14 lutego ks. biskup Wiesław Śmigiel udzielił promocji lektoratu i akolitatu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
Uroczystość w bazylice katedralnej zgromadziła nie tylko wspólnotę seminaryjną, ale również rodziny i znajomych promowanych kleryków III i IV roku WSD.
Słowo wstępne ks. prał. prof. Wojciecha Pikora, rektora WSD:
Homilia ks. biskupa Wiesława Śmigla 14.02.2016:
Podziękowanie promowanych alumnów oraz słowo końcowe ks. biskupa W. Śmigla 14.02.2016:
Do posługi lektora promowani są klerycy III roku. Odróżnia się posługę ustanowionego lektora od wykonywania funkcji lektora, czyli ministranta, lub innej osoby świeckiej czytającej w kościele lekcję z Pisma Świętego. Zadaniem własnym ustanowionego lektora jest wykonywanie czytań z Pisma Świętego podczas Mszy św. (poza Ewangelią); gdy nie ma psałterzysty lektor wykonuje psalm responsoryjny po pierwszym czytaniu i werset ze śpiewem Alleluja, jak również podaje wezwania modlitwy wiernych. Lektor będący alumnem seminarium duchownego może również błogosławić pokarmy na stół wielkanocny, a także pola uprawne.
Do posługi akolity zazwyczaj promowani są klerycy IV roku. Zadaniem akolity jest pomoc kapłanowi i diakonowi przy ołtarzu: przygotowuje on ołtarz i naczynia liturgiczne, w razie potrzeby pomaga kapłanowi w udzielaniu Komunii św. jako szafarz nadzwyczajny, a także w oczyszczaniu naczyń liturgicznych. Poza Mszą św. akolita może zanosić Komunię św. chorym, wystawić Najświętszy Sakrament do adoracji, a następnie go schować (bez błogosławieństwa).