91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 24.11.2024 r.
Imieniny: Flora, Jan, Roman

Najstarsza katolicka szkoła na Pomorzu obchodzi 180 rocznicę powstania. Collegium Marianum w Pelplinie 14 września uroczyście świętowało swój jubileusz. Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział, że „była to kuźnia polskości, z której wyszło wielu wybitnych Polaków”.

Krótka relacja z Jubileuszu 14.09.2016:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 14.09.2016:

Prezentacja historii szkoły przez ks. Artura Pukownika 14.09.2016:

Galeria zdjęć »

 

Msza św. koncelebrowana została odprawiona w bazylice katedralnej w Pelplinie. Wraz z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną i biskupem pomocniczym seniorem Piotrem Krupą, koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

Witając zebranych na liturgii dyrektor szkoły ks. Arkadiusz Ćwikliński zapraszał do modlitwy za wspólnotę szkoły, aby ona „przez swoją posługę i  przekazywanie wiedzy mogła się rozwijać i skutecznie dążyć do doskonałości a ostatecznie do świętości”.

Ponieważ kaplica szkolna jest pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. jubileusz zbiegł się z obchodem odpustowym. Obecni byli liczni goście, w tym między innymi najwyższe władze samorządu województwa pomorskiego, pomorski kurator oświaty, władze powiatu i gminy, dyrektorzy i prefekci szkół katolickich w diecezji pelplińskiej.

W homilii bp Kasyna zauważył, że człowiek staje się chrześcijaninem nie przez czynienie znaku krzyża, nie przez samo powieszenie krzyża w swoim domu, także nie przez wiedzę o wartości krzyża, „lecz przez stosowanie nauki krzyża w życiu”.  

Na tle bogatej historii zakonu cystersów, którzy od XIII wieku budowali w Pelplinie swoje opactwo, hierarcha przypomniał najważniejsze karty historii Collegium Marianum, które ma  siedzibę w najstarszej części dawnego klasztoru.

Kaznodzieja podkreślił, że w zaborze pruskim „była to jedyna szkoła prawdziwie polska, z polskim językiem wykładowym, którego również używano na radach profesorskich”. „To była kuźnia polskości, z której wyszło wielu wybitnych Polaków, uczonych, działaczy narodowo-patriotycznych, społecznych, bojowników o polską kulturę i wolność na Pomorzu, znakomitych biskupów, kapłanów, a wśród nich dwóch błogosławionych i kilku kandydatów na ołtarze”, dodał biskup.

Biskup pelpliński przypomniał o bolesnych losach szkoły w czasie II wojny światowej, kiedy wymordowano większość jej nauczycieli a szkołę zamknięto. Bp Kasyna sięgnął również po powojenne, bardzo dramatyczne lata Collegium Marianum, kiedy władze komunistyczne w 1961 roku odebrały szkołę diecezji i przeznaczyły na siedzibę zakładu dla dzieci upośledzonych. Budynek  odzyskano  w 1993 roku. Po gruntownym remoncie szkoła ponownie zaczęła  funkcjonować w roku 2000.

Po Mszy św. w auli szkolnej kontynuowano uroczystości jubileuszowe połączone z inauguracją nowego roku szkolnego i złożeniem ślubowania przez 21 uczniów klas pierwszych.

W obchodach 180-lecia szkoły wzięło udział liczne grono absolwentów, a także ostatnie dyrektor placówki przed jej zamknięciem w 1961 roku ks. prał. Edmund Chrzanowski.

Obchody dopełniło spotkanie i wspomnienia absolwentów, modlitwa przy grobach ich nauczycieli oraz ognisko. Z okazji jubileuszu wydano specjalną publikację historyczną.

Collegium Marianum to dzisiaj Liceum Katolickie im. św. Jana Pawła II.