Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 11 września celebrował Mszę św. dla prawie 20 tyś. wiernych.
Suma odpustowa przy Studzience była głównym obchodem ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w piaseckim sanktuarium, którego łaskami słynącą Figurę koronował Kard. Karol Wojtyła 8 września 1968 r.
Krótka relacja z Piaseczna 11.09.2016:
Słowo powitania wygłoszone przez kustosza Sanktuarium ks. prob. Andrzeja Ossowskiego 11.09.2016:
Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 11.09.2016:
Pielgrzymi w sanktuarium w Piasecznie 11.09.2016:
Świadectwa pielgrzymów. Piaseczno 2016:
Biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział 11 września w sanktuarium Maryjnym w Piasecznie, że głoszenie prawdy „nie oznacza brak szacunku wobec innych, tych, którzy nie poznali Chrystusa, nie oznacza to więc brak szacunku wobec wyznawców innych religii”.
Do najstarszego na Pomorzu Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności przybyło prawie 20 tysięcy wiernych na doroczne uroczystości odpustowe z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
„Od wieków przybywają tu pielgrzymi z różnych stron kraju, którzy modląc się, przynoszą ze sobą pragnienia swych serc, swych rodzin, wszystkie swoje troski i nadzieje, a w ten sposób sanktuarium w Piasecznie jest na Pomorzu miejscem pokoju i prawdziwej jedności”, mówił główny celebrans we wstępie do homilii.
Nawiązując do wielowiekowej tradycji kultu maryjnego w Piasecznie, bp Kasyna wskazał na najważniejszy cel modlitwy pielgrzymów, którzy z wiarą wołają: „pokarz nam Jezusa”. Czynią to z przekonaniem, podkreślał biskup, że „tylko Jezus jest Bogiem”, co „nie oznacza brak szacunku wobec innych, tych, którzy nie poznali Chrystusa, nie oznacza to więc brak szacunku wobec wyznawców innych religii”.
„Chrześcijaństwo przeciwstawia się takiej rezygnacji, która uważa, że człowiek nie jest zdolny do poznania prawdy”, mówił dalej hierarcha. Biskup pelpliński zauważył, że taka postawa „jest przyczyną dzisiejszych kryzysów w Europie Zachodniej, gdyż funkcjonuje tam relatywizm wobec prawdy, czyli przekonanie niektórych, iż każdy ma swoją, subiektywna prawdę”.
Kontynuują refleksję na temat prawdy, bp Kasyna mówił, że „jeżeli dla człowieka nie istnieje prawda i jeżeli nie dostrzega Tego, który jest Prawdą, wtedy nie potrafi on rozróżnić dobra od zła”.
Analizując współczesną mentalność, kaznodzieja zauważył, że „dzisiejszy chrześcijanin czasami boi się, iż wiara w prawdę może zawierać w sobie swoistą nietolerancję wobec innych”. Ten lęk, podkreślał hierarcha, powinien prowadzić nas, „by spojrzeć na Jezusa”. Pomocna w tym jest Maryja, „pomagająca nam szukać Oblicza Odkupiciela, który jest Celem i Prawdą naszego doczesnego pielgrzymowania”, stwierdził główny celebrans.
Biskup pelpliński apelował do wiernych, aby odważnie respektowali przykazania Dekalogu i jako ludzie obdarzeni przez Boga wolnością, mówili swoje „tak” dla autorytetu Boga, mówili też swoje „tak” dla rodziny, dla życia, dla odpowiedzialnej miłości, dla solidarności społecznej, „tak” dla prawdy oraz „tak” dla szacunku wobec innych ludzi.
Na niedzielne uroczystości do Piaseczna przez dwa dni, w sobotę i niedzielę, przybywają liczni piesi pielgrzymi. Przez Oktawę odpustową gromadzić się będą tam narzeczeni, niewiasty, mężczyźni, nauczyciele i wychowawcy, chorzy, kapłani, całe rodziny a także młodzież w sobotnie popołudnie i wieczór 17 września.
Od XIV wieku czczona jest w Piasecznie uśmiechnięta Madonna z Dzieciątkiem, która ukazana jest w drewnianej Figurze znajdującej się w miejscowym kościele. Tradycja podaje, że początkiem kultu Matki Chrystusa w tym miejscu jest cud uzdrowienia sparaliżowanego chłopca. Przez wieki udokumentowano tu liczne łaski pozyskane za pośrednictwem Maryi. Piaseczno również ostało się w rękach katolików w okresie dominacji protestanckiej na Pomorzu.
Wyjątkowość miejsca potwierdziła koronacja papieskimi koronami Figury Matki Bożej Piaseckiej, której 8 września 1968 roku dokonał kard. Karol Wojtyła.
Świadectwa pielgrzymów. Piaseczno 2016: