29 października w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyły się XVII Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie.
Słowo wstępne ks. prał. prof. dr. hab. Wojciecha Pikora 29.10.2016:
Wykłady:
Ks. dr Sławomir Kunka 29.10.2016:
Ks. dr Andrzej Megger 29.10.2016:
ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś 29.10.2016:
Ks. dr hab. Andrzej Draguła 29.10.2016:
Ks. prof. dr hab. Marian Zając 29.10.2016:
Ks. dr Wojciech Niemczewski 29.10.2016:
Słowo końcowe biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny 29.10.2016:
W ramach XVII Pelplińskich Spotkań Duszpasterskich 29 października mówiono o sakramencie bierzmowania. W ramach podsumowania biskup Ryszard Kasyna powiedział, że bierzmowany ma zrozumieć, że „Jezus Chrystus ma propozycję na jego życie”.
Wprowadzając w sesję, która odbywała się pod hasłem: „Bierzmowanie – po co?”, w imieniu organizatorów zabrał głos ks. prał. prof. dr hab. Wojciech Pikor. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie podkreślił, że należy nieustannie rozważać i pogłębiać świadomość sensu przyjmowania sakramentu bierzmowania, co wynika z Katechizmu Kościoła Katolickiego i nauczania papieży.
Ks. dr Sławomir Kunka z Pelplina wyjaśniał, pod względem biblijnymi dogmatycznym, problem bierzmowania a „wylanie Ducha Świętego”. Dogmatyk uzasadniał, że „celem bierzmowania jest udoskonalenie daru Ducha otrzymanego na chrzcie”.
Ks. dr Andrzej Megger z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zastanawiał się czy sakrament bierzmowania jest nadal sakramentem inicjacji chrześcijańskiej? Przypomniał dawne praktyki Kościoła oraz nauczanie św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy sygnalizowali możliwość udzielania sakramentu bierzmowania po chrzcie św. a przed przyjęciem sakramentu Eucharystii.
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś z Krakowa podzielił się wynikami badań nad stanem religijności nastolatków. Naukowiec a jednoczesnie duszpasterz postulował ustawienie w katechezie szkolnej i parafialnej sakramentu bierzmowania nie jako celu samego w sobie, lecz jako źródła łaski prowadzącego do spotkania z Chrystusem.
Ks. dr hab. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego prezentował różne formy przygotowania do sakramentu bierzmowania i doświadczenia duszpasterskie w tym względzie praktykowane w diecezjach polskich.
Ks. prof. dr hab. Marian Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego analizował sytuację rodzinną, szkolną, parafialną a także społeczną, która kształtuje doświadczenie młodych, w tym ich rozmaite uzależnienia, co wpływa na różnorakie defekty duchowe i psychiczne. Naukowiec postulował przebudowę programów katechetycznych, które uwzględniałyby bardziej kondycję duchową i emocjonalną współczesnej młodzieży. Jednocześnie wskazał na dotychczasowy dorobek Kościoła w Polsce w tym zakresie.
Ks. dr Wojciech Niemczewski z Pelplina prezentował wprowadzany od tego roku w duszpasterstwo diecezji pelplińskiej nowy program przygotowania do sakramentu bierzmowania. Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej podkreślił, że zakłada on zdynamizowanie młodzieży, która ma przyjąć ten sakrament a następnie wprowadzać jego łaski do swojego życia. Kapłan wyliczył pięć zjawisk, które powodują utrudnienia w przekazie Ewangelii młodym. Są to: przeintelektualizowanie, technicyzacja życia, wykorzenieni współczesnego człowieka, apoteoza wolności i relatywizacja prawdy. „Młodzież, w założeniach programu, ma spotkać żywy Kościół”, mówił ks. Niemczewski podkreślając rolę wspólnoty parafialnej i grup w niej funkcjonujących.
Po dyskusji, Spotkania Duszpasterskie zamknął biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Hierarcha podkreślił, że bierzmowanie nie jest celem samym w sobie, ale ma ono doprowadzić, „żeby młody człowiek dzięki bierzmowaniu odnalazł wiarę, zasmakował się w niej, żeby zrozumiał, że Jezus Chrystus ma propozycję na jego życie”, powiedział biskup.
Bp Kasyna zauważył, że mądrością Kościoła jest udzielanie sakramentu bierzmowania w czasie dojrzewania młodych do dorosłości. Mówca postulował wypracowanie programu duszpasterskiego na okres życia pomiędzy pierwszą Komunią św. a przygotowaniem do sakramentu bierzmowania.
W sesji wykładów wzięli udział księża i świeccy z diecezji pelplińskiej oraz alumni pelplińskiego seminarium.