91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 24.11.2024 r.
Imieniny: Flora, Jan, Roman

W Nowym Wiecu koło Skarszew 28 maja liczni pielgrzymi uczcili bł. s. Martę Wiecką.

Obchodom przewodniczył ks. biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel.

Nowy Wiec i parafia Skarszewy otrzymały relikwie II stopnia bł. Marty Wieckiej.

 

W miejscu urodzenia  oraz wzrastania w  dzieciństwie i młodości bł.  Marty Wieckiej w sobotę odbyły się centralne doroczne uroczystości ku czci tejże Siostry ze Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo.

Do Nowego Wieca koło Skarszew licznie przybyli pielgrzymi, także pieszo, aby modlić się u korzeni życia i świętości zmarłej w 1904 roku na Ukrainie heroicznej pielęgniarki.

Pielgrzymów witał i Mszę św. polową dla nich sprawował ks. biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel.

Nieprzeciętna aktywność Stowarzyszenia bł. Marty Wieckiej przyczynia się do dynamicznego rozwoju jej kultu. Coraz częściej pielęgniarki i placówki Służby Zdrowia obierają Błogosławioną za swoją patronkę. Należą do nich pielęgniarki z Gdańska oraz z Bochni, gdzie s. Marta pracowała.

Krótka relacja z Nowego Wieca 28.05.2016:

Powitanie Pielgrzymów w Nowym Wiecu 28.05.2016:

Rozmowa z s. Leną Rybak 28.05.2016:

Przemówienia powitalne w Nowym Wiecu 28.05.2016:

Homilia ks. biskupa Wiesława Śmigla 28.05.2016:

Rozmowa z Pielgrzymami z Bochni 28.05.2016:

Galeria zdjęć »

Wykonawca Relikwiarza bł. s. Marty Wieckiej dla Katolickiego Stowarzyszenia Piotr Tyborski ze Skórcza

Współorganizatorzy:

 KGW Nowy Wiec,

Parafia Św. Marcina w Starej Kiszewie,

Parafia Św. Michała Archanioła w Skarszewach,

Parafia Św. Szymona i Judy Tadeusza w Szczodrowie,

Stowarzyszeniem Aktywne Kociewie,

Stowarzyszenie Nie Ma Lipy

OSP Nowy Wiec

OSP Skarszewy,

Fotografika Mateusz Glanert

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach,

Urząd Miejski w Skarszewach,

Publiczna Szkoła Podstawowa im. bł. s. Marty Wieckiej w Szczodrowie ,

Zespół Szkół Rolniczych w Bolesławowie,

Bar Papudajnia w Skarszewach

Pan Bogusław Sulewski

Darczyńcy

Firma Feniks,

Firma BYSEWO,

 Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim oddział w Skarszewach,

 Kamienny Zdrój w Więckowach,

Pan Kłos, p. Kawski, Pan Jerzy Wiecki z Łeby

Partnerzy Medialni: Radio Głos i Telewizja Polska, Zespół Na Cały Głos

-------------------------------------------------

   ks. dr Ireneusz Smagliński

Bł. Marta Wiecka – chluba diecezji pelplińskiej

 

Od beatyfikacji we Lwowie w 2008 roku dynamicznie rozwija się kult bł. Siostry Marty Wieckiej.

Każdego roku w rocznicę wyniesienia do chwały ołtarzy polskiej siostry zakonnej ze Zgromadzenia św. Wincetego a Paulo gromadzi się coraz liczniejsza rzesza pielgrzymów w miejscu jej urodzenia. Urokliwa wieś należąca obecnie do parafii Szczodrowo leży w gminie Skarszewy. Do Nowego Wieca, chociaż nie ma tam jeszcze kaplicy, przyciąga pątników biografia i świętość urodzonej tam w 1874 roku, w wielodzietnej rodzinie, późniejszej szarytki i heroicznej pielęgniarki.

