91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.04.2024 r.
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
ks. prof. dr hab. Wojciech Pikor


We wtorek, 1 grudnia 2015 roku, w studiu Radia Głos gościliśmy ks. prof. dra hab. Wojciecha Pikora - rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Peplińskiej. 
Podczas wywiadu ks. rektor mówi o nowej inicjatywie seminarium „Most modlitewny WSD łączy seminarium z parafiami diecezji pelplińskiej”.
W rozmowie dla radiosłuchaczy odpowiada na pytania:
  • Jak dziś budzić powołania?
  • Co we współczesnym świecie przeszkadza w usłyszeniu głosu Boga?
  • Czym pelplińskie seminarium może się pochwalić?
  • Jak wygląda obecność WSD w mediach elektronicznych?
  • Jak ks. rektor odczytuje swoje powołanie rektorskie?

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu. Emisja w środę, 2 grudnia o godz. 21.20 na antenie Radia Głos. 

Wywiad z ks. prof. dr hab. Wojciechem Pikorem - rektorem WSD w Pelplinie:
 

„Siłą powołań w naszej diecezji są w znacznym stopniu rodziny”, powiedział na antenie Radia Głos w Pelplinie rektor pelplińskiego seminarium duchownego ks. prał. prof. Wojciech Pikor, który wyjaśnił idę rozpoczętego właśnie przez tę uczelnię „mostu modlitewnego”.

Idą „modlitewnego mostu” jest łączność pomiędzy Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie a 290 parafiami diecezji pelplińskiej. „To jest inicjatywa długofalowa. Każdego dnia ogarniamy modlitwą konkretną parafię, jej duszpasterzy i wiernych. Jednocześnie prosimy, aby w tej samej parafii i w tym samym dniu modlono się za seminarium duchowne”, stwierdził ks. Pikor. Rektor istniejącej od ponad 360 lat uczelni powiedział również, że „cel jest szeroki, czyli pamięć i wdzięczność oraz modlitwa o powołania w naszej diecezji” i dodał, że seminaryjna inicjatywa chce wspomóc diecezjalnego dzieło powołań: „Mamy nadzieję, że przez most modlitewny będzie silniej przebijała się świadomość w sercach młodych ludzi o drodze powołania kapłańskiego”. Z całym przekonaniem ks. Pikor podkreślił rolę rodziny w odkrywaniu duchownego powołania: „Siłą powołań w naszej diecezji są w znacznym stopniu rodziny”.

Jednym z celów „mostu” jest poznawanie przez alumnów poszczególnych parafii. W praktyce oznacza to odmawianie modlitw za daną parafię podczas codziennych modlitw całej wspólnoty seminaryjnej także podczas Mszy św., sprawowanie środowej Mszy św. w intencji parafii włączonych w „most” w danym tygodniu, udział w czwartkowej Mszy św. w katedrze w intencji powołań, ofiarowanie wieczornej adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji danej parafii, jej duszpasterzy i wiernych, a także wieczorny różaniec w diecezjalnym Radiu Głos w intencji danej parafii, który prowadzą klerycy. Każdego dnia przekazywane są także informacje o danej parafii w seminarium i na antenie radiowej.

Parafie zaś modlą się  za seminarium podczas Mszy świętych, także podejmują  modlitwę za seminarium poza Mszą św. (adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa okresowe),  zachęca się również wiernych do modlitwy za seminarium w domach, w rodzinach. Specjalna prośba o modlitwę jest kierowana do osób chorych.

„Modlitewny most” rozpoczął się w pierwszą niedzielę adwentu, 29 listopada,  modlitwą za parafię Borowy Młyn z dekanatu Borzyszkowskiego.