modlitewno - formacyjne spotkanie skupiało się wokół chrześcijańskiego savoir vivru: proszę, dziękuję, przepraszam – w relacji do Boga i drugiego człowieka.

W piątkowe popołudnie zebraliśmy się w Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie by rozpocząć nasze rekolekcje. W naszych rozważaniach towarzyszyli nam nie tylko prowadzący rekolekcje klerycy, ale także wielu gości. Pierwszego dnia takim szczególnym gościem stała się dla nas postać błogosławionego Alberta Marvelliego, którego przykład życia umocnił nas w przekonaniu, że droga do wzorowego życia chrześcijanina rzeczywiście wiedzie przez kształtowanie się w dobrych manierach. Dzień później „spotkanie” z postacią świętej Cecylii poprzedziła konferencja przypominająca o potrzebie dziękczynienia i przeproszenia.

Umocnieni słowem i przykładem, o godzinie 20.30 udaliśmy się do kaplicy Collegium Marianum, gdzie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu ogromna liczba młodzieży skorzystała z sakramentu pokuty i pojednania. Umocnieni łaską sakramentu powróciliśmy do szkoły, by nasze modlitewno – katechetyczne spotkanie ubogacić wspólnymi rozmowami integracyjnymi oraz wspólnotową modlitwą brewiarzową, która wielu zapadła w głębokiej pamięci i bardzo się spodobała.

Nasze sobotnie, radosne przebywanie ze sobą rozpoczęło się od porannego spotkania z Panią Lilianą Stencel, która przybywając na nasze rekolekcje wraz z czwórką swoich znajomych, zbudowali nas świadectwem swojego życia, zwracając szczególną uwagę na wartość, jaką stanowi muzyka, śpiew i taniec. Ich wspólna pasja muzykowania porwała wszystkich bez wyjątku. Umocnieni koncertem gości i grupowymi warsztatami muzycznymi kontynuowaliśmy program rekolekcji, który w sobotę poruszał problem próśb w naszym życiu.

W sobotnie popołudnie Mszę Świętą w kaplicy CM sprawował dla nas -  ks. Stanisław Sokun - neoprezbiter, wikariusz parafii w Koronowie, wieloletni uczestnik i współorganizator rekolekcji „NtdA”, który w wygłoszonym dla nas słowie skierował nasze myśli i rekolekcyjne zmagania ze samym sobą ku perspektywie eschatologicznej. Po spotkaniu z Panem Jezusem w sakramencie Eucharystii przyszedł czas na przedstawienie rezultatów pracy w grupach, które wyszły wzorowo J i wspólny pogodny wieczór.

Kończąc sobotni dzień, to jak zwykle czas wspólnego seansu filmowego – tym razem obejrzeliśmy film pod tytułem „Bóg nie umarł”. Po nim odmówiliśmy kompletę i trwaliśmy na wzruszającej adoracji krzyża w naszym specjalnym „szkolnym oratorium”, które przygotowało nas na ostatnią niedzielę roku liturgicznego – Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Fizycznie mega zmęczeniJ, jednak duchowo wciąż pełni wigoru, niedzielny poranek rozpoczęliśmy od wprowadzenia do liturgii słowa. O godzinie 10.00 uczestniczyliśmy
w uroczystej Mszy Świętej w bazylice katedralnej.

Niestety czas naszego wspólnego spotkania powoli dobiegał końca. Po Mszy przyszedł czas na podsumowanie rekolekcji, ostatni wspólny obiad i pożegnanie wszystkich uczestników.

Myślę, że nasz kolejny jesienny weekend od 21 do 23 listopada pozostanie w naszej pamięci na długo. Były to chwile duchowych zmagań, potrzebnych pouczeń, pobudzających świadectw i radosnego bycia razem. Wrażeń sporo, u wielu uczestników pojawiło się kilka postanowień. Jednak to nie koniec naszych spotkań!!! Kolejna edycja kleryckich rekolekcji „Nie tylko dla Aniołów” już wiosną. Rezerwujcie sobie już dziś wolny weekend kwietnia lub maja.

 

Do zobaczenia!

w imieniu kleryków –
Aleksander Lipkowski