Wiara, profesjonalna organizacja uroczystości a nade wszystko miłość do swojej wielkiej rodaczki zainspirowała Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Wiecu do szerzenia kultu bł. Marty. Współpraca duszpasterza parafii Szczodrowo ks. Ryszarda Jędrzejaka, dziekana skarszewskiego ks. prał. Ryszarda Konefała oraz grupy pracowitych i pełnych entuzjazmu mieszkańców wsi oraz okolicy przynosi imponujące owoce. Nad całością czuwa Stowarzyszenie bł. Marty Wieckiej, którego statut zatwierdził biskup pelpliński Ryszard Kasyna w 2014 roku. Prezes Karol Szczepiński oraz duchowy opiekun ks. Kamil Sobiech przygotowują nie tylko majowe uroczystości dziękczynne za beatyfikację bł. Siostry, ale koordynują i realizują regularną pracę służącą przybliżeniu osoby bł. Marty Wieckiej. Dzieje się to poprzez organizowane Msze św. i nabożeństwa, wygłaszane konferencje, wydawnictwa, prowadzenie strony internetowej, udział w audycjach radiowych i programach telewizyjnych. W tradycję tego apostolatu wpisał się szkolny konkurs wiedzy o Marcie. Współpraca ze Zgromadzeniem Sióstr św. Wincentego a Paulo zaowocowała wydaniem płyty z piosenkami ku czci Błogosławionej. Na koncie jest także film jej poświęcony i wiele innych inicjatyw.

28 maja do Nowego Wieca przybyły liczne grupy pieszych i zmotoryzowanych pielgrzymów. Wśród nich były pielęgniarki z Gdańska i Bochni, które obrały sobie bł. Martę za patronkę a także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Przy figurze bł. Marty, obok jej rodzinnego domu, pielgrzymów witał ks. biskup Wiesław Śmigiel, który sprawował dla nich polową Mszę św. w urokliwym parku, przy wiosennym śpiewie ptaków i zapachu majowych kwiatów.

Szczególnym akcentem tegorocznych uroczystości było przekazanie przez siostry szarytki z prowincji krakowskiej relikwii II stopnia bł. Marty. Jest to fragment listu Marty. Dwa relikwiarze otrzymało Stowarzyszenie bł. Marty oraz parafia św. Michała w Skarszewach, gdzie Marta przyjęła I Komunię św. i gdzie przez wiele  lat modliła się zanim rozpoczęła drogę powołania zakonnego.

Ks. biskup Wiesław Śmigiel przypomniał w homilii, że Marta umiejętnie łączyła „miłość Boga i bliźniego”. „Pięknie uczy nas Marta wartości rodziny”, mówił główny celebrans, przypominając, że tematyka rodzinna jest przewodnią myślą obchodów ku czci bł. Marty w 2016 roku a sama wybitna córka ziemi pomorskiej pielęgnowała szacunek i więzi rodzinne. Świadczą o tym jej listy, które ukazały się w osobnej książce. Biskup pomocniczy podkreślił, że aktualność życia i wzoru błogosławionej siostry dowodzi jej przykład wiary: „Potrzebujemy dzisiaj takiej wiary, głębokiej wiary, która będzie w stanie dopomóc nam oraz przemienić nas i nasze rodziny”. „Potrzeba nam dzisiaj wytrwałości”, dodał kaznodzieja, uwypuklając wzór Marty jako osoby konsekrowanej, pielęgniarki a jednocześnie kogoś doświadczającego i kultywującego miłość w rodzinie.

„Bł. siostro Marto Wiecka Bóg objawił światu twoich zasług plon”, śpiewał na koniec liturgii zespół „Na cały głos”, który odpowiadał za oprawę muzyczną Mszy św. oraz pełen dynamizmu i radości koncert ewagelizacyjny pod kierunkiem wicedyrektora Radia Głos ks. Zbigniewa Gełdona.

Rzeczywiście gorliwa modlitwa wiernych i olbrzymie zaangażowanie całego lokalnego środowiska w ekspresowym tempie pozwalają dostrzegać, jak rośnie liczba czcicieli bł. Marty i jak jej przykład, mimo, że zmarła 112 lat temu, przyciąga do miejsc i faktów, które świadczą o jej świętości. Jej grup pozostaje w Śniatyniu, dzisiejsza Ukraina. Tam zmarła w opinii świętości. W  miejsce młodego mężczyzny, ojca rodziny, zadeklarowała się zdezynfekować salę szpitalną po chorej na tyfus pacjentce. Za ten czyn miłości miłosiernej zapłaciła własnym życiem. Pozostaje świadkiem Chrystusowego wzoru, który „do końca umiłował”. Stąd autorytet bł. Marty zasługuje na ukazywanie go, szczególnie młodemu pokoleniu. Jest więc patronką szkoły w Szczodrowie. Z pewnością mogłaby znaleźć uznanie i być stawiana za wzór do naśladowania w wielu innych jeszcze miejscach, szczególnie tych, gdzie na terenie diecezji pelplińskiej znajdują się ślady jej życia i dorastania do świętości.