W piątek, 9 lutego 2018 r. słuchacze XVII edycji Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zakończyli tygodniową zimową sesję dydaktyczną, która po raz pierwszy odbyła się na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie.
Zajęcia odbywały się w Collegium Marianum oraz WSD. Studenci oraz kadra 13. profesorów z wielu muzycznych ośrodków akademickich Polski poza zajęciami dydaktycznymi zwiedzali zabytki Pelplina: Bazylikę katedralną, Muzeum Diecezjalne, ogrody biskupie oraz wielki zabytek muzyczny Biblioteki Diecezjalnej - Tabulaturę Pelplińską.
W niedzielę, 4 lutego swoim śpiewem uświetnili oprawę Mszy Świętej w Bazylice katedralnej oraz wraz zespołem instrumentalnym Akademii Muzycznej z Gdańska wykonali Completorium G. G. Gorczyckiego.
Kadra oraz studenci składają podziękowanie za pobyt w Pelplinie, który poza nową dawką wiedzy z zakresu chórmistrzostwa i emisji głosu, ubogacił osobiste wnętrze i zachwycił niezwykłą atmosferą pelplińskiej gościnności.
Krótki reportaż ze Studium Chórmistrzostwa w Pelplinie 10.02.2018:
Wywiad z Grażyną Ney - akompaniator PSChiEG od pierwszej edycji:
Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu prowadzone są na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia przeznaczone są dla wyróżniających się dyrygentów oraz absolwentów studiów II stopnia wszystkich wydziałów akademii muzycznych, innych szkół wyższych kierunków muzycznych, a także muzykologii. Studia mają na celu nie tylko pogłębienie i usystematyzowanie wiedzy oraz umiejętności w zakresie prowadzenia chórów i zespołów wokalnych, emisji głosu ale także przygotowanie kadry konsultantów dla potrzeb zawodowego i amatorskiego ruchu chóralnego. Studia trwają dwa lata. Nabór na XVIII edycję studiów trwa od początku marca do końca czerwca 2018 r. Zajęcia odbywają się przez cały rok: przez sobotę i niedzielę w październiku, grudniu, marcu i kwietniu w punkcie konsultacyjnym w Warszawie a także w czasie trzech sesji: 3-dniowej, jesiennej we wrześniu, 7 –dniowej, zimowej oraz 14-dniowej, letniej, odbywających się w siedzibie Uczelni w Bydgoszczy oraz podczas ważnych krajowych konkursów chóralnych. Każda dłuższa sesja Studiów kończy się koncertem chóralnym oraz solowo-kameralnym. Koncerty te są rejestrowane i stanowią dokument wszechstronności dydaktycznej kształcenia i uzyskiwania wysokiego poziomu wykonawczego Słuchaczy.
ks. Zbigniew Gełdon
Diecezjalny Duszpasterz Zespołów Muzycznych Scholi Liturgicznych i Chórów, słuchacz PSChiEG AM w Bydgoszczy