W cierpieniu „doceniamy wartość każdej chwili”, powiedział 11 lutego w Kościerzynie biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji pelplińskiej.
Homilia ks. biskupa Wiesława Śmigla:
Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Wiesława Śmigla 11 lutego była sprawowana w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie. Była ona centralnym punktem obchodu XXIII Światowego Dnia Chorych w diecezji pelplińskiej. W uroczystości brały udział między innymi władze powiatu kościerskiego oraz uczestnicy kościerskiej edycji medalu bł. Matki Teresy z Kalkuty, który po Mszy św. był wręczany osobom niepełnosprawnym i wolontariuszom wspierającym osoby niepełnosprawne i potrzebujące szczególnej opieki. Przemawiająca w imieniu Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych Elżbieta Brzezińska podkreśliła, że osoby i instytucje wspierające chorych i starszych „obdarzają ich niezbędną do życia witaminą ‘m’, czyli miłością i miłosierdziem”.
Witając zebranych kustosz sanktuarium ks. prałat Marian Szczepiński przypomniał hasło tegorocznego obchodu z Księgi Hioba: "Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi" (29,15).
We wstępie do homilii bp Śmigiel przypomniał, że dwa najważniejsze zadania Kościoła to ewangelizacja i troska „o chorych na ciele i na duszy”. Podkreślił przy tym, że Kościół spełnia te zadania wpatrując się we wzór Matki Chrystusa, która służy św. Elżbiecie i która jest czczona w tytule „Uzdrowienie Chorych”, gdyż „towarzysząc Kościołowi zawsze okazywała specjalną troskę o cierpiących”. Przykładem tego, zdaniem biskupa, jest sanktuarium w Lourdes, które wiąże się z zatwierdzonymi przez Kościół objawieniami Matki Bożej.
Po przypomnieniu historii objawień lourdzkich, hierarcha zatrzymał się nad znaczeniem cierpienia zarówno dla osób doznających go jak i dla ich otoczenia. „Jeżeli Bóg dopuszcza chorobę i cierpienie, to nie może być ona pomyłką”, mówił kaznodzieja i wskazał na cztery pozytywy związane z doświadczeniem ludzkiego cierpienia. Pierwszym z nich jest konieczność wiary w znoszeniu choroby, która wtedy „jest przeżywa w zjednoczeniu z cierpieniem Pana Jezusa”. Biskup zachęcał do ofiarowania cierpienia za zbawienie własne i innych, co pozwala na przemianę serca. Drugim pozytywem jest to, iż „choroba i cierpienie uczą szacunku dla zdrowia i życia”, mówił hierarcha. Ostrzegał przy tym przed wszelkimi nałogami, ryzykownymi zachowaniami i uzależnieniami. Jako trzeci pozytyw bp Śmigiel wymienił tezę, iż „choroba uczy właściwej hierarchii wartości”. „Wtedy doceniamy wartość każdej chwili”, stwierdził kaznodzieja. Jako ostatni pozytyw zjawiska jakim jest choroba hierarcha uznał szacunek dla Służby Zdrowia. Apelował przy tym, żeby na tę grupę społeczną nie patrzeć z perspektywy trudności materialnych w leczeniu chorych, które są skutkiem działań polityków, menadżerów, skomplikowanych procedur prawnych i braków finansowych. Zachęcał, aby na Służbę Zdrowia patrzeć przez pryzmat przymiotów lekarzy, pielęgniarek i innych osób, których nazwał „ludźmi o wielkim sercu, wysokich kompetencjach i ogromnej pracowitości”.
Przed zakończeniem liturgii ks. prałat Marian Szczepiński podkreślił, że nie zawsze jest łatwo pozytywnie podejść do choroby, ale „dla człowieka wiary, pełnego ufności wobec Boga” cierpienie można znieść. Wyraził wdzięczność zebranym za obecność i dar wspólnej modlitwy. Szczególnie głównemu celebransowi za głębię homilii przybliżającej sens cierpienia i wartości towarzyszące temu doświadczeniu.
Światowe Dni Chorego zapoczątkował św. Jan Paweł II a kolejni papieże te tradycję podtrzymują.
Zobacz więcej zdjęć w FOTOGALERII >>
Fragmenty Mszy św.
Krótka relacja z sali "Sokolnik"
Laureaci XII edycji Medali im. Matki Teresy z Kalkuty:
Jadwiga Zwara
Zespół Cisewianki
Lions Club Kościerzyna
Dom Pomocy Społecznej w Cisewiu
Wyróżnienia:
Leszek Medykowski
Sławomir Wierzba