91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 29.09.2022 r.
Imieniny: Michalina, Michał, Rafał

W I niedzielę Wielkiego Postu ks. biskup Wiesław Śmigiel udzielił alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie promocji lektoratu i akolitatu.

Uroczystość, która należy do najważniejszych w roku akademickim seminarium duchownego, odbyła się w bazylice katedralnej z udziałem rodziców i duszpasterzy promowanych 22 lutego kleryków. Zgodnie z formacją do kapłaństwa klerycy roku III otrzymują promocję do posługi lektora a klerycy roku IV do posługi akolity. Ci pierwsi stają się urzędowymi lektorami Słowa Bożego podczas liturgii a klerycy roku IV mogą już posługiwać przy ołtarzu, w tym jako nadzwyczajni szafarze rozdzielać Komunię św.

  

Zobacz więcej zdjęć w FOTOGALERII >>

 

Słowo wprowadzenia rektora WSD ks. prał. A. Bączkowskiego:


Homilia ks. biskupa W. Śmigla:


Podziękowanie promowanych alumnów:


Słowo końcowe ks. biskupa W. Śmigla:


Krótka relacja:


 

Podczas promocji lektorów i akolitów 22 lutego w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel powiedział: „szatan chce z Chrystusa Zbawiciela uczynić tylko społecznika”.

Doroczną uroczystość poprzedziły rekolekcje wielkopostne w Wyższym Seminarium Duchownym prowadzone przez ks. dra Eugeniusza Plocha z diecezji opolskiej.

Przed udzieleniem promocji, w homilii główny celebrans szeroko nawiązał do tematyki pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Przypomniał, że szatan posłużył się w stosunku do Jezusa trojakiego rodzaju pokusami: zamiany kamieni w chleb, lekceważenie prawa natury i pokusą władzy. „Te pokusy są popularne dzisiaj i nic nie straciły na aktualności, przybierając inny charakter”, stwierdził biskup.

Pokusa łatwego chleba, która oznacza „brak wysiłku i jednocześnie życie w dostatku”, zdaniem hierarchy bardzo często pojawia się dzisiaj w postawie człowieka. Podobnie „dzisiaj dotyka wielu ludzi pokusa lekceważenia praw natury a przede wszystkim prawa Bożego”, mówił kaznodzieja, dopowiadając, że prawo Boże „jest traktowane bardzo wybiórczo”. Pokusa władzy a „czasem popularności” jest także i współcześnie obecna w życiu ludzi, zauważył bp Śmigiel.

„Szatan kusi Jezusa przedstawiając grzechy i słabości jako wartość i dobro”, stwierdził biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. „To odwieczna sztuczka złego ducha”, mówił hierarcha zauważając, że „już w raju zakazany owoc został zareklamowany przez szatana jako ten, który człowieka czyni równym Bogu”.

Bp Śmigiel ukazał dalej jak szatan chce zmieniać obraz Boga: „szatan chce z Chrystusa Zbawiciela uczynić tylko społecznika, który ma kamienie zamieniać w chleb i ma być władcą w ludzkim wymiarze”.

Pokusa prezentowania grzechu jako wartości, zdaniem biskupa, jest silnie obecna w obecnej działalności szatana. Zły ma bowiem świadomość, mówił biskup, że „normalny człowiek nie jest w stanie podążać za złem, więc szatan zło przedstawia jako pewną wartość”.

Kaznodzieja przypomniał, że okres W. Postu służy nawróceniu, które „nie jest jednorazowym aktem, ale procesem i towarzyszy człowiekowi przez całe życie”. „Pokusy możemy odeprzeć jeżeli będziemy odwoływali się do Słowa Bożego i jeżeli będziemy jedli pokarm z nieba, czyli Eucharystię”, podkreślił biskup.

Zwracając się do promowanych na lektorów i akolitów alumnów seminarium pelplińskiego bp Śmigiel podkreślił, że nie oczekuje się w ich posłudze słowa „wspaniałych konstrukcji literackich”, ale „wierni oczekują słowa prawdy”. Kaznodzieja dodał: „wierni oczekują od was głoszenia Królestwa Bożego jako wydarzenia, któremu towarzyszy przemiana ludzkiego serca”. Studentów seminarium i wszystkich zebranych w katedrze biskup pomocniczy prosił „przyjmijmy Słowo Boże do naszego serca i przyjmijmy z wiarą chleb z nieba, Ciało naszego Pana”.

Promocję lektoratu i akolitatu razem przyjęło 23 kleryków pelplińskiego seminarium.