11 listopada w Pelplinie musicalem "Przebudzenie" uczczono setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Spektakl, który odbył się w Hali Sportowej Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1, w całości przygotował zespół muzyczny "Na cały głos".
Młodzi artyści działający przy Radiu Głos pod kierunkiem wicedyrektora rozgłośni ks. Zbigniewa Gełdona w mistrzowski sposób przybliżyli atmosferę II wojny światowej i znaczenie polskiej kultury w pobudzaniu Polaków do walki o suwerenność ojczystego domu.
Krótka relacja z musicalu 11.11.2018:
Wprowadzenie do musicalu 11.11.2018:
Fragmenty musicalu 11.11.2018:
Zakończenie spektaklu 11.11.2018:
Wrażenia ludzi po Musicalu ''Przebudzenie'':
Centralnym wydarzeniem kulturalnym w Pelplinie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był wystawiony w niedzielę 11 listopada musical „Przebudzenie” wykonany przez czterdziestoosobowy zespół „Na cały głos”.
Ponad godzinne przedstawienie nawiązuje do okresu II wojny światowej i bohaterskiego ducha narodu polskiego czasu zaborów oraz roli kultury polskiej w walce o odzyskanie niepodległości.
We wprowadzeniu do widowiska wykonanego przez ponad czterdziestu młodych muzyków i aktorów w większości z Pelplina, działacz regionalny Bogdan Wiśniewski stwierdził, że „Patriotyzm nigdy nie stoi w opozycji do tych wartości, które budują człowieka, które kształtują jego moralny kręgosłup”. Następnie polonista dodał: „Patriotyzm uczy szacunku do przeszłości i tradycji, kształtuje sumienie i pamięć, uczy poważania dla innych, ale także dla własnej historii i kultury”.
Jeden z wątków musicalu w całości autorstwa członków zespołu muzycznego „Na cały głos” działającego przy diecezjalnym Radiu Głos w Pelplinie nawiązywał do tzw. Pelplińskiej Jesieni. Wtedy w 1939 roku Niemcy zamordowali prawie wszystkich księży pracujących w instytucjach diecezjalnych diecezji chełmińskiej.
Na zakończenie przedstawienia pomysłodawca musicalu i szef zespołu „Na cały głos” ks. Zbigniew Gełdon wyraził nadzieję, że „to Boże dzieło, wykonane z Bożego natchnienia pomoże nam odkryć kim my, Polacy jesteśmy oraz jaki skarb historii niesiemy w naszych sercach”.
Musical wykonano w nowoczesnej hali sportowej Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie musicalem mieszkańców Pomorza, na kilka dni przed prapremierą organizatorzy zadecydowali o jego dwukrotnym wystawieniu o godzinie 16 i 19. Mimo, że obejrzało go bardzo wiele osób, nie wszystkim chętnym udało się wejść na halę ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.