Od 20 do 22 maja odbywa się w Pelplinie Ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych organizowane przez Komisje Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Reportaż:
https://www.youtube.com/watch?v=b-RLlxvyeoY
Całe wywiady z uczestnikami spotkania w najbliższym czasie.
W dniach od 20 do 22 maja odbyło się w Pelplinie Ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych organizowane przez Komisje Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Współorganizatorem tegorocznej konferencji był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Osial powiedział Radiu Głos, że uczestnicy spotkania „koncentrują się nad lekcją religii w szkole i wyzwaniami związanymi z bieżącą sytuacją”. Biskup łowicki przypomniał przy tej okazji, że „lekcja religii ma ogromną wartość dla młodego człowieka”. Wskazał, że „na pierwszym miejscu są treści religijne związane z wyznawaną wiarą”, dodał, że „lekcja religii oddziałuje też w innych płaszczyznach życia człowieka”. Hierarcha przypomniał o odziaływaniu wychowawczym lekcji religii, „o znaczeniu kulturowym, gdyż przybliża wielkie dziedzictwo historii, sztuki, które dało chrześcijaństwo”. Biskup zauważył, że lekcje religii pomagają „w radzeniu sobie młodych ludzi z różnymi kryzysami”, dodał, że na lekcjach religii podejmuje się tematy ekologiczne, w imię prawdy, że „Pan Bóg stworzył świat i trzeba o niego dbać”.
W związku z obecną sytuacją w Polsce bp Osial przypomniał, że „podejmowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej działania są bezprawne”. Duchowny wyliczył tu problem łączenia klas na lekcji religii, redukcji wymiaru godzin, umieszczenia lekcji religii bezpośrednio przed lub zajęciach, co jest „naruszeniem prawa”, gdyż proponowane zmiany, zgodnie z ustawą powinny być „dokonywane w porozumieniu pomiędzy Kościołami i Ministerstwem, a tego porozumienia zabrakło”, mówił. Wśród innych, bolesnych skutków decyzji Ministerstwa, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP wymienił fakt utraty ponad 10 tysięcy etatów nauczycieli religii, „nigdy jeszcze jedną decyzją nie zostało zlikwidowane tyle miejsc pracy”, dodał biskup.
O bieżącej sytuacji nauki religii w Polsce traktowały wykłady oraz szerokie dyskusje uczestników spotkania.
W rozmowie z Radiem Głos biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Wojciech Skibicki podkreślił „przeogromną rolę rodziców we wspomaganiu katechetów”. Duchowny zachęcał, by rodzice dawali swoimi dzieciom świadectwo o ważnej roli katechezy i przypominali „swoją katechezę, która ich rozwijała, niosła a wtedy będą troszczyć się o podobne doświadczenie ich dzieci”.