91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 24.11.2024 r.
Imieniny: Flora, Jan, Roman

12 czerwca biskup pelpliński Ryszard Kasyna ogłosił decyzję Stolicy Apostolskiej dla Tczewa.

Św. Jadwiga Andegaweńska (1373-1399), na wniosek proboszczów i Rady Miasta, została Patronką Miasta Tczewa.

Historyczne uroczystości odbyły się w kościele Podwyższenia Krzyża Św. Na wstępie została odczytana decyzja Watykanu. Następnie biskup pelpliński sprawował Mszę św.

Galeria zdjęć »

Krótka relacja z Tczewa 12.06.2016:

Obrzęd ogłoszenia patronatu św. Jadwigi 12.06.2016:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 12.06.2016:

Zakończenie urocystości w Tczewie 12.06.2016:

 

12 czerwca biskup pelpliński Ryszard Kasyna ogłosił decyzję Stolicy Apostolskiej o nadaniu patronatu św. Jadwigi Andegaweńskiej dla Tczewa. Podczas Mszy św. w Tczewie hierarcha powiedział, że „św. Jadwiga należy do nielicznych świętych polityków, którzy nie godzą się, aby decyzje polityczne były podejmowane z pominięciem Boga i Jego prawa”.

Uroczystość odbyła się w tczewskim kościele Podwyższenia Krzyża św. Przed ogłoszeniem decyzji Watykanu, prezydent miasta Mirosław Pobłocki przypomniał, że przed czteroma laty proboszczowie Tczewa skierowali do Rady Miejskiej prośbę o rozważenie decyzji o patronacie św. Jadwigi. Pozytywna decyzja radnych umożliwiła podjęcie starań u Stolicy Apostolskiej.

Ogłoszenie nastąpiło na początku niedzielnej uroczystości. Proboszcz parafii farnej ks. prał. Piotr Wysga przypomniał bogatą i wzorową biografię Świętej. Kapłan przywołał liczne formy jej kultu na przestrzeni wieków na terenie Tczewa, w tym petycję do papieża większości katolików Tczewa z 1933 roku, którzy wówczas prosili o ogłoszenie jej świętą.

Dokument Watykanu odczytał główny celebrans.

Podczas Mszy św. biskup pelpliński w homilii przywołał wzorce osobowe św. Jadwigi, króla Polski, podkreślając ich dzisiejszą aktualność i fakt, że dała ona „przykład życia chrześcijańskiego”.

Bp Kasyna wyróżnił trzy wzorce życia Świętej. Po pierwsze to „rola kobiety u boku mężczyzny”. Podkreślając jej „głębię wiary i Bożą Mądrość”. Hierarcha wyraził opinię, że „dzisiaj za mało ceni się wielki wkład kobiety w życie mężczyzny”. Biskup krytykował rywalizację „między mężem i żoną w odnoszeniu sukcesów”, a „Bogu zależy, żeby mężczyzna był szczęśliwy dzięki żonie a żona dzięki swojemu mężowi”. Tego wzór dała św. Jadwiga.

Druga misja św. Jadwigi to „budowanie jedności”, powiedział kaznodzieja. Jadwiga „uczyła się jedności pod krzyżem Chrystusa” i realizowała to w budowaniu jedności pomiędzy narodami. Nawiązując do współczesnych sytuacji politycznych, biskup pelpliński powiedział, że   „miasto pod patronatem św. Jadwigi powinno promieniować dojrzałością społeczno-polityczną”  i dodał: „to jest teraz waszym szczególnym powołaniem i charyzmatem, za który jesteście odpowiedzialni”.

Trzeci charyzmat św. Jadwigi to „troska o mądrość dla  całego narodu”. Również w tym miejscu bp Kasyna odniósł się do polityki, zauważając, że są rządzący, którzy „niszczą wszystkich, którzy mądrość posiadają”. Przykład tego, zdaniem biskupa, dały rządy totalitarne w XX wieku. Hierarcha podkreślił wielkość decyzji Jadwigi o fundowaniu Wydziału Teologicznego w Krakowie, co zaowocowało utworzeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Biskup prosił, aby nikt nie szczędził sił we wspieraniu edukacji społeczeństwa i formowaniu „mądrych pokoleń”.

Po Mszy św. biskup Ryszard Kasyna pobłogosławił w kościele farnym nowy obraz św. Jadwigi. Uczniowie Szkół Katolickich w Tczewie na pobliskim placu św. Grzegorza zaprezentowali biografię Świętej, która jest ich patronką od kilku lat.