18 sierpnia 2018 r, w rok po nawałnicy stulecia została poświęcona odnowiona Droga Krzyżowa w parku orlickim przez Ks. Prymasa Polski.
Huragan, który 11 sierpnia 2017 r. zniszczył tysiące hektarów lasów nie oszczędził również terenów wokół klasztoru Sióstr Franciszkanek. Potężna siła wiatru jednak nie zniszczyła drzew, na których były zawieszone stacje Drogi Krzyżowej. Część z nich ocalała lub została przełamana powyżej zawieszonych stacji. To był znak dla wspólnoty sióstr, by te drzewa zachować, jako swoistą pamiątkę tej straszliwej nocy sierpniowej. Po wielomiesięcznym porządkowaniu terenu na tych samych drzewach, które są świadkami ubiegłorocznej nawałnicy zawieszono nowe stacje, wykonane przez S. Renatę Kraszewską OSF.
Galeria z poświęcenia Drogi Krzyżowej
Otaczająca wokół pustka wciąż przypomina o zeszłorocznej tragedii. Ścięte do połowy drzewa ze stacjami Drogi Krzyżowej wzywają do refleksji. Zebrani uczestnicy ze śpiewem: „Zbawienie przyszło przez krzyż” procesyjnie przeszli do parku, gdzie Metropolita Gnieźnieński ks. Abp Wojciech Polak, prymas Polski dokonał uroczystego poświęcenia Drogi Krzyżowej. Ks. Prymas w krótkim słowie zachęcając zgromadzonych do częstego uczestniczenia w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, zacytował słowa umieszczone obok pierwszej stacji: Uwierz, przejdź i doświadcz Bożej Miłości…gdyż krzyż i męka Jezusa to zapowiedź wiecznego zbawienia. Po wspólnej modlitwie, S. Mirona Turzyńska, przełożona prowincjalna podziękowała wszystkim za udział, za pomoc i wsparcie, dzięki któremu można było odnowić nie tylko Drogę Krzyżową, ale i większą część parku.
Po poświęceniu odsłonięto także tablicę pamiątkową, ukazującą krótką historię orlickiej drogi krzyżowej, dzięki której można zobaczyć i porównywać widok tej drogi przed nawałnicą, po przejściu niszczącej wichury jak i po odnowieniu stacji. Odsłonięcia tablicy dokonali: Ks. Prymas Wojciech Polak, Ks. Bp Józef Szamocki i S. Mirona Turzyńska. Warto dodać, że obok pierwszej stacji w specjalnie przygotowanych „półkach” zostały umieszczone różne rozważania Drogi Krzyżowej, które ułatwiają medytację poszczególnych stacji.
Niech wszyscy, którzy nawiedzą to miejsce i odprawią nabożeństwo Drogi Krzyżowej otrzymają siły do pokonywania trudów swego życia i doświadczą Bożej Miłości – zakończył Ks. Prymas.