6 stycznia w wielu miejscowościach diecezji pelplińskiej odbyły się Orszaki Trzech Króli.
Jeden z pierwszych wyruszył ulicami Pelplina do bazyliki katedralnej. Poprzedziła go Msza św., której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.
Pelplin:
Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 6.01.2017:
Orszak Trzech Króli w Pelplinie - 06.01.2017:
Zakończenie Orszaku w katedrze pelplińskiej 6.01.2017:
Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie 6 stycznia biskup Ryszard Kasyna apelował, aby nie dzielić człowieka na dwa wymiary: religijny i świecki, bo to „swoista schizofrenia”.
Opisując cechy Trzech Króli, biskup pelpliński stwierdził, że „Mędrcy byli otwarci na przyjęcie prawdy, umysł ich był otwarty na szukanie”. „Na Boga trzeba być otwartym”, mówił dalej hierarcha.
Kaznodzieja zachęcał, żeby we współczesnym świecie pomagać innym, którzy do tej pory nie znaleźli Chrystusa. „Bóg nieustannie pragnie objawiać się nam”, kontynuował biskup i zachęcał, żeby być otwartym na ludzi, którzy „nie zawsze mają możliwość dostrzec Boże objawienie”.
Biskup odniósł się do chrześcijańskich korzeni Europy, której „całe życie miało wymiar religijny: zarówno życie polityczne, kulturowe jak i społeczne”. Duchowny mówił dalej: „życie rodzinne, zawodowe, szkolne, uniwersyteckie w Europie dawniej nie uciekało od Boga, religii i wiary, ale w symbiozie z chrześcijaństwem zbudowano państwa, stworzono niedościgłą kulturę, wykształcono wspaniałe osobowości, stworzono wspaniała architekturę, w tym naszą pelplińską katedrę, pozostawiono wiele wartościowych dzieł pisanych ręką między innymi ojców cystersów”.
Na tle chrześcijańskiej tradycji Europy, w której przyjęto Objawienie się Chrystusa, biskup pelpliński nawiązał do współczesności stwierdzając, że „dzisiaj często wmawia się, iż życie publiczne ma mieć wymiar świecki, oddzielony od życia prywatnego”. „Mówi się, że szkoła, parlament, zakład pracy ma być świecki”, kontynuował hierarcha i wyraził zdziwienie, że oczekuje się, żeby na przykład szkoła była świecka, chociaż większość nauczycieli i uczniów to osoby wierzące. Podobnie „chociaż naród jest w zdecydowanej większości wierzący, to są grupy apelujące, żeby państwo było świeckie”, mówił kaznodzieja, reasumując, że jest to „swoista schizofrenia, bo człowieka nie można podzielić na ciało i na ducha, czy też raz na wymiar laicki a kiedy indziej na wymiar religijny”.
W końcowej części homilii bp Kasyna przywołał wzorcową postawę Trzech Mędrców, którzy „oddali pokłon Dziecięciu, posłuchali Boga we śnie a następnie poszli w życie z Dobrą Nowiną”.
Po Mszy św. odbył się Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta a zakończył się w katedrze oddaniem hołdu Dzieciątku Jezus i wspólnym śpiewem kolęd.
Orszaki Trzech Króli od kilku lat odbywają się licznych miastach i wsiach diecezji pelplińskiej.
Chojnice:
Starogard Gd.
Po raz pierwszy w parafii pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach odbył się Orszak Trzech Króli.
Było to niezwykłe wydarzenie, bo Orszak odbył się w dwóch miejscach. Pierwszy został zorganizowany przed mszą św. w kościele filialnym św. Antoniego w Łubnie. Drugi natomiast odbył się o godz. 11.30 przed plebanią w Kołczygłowach. Młodzież rozdała korony, śpiewniki i naklejki oraz wszyscy chętni mogli założyć stroje królewskie. Następnie chwaląc Boga i śpiewając kolędy Orszak udał się ulicami Kołczygłów, gdzie w drodze spotkaliśmy Trzech Króli podążających do Betlejem. Trzech Króli poprowadziło nas do kościoła parafialnego, gdzie oddaliśmy cześć nowonarodzonemu Jezusowi uczestnicząc w Mszy Świętej.
Serdeczne podziękowania składamy stadninie koni Pana Czesława Langa "Lang Eqestrian Team", dzieciom, który przeszły Orszak w tradycyjnym stroju kaszubskim, dzieciom i młodzieży ze szkół, które pomogły przy organizacji Orszaku oraz paniom katechetkom. Dziękujemy każdemu życzliwemu, który przyczynił się do organizacji I edycji Orszaku Trzech Króli w parafii w Kołczygłowach!
Galeria zdjęć
(zdjęcia z Orszaku w Łubnie i w Kołczygłowach)
/rozszerzymy po otrzymaniu materiałów z innych miejscowości/