91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 04.10.2022 r.
Imieniny: Rozalia, Franciszek, Konrad

16 września w Lubaniu odbyły się Diecezjalne Dożynki  Diecezji Pelplińskiej.

Mszy św. przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Lubania 16.09.2018:

Homilia ks. biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny 16.09.2018:

Słowo końcowe podczas Mszy św. ks. kanonika Zbigniewa Wysieckiego 16.09.2018:

Część oficjalna Dożynek na Placu PODR w Lubaniu 16.09.2018:

Diecezjalne Dożynki diecezji pelplińskiej odbyły się 16 września w Lubaniu koło Kościerzyny. W homilii biskup pelpliński Ryszard Kasyna zauważył, że „prawdziwe życie nie polega na gromadzeniu skarbów jedynie dla siebie, ale na służeniu innym tym, co mamy”.

Dziękczynienie za tegoroczne plony odbyło się w Lubaniu na Kaszubach, gdzie zebrali się rolnicy oraz ich duszpasterze ze wszystkich dekanatów diecezji. Oprawę liturgiczną przygotował dekanat nowski. Starostami dożynek byli państwo Małgorzata i Grzegorz Cąblik z parafii Smętowo Graniczne.

Msza św. pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny była sprawowana w kościele św. Jana Pawła II.

W homilii bp Kasyna nawiązał do tegorocznej suszy i strat rolników. Podkreślił, że Jezus uczy nas, iż „nasze życie nie jest zależne od tego, co mamy i co posiadamy”. W nawiązaniu do zjawisk pogodowych i różnorakich okoliczności towarzyszących ludzkiemu życiu hierarcha przypomniał, że „to Bóg jest Panem wszystkiego”.

Dziękując za trud pracy rolników kaznodzieja uwrażliwiał, „żebyśmy pamiętali, iż ziemia jest wspólnym dziedzictwem, którego owoce powinny służyć wszystkim”. Biskup przypomniał za papieżem Franciszkiem o potrzebie bezinteresowności w relacjach międzyludzkich i zauważaniu potrzeb osób potrzebujących pomocy. „Prawdziwe życie nie polega na gromadzeniu skarbów jedynie dla siebie, ale na służeniu innym tym, co mamy”, dodał.

Przypominając o duchowym wymiarze każdej ludzkiej pracy, biskup pelpliński stwierdził, że „kiedy odrywa się pracę od przymierza między Bogiem a mężczyzną i kobietą, kiedy ją się oddziela od ich cech duchowych, kiedy staje się ona zakładnikiem czystego zysku i pogardza się ludzkimi uczuciami, to poniżenie duszy zatruwa wszystko”.

Uroczystości dożynkowe były kontynuowane na placu Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dożynki przygotowało diecezjalne duszpasterstwo rolników z ks. kan. Zbigniewem Wysieckim na czele.