Atlas z wieku XVIII:
BEQUEMER HAND ATLAS AUS SECHS UND ZWANZIG HOMANNISCHEN LANDKARTEN : NACH DER VORSCHRIFFT DES HŰBNERISCHEN MUSEI GEOGRAPHICI N. 2 ZUM GEBRAUCH DER HŰBNERISCHEN GEOGRAPHISCHEN FRAGEN ALSO EINGERICH A. 1754.
Atlas z 1754 r., zawiera 47 kart z 26 mapami. Wymiary: 48 x 56 cm. Karty ręcznie barwione. Oprawa miękka. Obiekt nosi ślady zalania. Skórzana oprawa jest zdeformowana, sztywna, brudna i przesuszona; cześciowo odklejona od tektury. Widoczne są liczne przetarcia powierzchni skóry, zadrapania, pęknięcia. Papierowe karty zdeformowane, szycie bloku pofalowane, osłabione. Składki wystają z bloku, wystepuja zabrudzenia i zacieki barwy brązowej. Papier jest osłabiony w wielu miejscach pozaginany z drobnymi ubytkami papieru; jest zniszczony strukturalnie, szczególnie na krawędziach ma strukturę bibulastą. Na papierowych kartach nastąpiły zmiany związane z użyciem grynszpanu - w miejscach tych papier na odwrociu nosi ślady - brązowe przebarwienia, świadczących o miejscowym zakwaszeniu papieru. Z czasem miejsca te narażone są na szybszą degradację papierowego podłoża.
Inkunabuł:
ANGELUS DE CLAVASIO, Summa angelica de casibus conscientae, cum additione hieronymi tornieli. Strassburg, Mart. Flach, 1 XII 1491. 2 folio.
Inkunabuł był przechowywany w złych warunkach - powstanie zacieków i degradację mikrobiologiczną papierowego podłoża. Nie zachowała się skórzana oprawa inkunabułu. Blok książki zachował drewniane okładziny. Widoczne są braki zapinek. Zachowały się kapitałki książki, są jednak odklejone od grzbietu. Drewniane okładziny noszą ślady niedużych ubytków drewna. Karty książki zostały zaatakowane przez drobnoustroje, wiele kart nosi ślady ubytków mechanicznych wywołanych osłabieniem papierowego podłoża przez rozkład mikrobiologiczny. Papier na krawędziach jest osłabiony, bibluasty, zniszczony strukturalnie i mechanicznie. Karty noszą ślady przebarwień po grzybach oraz są zakurzone i zabrudzone. Silne zabrudzenia i barwne zacieki występują przede wszystkim przy krawędziach kart.
Rękopis:
Gerardi Leociensis liber de doctrina cordis
126 kart. Dzieło z zakresu teologii, zbiór kazań po łacinie; "doktryna serca" spisana przez dominikanina Gerargi Leociensis. Był scholastykiem, który uczył w Paryżu i Liege.
Obiekt uległ zalaniu, w wyniku czego powstały zacieki. Rękopis wykonany na podłożu pergaminowym. Tekst napisany jest atramentem galusowo-żelazowym w dwóch kolumnach. Tekst uzupełniony barwnymi inicjałami. Pergaminowe karty rękopisu złożone są w składki, które następnie zszyte są na paski pergaminowe. Blok książki oprawiony jest w miękką, pergaminową oprawę, która zachowana jest w części frontowej książki. Pergamin oprawy został pokryty purpurową farbą. Szycie bloku książki zostało uszkodzone, zalanie bloku rękopisu spowodowało szeroką deformację wszystkich kart. W najgorszym stanie są ostatnie karty bloku rękopisu, zniszczona oprawa nie zapewniała właściwego zabezpieczenia obiektu - to spowodowało degradację bloku rękopisu. Pergamin przez zalanie, zdeformowany jest przede wszystkim na zewnętrznych krawędziach kart. Krawędzie te noszą ślady ataku drobnoustrojów i częściowego rozkładu pergaminu. Wiele kart sklejonych jest z kolejnymi kartami, tworząc zwarty blok.