91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 03.05.2024 r.
Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja

W piątek bp Wiesław Śmigiel poświęci niezwykłą monstrancję na obchody ŚDM w Pelplinie.

Jednym ze szczególnych elementów centralnych obchodów Dni w Diecezji w Pelplinie będzie specjalnie wykonana monstrancja, która posłuży do Adoracji Najśw. Sakramentu 23 lipca w pelplińskiej katedrze.

Wysoką 1, 3 m i szeroką 1,4 m monstrancję z metalu wykonał artysta Maciej Kotlarz z Piaseczna k/Gniewa. Jest ona w kształcie płynącej łodzi, której centrum stanowi krzyż a za nim łabędzie z siecią. W ten sposób monstrancja będzie nawiązywała do ołtarza papieskiego w Pelplinie z 1999 roku oraz do miejsca spotkania młodzieży w najbliższą sobotę, czyli Przystani Jana III Sobieskiego nad rzeką Wierzycą. Wykonawca powiedział Radiu Głos, że jest to niezwykła praca w jego życiu: „jakbym budował tron dla najważniejszej Osoby”, dodał Maciej Kotlarz.

Monstrancję uroczyście pobłogosławi w piątek biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel podczas liturgii w kaplicy Collegium Marianum.

Maciej Kotlarz 21.07.2017:

Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży w diecezji pelplińskiej są w pełnym rozmachu. W poszczególnych miejscowościach przebywają już młodzi z Niemiec, Brazylii, Ukrainy, Kanady, Francji a także Polonia z Niemiec. Odwiedzają oni obecnie sanktuaria na terenie diecezji pelplińskiej, spotykają się na modlitwie i wspólnej zabawie z rówieśnikami z Polski. Podziwiają również najważniejsze zabytki Pomorza oraz ciekawe miejsca turystyczne. W piątek dołączą do nich goście z Hiszpanii i Ameryki Południowej.

Wszyscy, w tym młodzież z diecezji pelplińskiej przybędą w sobotę do Pelplina na całodniową „Przystań”. Rozpocznie się ona dla młodzieży z zagranicy od zwiedzania zabytków Pelplina, przede wszystkim katedry i kompleksu pocysterskiego.

W międzyczasie do stolicy diecezji przybędzie około 2 tysięcy młodych mieszkańców diecezji pelplińskiej.

Pierwszym punktem wspólnego pobytu z rówieśnikami z innych krajów będzie powitanie wszystkich na Górze św. Jana Pawła II, gdzie polski papież celebrował Mszę św. w 1999 roku. Nabożeństwo oczekiwania poprowadzą tam Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej z Domu Prowincjalnego w Orliku.  Po powitaniu zebranych przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę, zostanie odśpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Następnie procesja uczestników spotkania, której elementem będzie orszak postaci historycznych, podąży do bazyliki katedralnej.

W Katedrze, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, odbędzie się nabożeństwo pokutne z okazją do spowiedzi św. Tej części spotkania towarzyszyć będą śpiewy kanonów z Taize. Oprawę muzyczną uświetni stuosobowy chór warsztatowy wraz z orkiestrą symfoniczną z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod dyrekcją Pawła Bębenka z Krakowa. 

Warsztaty muzyczne przygotowujące to wydarzenie odbyły się w listopadzie ubiegłego roku i od środy są kontynuowane w Pelplinie pod kierunkiem Pawła Bębenka i Karoliny Kornas. Uczestniczy w nich prawie 150 osób.

Około godziny 13 w sobotę przewidziany jest obiad dla wszystkich i chwila przerwy do własnej dyspozycji.

Na godz. 15 na tzw. „Przystani Jana III Sobieskiego” zaplanowany jest koncert ewangelizacyjny.

Uroczysta Msza św. w pelplińskiej katedrze rozpocznie się o godz. 17. Homilia głównego celebransa biskupa Ryszarda Kasyny będzie dostępna dla wszystkich jej uczestników w kilku podstawowych językach. W liturgii zostanie rozbudowane dziękczynienie przez śpiewy i modlitwy uwielbienia.

Po Mszy św. zaplanowano kolację a po niej, około godziny 20, kolejne spotkanie na Przystani Jana III Sobieskiego. Będzie to czas radosnego tańca i śpiewu prowadzonego przez grupy muzyczne i ewangelizacyjne z diecezji pelplińskiej: Na cały głos i Nieboskłonni.

Zakończenie programu wspólnego pobytu młodzieży w Pelplinie w sobotę 23 lipca nastąpi o godz. 21. Ostatnie słowo wygłosi do zebranych i  udzieli błogosławieństwa biskup pelpliński Ryszard Kasyna.