Obchodzony w tym roku 4 kwietnia (przeniesiona Uroczystość Zwiastowania Pańskiego) Dzień Świętości Życia łączył się z Duchową Adopcją Dziecka Poczętego.
Uroczystą Mszę św. w bazylice katedralnej w Pelplinie celebrował ks. infułat Tadeusz Brzeziński. Homilię wygłosił ks. kan. dr hab. Janusz Szulist. Po homilii wierni podjęli dzieło Duchowej Adopcji, czyli modlitwy i umartwień w intencji jednego, nieznanego im, poczętego dziecka, któremu grozi zabicie w łonie matki.
Homilia ks. kan. dr. hab. Janusza Szulista 4.04.2016:
W wymiarze światowym szczególnie podniosły charakter miały uroczystości w Meksyku. Towarzyszył im silny polski akcent.
Uroczystości w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire – ogłoszenie Powszechnej Deklaracji o Ochronę Cywilizacji Życia – Meksyk 2016
Podczas uroczystości w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 3 kwietnia 2016 roku Ikona Częstochowska ponownie gościła w Tenango del Aire, które znajduje się zaledwie 30 km od stolicy Meksyku. Tutejszą parafię p. w. św. Jana Chrzciciela prowadzą ojcowie pallotyni. Trzech ojców z Polski, którym przewodzi o. Bartłomiej Pałys SAC. Jest on także kustoszem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które znajduje się przy tej parafii należącej do diecezji Valle de Chalco.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango powstało 18 lat temu ono w łączności z polskim centrum pallotyńskim w Częstochowie, w tzw. Dolinie Miłosierdzia Bożego, budowanym na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Ośrodki te łączy również identyczna dla obu sanktuariów wielka figura Chrystusa Miłosiernego, którą wykonano w Meksyku. Kościół i klasztor w Tenango zostały odrestaurowane, gdyż budynki pochodzą z XVI wieku. Kościół ten został zbudowany z inicjatywy Juana de Zumárraga, pierwszego arcybiskupa Meksyku, który był świadkiem objawienia Matki Bożej z Guadalupe. Nad kościołem króluje potężna bryła jednego z największych wulkanów Meksyku Popocatépetl (El Popo), który jest czynny i od czasu do czasu się odzywa. Tenango znajduje się w drugiej strefie zagrożenia ok. 30 km od krateru. El Popo jednym z meksykańskich wulkanów zaznaczonych na sukni wizerunku Matki Bożej z Guadalupe.
Okoliczni Indianie kochają to sanktuarium i przychodzą bardzo licznie. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego zawsze przybywa tutaj wielki tłum ludzi, głównie biednych Indian. W tym roku ponad 20 tys. osób. Schodzą się z całej okolicy, biwakują, biorą udział w rozważaniu Pisma Świętego, modlą się, spowiadają i oczywiście radośnie uczestniczą w uroczystej Mszy św. Jak co roku ojcowie ustawili dla nich wielki namiot, który mieści prawie 10 tys. osób i chronił przed słońcem podczas uroczystości.
Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej przyjechała do Tenango już po raz drugi, gdyż w ubiegłym roku także była tutaj w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Przez Meksyk Ikona cały czas poróżuje w towarzystwie wizerunku Chrystusa Miłosiernego. Wizyta w Tenango jest uwieńczeniem pielgrzymki przez Meksyk.
Uroczysta Msza św. pontyfikalna rozpoczęła się o godz. 12:00 w południe. Przewodniczył bp Víctor René Rodríguez Gómez ordynariusz diecezji Valle de Chalco. Podczas tej uroczystości stając przed wędrującą przez świat Ikoną Częstochowską z wielką mocą i porywająco ogłosił on Powszechną Deklarację w Obronie Cywilizacji Ludzkiego Życia.
Inicjatywa ogłoszenia deklaracji wyszła od koordynatorów peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Łączy ona przesłanie Maryi w wizerunku z Guadalupe z peregrynacją Ikony Częstochowskiej, które płynie właśnie z Meksyku. Po Mszy św. małżeństwo koordynatorów José i Beatrice oraz ich dzieci przybliżyli uczestnikom uroczystości założenia powszechnego wezwania do ochrony cywilizacji życia, tak potrzebnego całemu współczesnemu światu, a które płynie właśnie od nich z Meksyku, tak czułego na wezwanie Matki Bożej. Była to także okazja do podsumowania pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu” przez Meksyk. Niestety sytuacja pro-life w Meksyku jest obecnie bardzo napięta. Lewicowy rząd przygotował nowelizację prawa, aby do wszystkich regionów wprowadzić legalizację aborcji w przypadku przemocy. Po zakończeniu wizyty papieża Franciszka, który bardzo potężnie upominał się w obronie poczętego życia, aresztowano znanego lidera pro-life Jorge Serrano. Ma to na celu zastraszenie wszystkich angażujących się w obronę życia.
