91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

24 listopada w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie wspominano biografię oraz dzieło zmarłego w 1993 roku ks. prof. Janusza Stanisława Pasierba.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Konferencji 24.11.2018:

Homilia biskupa Michała Janochy z Warszawy 24.11.2018:

Wykład biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa 24.11.2018:

Wywiady:

Biskup Michał Sochoń 24.11.2018:

ks. prof. Jan Sochoń 24.11.2018:

ks. dr Tomasz Czapiewski 24.11.2018:

Jerzy Cisewski 24.11.2018:

W Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie 24 listopada odbyła się konferencja popularno-naukowa „Janusz St. Pasierb – twórca kultury i nauki Pomorza, Polski i Europy”.

Wielogodzinne spotkanie rozpoczęła Msza św. w kaplicy Collegium Marianum pod przewodnictwem biskupa Michała Janochy, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

W homilii hierarcha podkreślił, że „ks. Pasierb to wielki człowiek małego Pelplina”. W nawiązaniu do prawdy o Wcieleniu Słowa Bożego, kaznodzieja przypomniał, że warto patrzeć na twórczość ks. Pasierba przez perspektywę „słowa i obrazu” pozostawione w jego pracy naukowej, poezji, esejach, wykładach, w różnych formach uprawiania teologii a przede wszystkim w kapłaństwie.

O tych różnorakich przestrzeniach działalności zmarłego w grudniu 1993 roku znakomitego historyka sztuki mówiono podczas konferencji w Bibliotece Diecezjalnej.

Bp prof. Michał Janocha przypomniał bezcenną pracę ks. prof. Pasierba nad tzw. polonikami w zbiorach watykańskich.

Dr Agnieszka Laddach przybliżyła jedno z ukochanych miejsc ks. Pasierba jakim był Żarnowiec na Kaszubach, gdzie poeta wiele razy przebywał, koncentrując się tam na swojej twórczości, ale także wypoczywając i posługując duszpastersko.

Biskup włocławski dr Wiesław Mering ukazał ks. Pasierba jako kapłana, który do końca dawał świadectwo wierności swojemu powołaniu: „był tym, co mówił”, powiedział hierarcha.

Pierwszą sesję konferencji zamknął referat ks. prof. Jana Sochonia. Uczeń i przyjaciel ks. Pasierba omawiał symbolikę i znaczenie katedr „jako tekstów kultury” w twórczości ks. Pasierba.

Drugą część konferencji otworzył prof. Tomasz Tomasik przedłożeniem poświęconym miastom: Rzymowi, Paryżowi i Jerozolimie. W nich ks. Pasierb często bywał i one znalazły swoje znaczące miejsce w twórczości pelplińskiego kapłana.

Ks. kanonik Wincenty Pytlik przybliżył rolę ks. prof. J. Pasierba  w trosce o zabytki, szczególnie poprzez udział w konserwacji Obrazu Jasnogórskiego oraz cennych obiektów  diecezji chełmińskiej.

Szefowa fundacji im. Ks. J. St. Pasierba Maria Wilczek nakreśliła obraz bohatera konferencji jako przewodnika wiary a główny organizator spotkania Bogdan Wiśniewski przypomniał zasadnicze myśli znakomitego znawcy kultury o Pomorzu jako małej ojczyźnie.

Ks. Pasierb zmarł w 1993 roku w Warszawie. Jest pochowany, zgodnie z jego wolą, na cmentarzu parafialnym w Pelplinie. 15 grudnia minie ćwierć wieku od jego śmierci. Kilka szkół w Polsce nosi jego imię. Od wielu lat odbywają się festiwale oraz konferencje przybliżającego jego twórczość, szczególnie poetycką i eseistyczną.