91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

9 września do Piaseczna przybyło ponad 30 tysięcy wiernych na 50-lecie Koronacji Figury Matki Bożej.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Jubileuszu w Piasecznie 9.09.2018:

Słowo wstępne biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny 9.09.2018:

Homilia kard. Stanisława Dziwisza 9.09.2018:

Akt Zawierzenia Matce Bożej Piaseckiej dokonany przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę 9.09.2018:

Przemówienie końcowe kustosza sanktuarium w Piasecznie ks. Andrzeja Ossowskiego 9.09.2018:

   

W Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie w diecezji pelplińskiej 9 września świętowano 50-lecie koronacji tamtejszej Figury Matki Bożej Piaseckiej. „Kardynał Stefan Wyszyński nie mógł przybyć do Piaseczna i w pewnym sensie – możemy powiedzieć – zastąpił go kardynał krakowski, tylko jeden raz – właśnie tutaj, w Piasecznie”.

Ponad trzydzieści tysięcy wiernych zgromadziło się przy tzw. Studzience, gdzie pod koniec XIV wieku miało miejsce objawienie Matki Chrystusa i cud uzdrowienia sparaliżowanego syna smolarza. W tym też miejscu 8 września 1968 roku kard. Karol Wojtyła dokonał obrzędu koronacji drewnianej figury Madonny z Dzieciątkiem wykonanej w 1380 roku.

Mszę św. koncelebrowali biskupi: biskup pelpliński Ryszard Kasyna, abp senior Edmund Piszcz z Olsztyna, biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz biskupi pomocniczy z Gdańska: bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński.

Witając zebranych biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że w Piasecznie „zaistniało pierwsze, najstarsze objawienie Maryi na Pomorzu w roku 1378”. Biskup podkreślił, że celem uroczystości jest „oddanie czci i uwielbienia Jezusowi Chrystusowi”. Przypomniał, że jest to również oddanie czci Matce Chrystusa, które przypada między innymi w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

We wprowadzeniu do homilii metropolita senior archidiecezji krakowskiej zaznaczył: „„Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim” (Łk 1, 46-47). Zapożyczamy dziś tych słów od Maryi, aby wyrazić to, co czują nasze serca podczas odpustowej uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz pięćdziesiątej rocznicy koronacji Łaskawej Figury Matki Bożej Piaseckiej, obdarzonej tytułami Królowej Pomorza i Matki Jedności”.

Nawiązując do dziejów Polski hierarcha stwierdził: „Nie można pisać historii pokoleń żyjących na tej ziemi bez przyjęcia podstawowego faktu, że w ich życie wkroczył Jezus ze swą Ewangelią. Wkroczyła również Matka Jezusa, której On z wysokości krzyża powierzył szczególny testament”.

„W tę szerszą rzeczywistość Kościoła i obecności w jego życiu Matki Chrystusa wpisuje się historia Piaseczna i rola, jaką w niej od ponad sześciu wieków odgrywa Maryja”, mówił dalej kardynał.

Kaznodzieja przypomniał kontekst historyczny obrzędu koronacji w Piasecznie, którego w zastępstwie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, dokonał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Podał też, że kardynał Wojtyła często towarzyszył prymasowi Wyszyńskiemu podczas obrzędów koronacyjnych obrazów i figur Matki Bożej, ale „tylko jeden raz – właśnie tutaj, w Piasecznie zastąpił go”.

Kardynał Dziwisz przypomniał, że Madonna z Piaseczna towarzyszyła Mszy św. papieża Jana Pawła II sprawowanej w Pelplinie w 1999 roku.

W ostatniej części homilii sekretarz osobisty Jana Pawła II podzielił się świadectwem o swojej posłudze wobec polskiego papieża. Podkreślił: „Byłem świadkiem jego świętego życia. Radowałem się i raduję, że tę świętość dostrzegł spontanicznie lud Boży, a Kościół w osobach dwóch kolejnych następców Papieża Jana Pawła II – przez Papieża Benedykta XVI i Papieża Franciszka – położył na tym przekonaniu pieczęć gwarancji, wynosząc go do chwały ołtarzy”.

Na zakończenie homilii Kardynał przypomniał zachętę św. Jana Pawła II do kroczenia drogą świętości oraz obowiązek współczesnych ludzi wierzących: „pragniemy następnym pokoleniom przekazać dar wiary”. Kończąc homilię dodał: „Prośmy także o wstawiennictwo świętego Jana Pawła II. Jestem przekonany, że po pięćdziesięciu latach patrzy teraz na Piaseczno z wysoka i z serca nam błogosławi”.

W ramach przygotowań do jubileuszu sanktuarium w Piasecznie od roku podejmowało liczne zadania duszpasterskie. Wśród nich były sobotnie nabożeństwa maryjne transmitowane przez diecezjalne Radio Głos z Pelplina.

Obchody jubileuszowe, podobnie jak doroczne uroczystości z okazji odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będą trwały przez oktawę do niedzieli 16 września.