91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 21.03.2023 r.
Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Anioły. Gdy o nich myślimy oczyma wyobraźni dostrzegamy piękne postacie w białych, lśniących szatach, z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Czasem przypominamy sobie obrazek, który znaleźć można w każdym niemalże dziecinnym pokoju - dwoje dzieci w drodze, a za nimi młoda postać w jasnym stroju. Kim naprawdę są aniołowie?

 

Szukaniu odpowiedzi na to pytanie poświęciliśmy trwające od 31 stycznia do 3 lutego rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej pod wspólnym tytułem: „Skrzydła Anioła - Boża obrona”. W tym roku przeżywaliśmy je w Czersku. W tym wyjątkowym czasie spotykaliśmy się z Bogiem za pośrednictwem trzech szczególnych archaniołów: Rafała, Michała i Gabriela. Poznawaliśmy zadania jakie Bóg przeznaczył tym bytom: wędrowaliśmy z Rafałem, walczyliśmy u boku Michała, nieśliśmy radość światu wzorem Gabriela. Zaczęliśmy odkrywać ich obecność w naszym życiu. Z czasem dotarło do nas również coś, o czym na co dzień kompletnie zapominamy. Aniołami mogą też być ludzie wokół nas, trzeba ich „rozpoznać”: rodzice, przyjaciele, nauczyciele, wszyscy którzy się o nas troszczą.

W tym szczególnym czasie poświęciliśmy również chwilę, by zachwycić się życiem, jego nieopisaną wartością, i uświadomić sobie jak wiele zagrożeń czeka na nie we współczesnym świecie: aborcja, eutanazja, in vitro. Szukaliśmy ich przyczyn, skutków, istoty, by świadomie i dobrowolnie - wbrew głosom świata - opowiedzieć się za życiem, najcenniejszym darem jaki otrzymaliśmy.

Odczytując znaki czasu w Kościele powszechnym, w ramach Roku Życia Konsekrowanego przeżywaliśmy odnowienie ślubów zakonnych Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej i wysłuchaliśmy świadectw z życia zakonnego. Ważne też było spotkanie z rodzinami, które wyrastały na formacji w KSM-ie. W kontekście Synodu o rodzinie państwo Wicowie z Kartuz i Milke z Czerska podzielili się radościami i trudnościami życia chrześcijańskiego. Wzruszenie i zasłuchanie było najlepszym znakiem, że świadectwo pozwala tak bardzo bezpośrednio dotrzeć do serca i na nowo przemyśleć obecność w rodzinie każdego z nas.

Każdy dzień rekolekcji był wyjątkowy. Źródłem był codzienny udziału w Eucharystii i modlitwy wspólnotowe: jutrznia, Anioł Pański, koronka do Bożego Miłosierdzia. Był też czas na zabawę, śpiew, sportową rywalizację oraz co istotne, spotkanie z drugim człowiekiem. Dlatego serdecznie dziękujemy każdemu ze stu osiemnastu uczestników, którzy przybyli do nas z dwudziestu trzech oddziałów i kół, za współtworzenie tej rekolekcyjnej wspólnoty. Szczególne podziękowania składamy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka pani Bożenie Spicy, proboszczowi czerskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny ks. Zbigniewowi Straszewskiemu, ks. Wiesławowi Szucy, asystentowi KSM z Czerska wraz z kierownictwem oddziału.

Całość rekolekcji przygotował i przeprowadził Zarząd Diecezjalny na czele z prezesem Piotrem Kopa Ostrowskim oraz Siostry Franciszkanki z Orlika, druhny z minionych lat formacji, klerycy naszego Seminarium Duchownego we współpracy z diecezjalnymi księżmi asystentami: ks. Antonim Bączkowskim i ks. Piotrem Lipkowskim. Warto odnotować, że w tegorocznych rekolekcjach organizowanych przez Zarząd Diecezjalny KSM (od jego początków, tj.1992 roku) uczestniczył czterotysięczny uczestnik.

 

Bogna Haftka

Skarbnik Zarządu Diecezjalnego KSM DP

 

Zobacz więcej zdjęć w FOTOGALERII >>