Po wystąpieniu miejscowego chóru dziecięcego oraz wystawieniu Najświętszego Sakramentu podczas Godziny Miłosierdzia, przez miasto przeszła uroczysta procesja z figurą Chrystusa Miłosiernego oraz Ikoną Częstochowską.
W sobotę, w dniu pielgrzymki obrońców życia, przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze podczas Różańca Świętego deklaracja z Meksyku także została przedstawiona, łącząc przesłanie Matki Bożej płynące zarówno z Meksyku, jak i z Polski.
POWSZECHNA DEKLARACJA O OCHRONĘ CYWILIZACJI ŻYCIA
NA NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – MEKSYK 2016
Z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire W Meksyku w niedzielę Miłosierdzia Bożego, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia oraz w Dniu Świętości Życia połączonym z uroczystością Zwiastowania Pańskiego
My, obrońcy życia skupieni w Międzynarodowej Koalicji „Od Oceanu do Oceanu”, prowadzący historyczną peregrynację Matki Bożej Częstochowskiej przez świat w obronie życia
Wsłuchując się w wielkie wezwanie Maryi, Matki Chrystusa, do ochrony cywilizacji życia i miłości we współczesnym świecie;
Stając w obecności Bogurodzicy przed Jej żywym wizerunkiem w Guadalupe na Górze Tepeyac w Meksyku oraz przed wędrującą przez świat Ikoną Częstochowską wraz z towarzyszącym Jej obrazem Chrystusa Miłosiernego;
Ufając, że Maryja, Wielka Patronka Obrony Życia, tak jak objawiła się w Meksyku, aby wyrwać zagubionych ludzi z okowów cywilizacji śmierci, także dzisiaj ochroni zagrożoną cywilizację życia i miłości;
Dziękując za obecność Maryi, która w Ikonie Częstochowskiej przewędrowała już 165 000 km przez 27 krajów i trzy kontynenty, budząc ludzkie sumienia i wskazując jedyną drogę do ocalenia współczesnego świata;
Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli, aby wsłuchali się w wezwanie Bogurodzicy oraz z wielką miłością i poświęceniem włączyli się w obronę cywilizacji życia i miłości, która obecnie jest bardzo poważnie zagrożona w wymiarze globalnym.
Z Tobą Maryjo, ochronimy nasze rodziny, nasze dzieci i naszą wiarę, Kościół Chrystusowy, pokój na świecie i naszą przyszłość!
Przenajświętsza Matko, Maryjo!
Dziękujemy Ci za Twoją wielką wyprawę w Ikonie Częstochowskiej przez świat w obronie cywilizacji życia i miłości. Od 2012 roku przemierzyłaś już 165 tys. km przez 27 krajów na trzech kontynentach, jakby cztery razy dookoła świata. Hojnie rozdajesz łaski i dającą życie miłość. Pokazujesz światu, że wiara w sercach ludzi nadal jest żywa!
Obecnie Meksyk przeżywa Misterium Twojego Nawiedzenia. Zanosimy Cię do naszych domów, rodzin i sanktuariów, a Ty czynisz nas prawdziwymi obrońcami życia. Nie lękajcie się! – wołał św. Jan Paweł II – Duc in Altum! „Wypłyń na głębię”!
Żeglowanie przez wzburzone wody i wezbrane potoki jest trudne. Jesteśmy wdzięczni, że Ty, nasza Matko, Maryjo, nieustannie stoisz u naszego boku. Jesteś dla nas Promienną Jutrzenką i pewną Przewodniczką.
Na Górze Tapeyac w Guadalupe powiedziałaś do św. Juana Diego: Nie bój się (…) Czyż nie jestem tutaj, Ja, Twoja Matka? Czy nie znajdujesz się w moim cieniu pod moją ochroną? Czyż nie jestem źródłem twojej radości? (…)
Mamy także zapewnienie Twojego Syna: Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata [Mt 28,20]
Pomimo otaczającego nas wielkiego niepokoju, bólu i smutku, uczysz nas żyć w kochających się rodzinach na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Wzmocnij naszą wiarę , ufność i zjednoczenie z Twoim Boskim Synem, którego miłosierdzia wszyscy tak bardzo potrzebujemy.
Matko Miłosierdzia dodaj nam sił. Dzisiejszy świat potrzebuje świadków świętości i nienaruszalności każdego ludzkiego życia, zwłaszcza najbardziej bezbronnych i niewinnych dzieci w łonach matek. W czasach globalnego ataku na prawdziwą naturę rodziny, mamy obowiązek aktywnie ukazywać cud sakramentu małżeństwa, które staje się kołyską życia i fundamentem Kościoła Domowego.
Z Tobą, Maryjo, możemy oprzeć się rozpaczy i cywilizacji śmierci, które na świat przynosi przeciwnik. Pociągnij nas, abyśmy zanurzyli się w modlitwie różańcowej. Razem z nami wypraszaj łaskę Miłosierdzia Bożego, abyśmy z wielką radością i wiarą wołali: „Jezu ufam Tobie! I wypowiadali słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego: „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!”
Dziękujemy Ci Matko!