We wtorek, 20 października 2015 roku, w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie odbyła się inauguracja roku akademickiego 2015/2016.
Podczas inauguracji biskup pelpliński Ryszard Kasyna ostrzegał, że „kto mówi źle o Kościele ten go krzywdzi a nawet niszczy”. Zachęcał do zdobywania wiedzy w celu pozyskiwania życiowej mądrości.
Krótka relacja 20.10.2015:
Homilia Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny 22.10.2015 r.:
Wystąpienie ks. prał. prof. W. Pikora 20.10.2015:
Sprawozdanie rektorskie ks. dr. Janusza Chyły 20.10.2015:
Przemówienie Dziekana Alumnów Rafała Kunowskiego 20.10.2015:
Wykład inauguracyjny ks. prał. prof. dr. hab. Augustyna Eckmanna (KUL) 20.10.2015:
Słowo końcowe ks. biskupa R. Kasyny 20.10.2015:
Uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w bazylice katedralnej w Pelplinie pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny, wespół z biskupem pomocniczym Wiesławem Śmiglem oraz wykładowcami seminarium i duszpasterzami z terenu diecezji.
Homilię kaznodzieja zbudował na ewangelicznej przypowieści o talentach. „Mamy świadomość, że to Pan Bóg jest Dawcą życia, talentów, rodziców, wychowawców, profesorów”, mówił hierarcha, dodając, że „szczęśliwy człowiek, który spotkał ludzi pomagających mu odkrywać talenty darowane przez Pana”. Bp Kasyna przypomniał, że talenty nie są dane dla prywatnego życia obdarowanego, ale „dla drugich”.
Przypominając, że czas studiów i formacji seminaryjnej służy rozwojowi talentów, biskup pelpliński stwierdził, że „Jezus staje na początku nowego roku akademickiego jako swoisty Profesor, dając receptę na dobre przeżycie studiów, żeby w tym czasie pomnażać otrzymane talenty”. Jako przykład postawy współpracy z darowanymi przez Boga talentami, kaznodzieja ukazał patrona dnia św. Jana Kantego.
Bp Kasyna podkreślił, że studia filozoficzno-teologiczne przygotowujące do kapłaństwa służą zarówno zdobywaniu wiedzy jak i mądrości życiowej. – Wiedza jednak ulatuje z głowy, podlega procesowi zapominania, mądrość natomiast trwa i zmusza do dokonywania wyborów - powiedział hierarcha. Zachęcając dalej alumnów do wykorzystania szansy, jaką daje seminarium, biskup dodał, że „mądrość rozumie zło, słabość, nazywa rzeczy po imieniu, ale potrafi od zła się odwrócić i dokonywać dobra”.
W końcowej części homilii biskup pelpliński apelował, aby jednym z głównych celów studiowania teologii było pokochanie Kościoła: „kto mówi źle o Kościele ten go krzywdzi a nawet niszczy”. Przestrzegał też przed atakowaniem Kościoła, gdyż „nie ma bardziej groźnych ataków Kościoła, niż te pochodzące z ust wierzących, a czasami nawet kapłanów nie kochających Kościoła”. Bp Kasyna ostrzegał również, aby „nie brać fałszu za prawdę, powaga bowiem Kościoła jest wyższa”.
Uroczystości inauguracyjne, które zgromadziły przedstawicieli wyższych uczelni z Pomorza, seminariów duchownych, władz samorządowych i instytucji zaprzyjaźnionych z pelplińskim seminarium, były kontynuowane w Bibliotece Diecezjalnej.
Rektor seminarium ks. prał. prof. dr hab. Wojciech Pikor przypomniał, że uczelnia istnieje 364 lata. Kapłan podał, że obecnie przygotowuje się w niej do kapłaństwa 87 alumnów.
W trakcie inauguracji ślubowanie złożyło 19 studentów pierwszego roku.
Wykład inauguracyjny „Troska o dobro państwa w teorii i praktyce św. Augustyna” wygłosił ks. prof. dr hab. Augustyn Eckmann z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Inauguracja roku akademickiego w pelplińskim seminarium odbywa się każdego roku 20 października, w kolejną rocznicę zamordowania przez Niemców księży Pelplina w 1939 roku, co w miejscowym środowisku określa się „Pelplińską Jesienią”.