91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

Radio Głos
Podczas największej na Kociewiu uroczystości odpustowej w Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie 13 września biskup Ryszard Kasyna
apelował do rodziców, aby wytężali wysiłki w kształtowaniu młodzieży do prawdziwej miłości i silnej wiary, aby ich dzieci „nie były zatruwane fałszywymi iluzjami wolności”.

 Krótka relacja z Piaseczna 13.09.2015:

Fotoreportaż >> M. Mierzejewski >> Galeria zdjęć »

Do najstarszego sanktuarium Maryjnego na Pomorzu, gdzie czczona jest Matka Chrystusa w Figurze koronowanej w 1968 roku przez kard. Karola Wojtyłę, przybyło około 20 tysięcy wiernych. Spora ich część od wczoraj docierała w pieszych pielgrzymkach a także na rowerach. Przybyła również 150 osobowa piesza grupa osób niepełnosprawnych.

Witając zebranych na centralnej Mszy św. przy miejscu pierwszego cudu w Piasecznie ks. Andrzej Ossowski stwierdził, że należy wyruszać na pielgrzymkę wiary i „podjąć trud wyjścia ze swej codzienności”. Kustosz sanktuarium powiedział też przy tzw. Studzience, że modlitwa w Piasecznie jest wejściem na górę, gdzie chcemy uwielbiać „Boga w Jego Synu, który przyszedł na świat dzięki najwspanialszej kobiecie świata – Maryi”.

Na początku homilii biskup pelpliński przypomniał, że uroczystości w Piasecznie są organizowane ku czci Narodzenia NMP. Tę prawdę – mówił hierarcha - wyraża czczona tu w Piasecznie figura Maryi, wykonana z lipowego drewna w roku 1380. Bp Kasyna nawiązał do cudownego uzdrowienia paralityka w miejscu celebrowanej uroczystości. Biskup pelpliński zaznaczył, że Figura Madonny z Dzieciątkiem przyciąga wiernych jak magnez, a obecny na Jej obliczu „spokój i dyskretny uśmiech, który Maryja nie zatrzymuje dla siebie, ale pragnie, by pojawił się na twarzy każdego, kto tu pielgrzymuje” zachęca pielgrzymów do modlitwy.

Bez Niej nie zrozumiemy tak naprawdę samego ducha ewangelizacji, a więc także ducha ewangelizującego Kościoła”, mówił dalej kaznodzieja.

Bp Kasyna podkreślił rolę Maryi w życiu Kościoła i nazwał Ją nauczycielką  nadziei, gdyż mimo, że doświadczyła wiele cierpienia, nic nie zdołało odebrać Jej nadziei – dodał. „Nie bój się..! Znalazłeś Siostro i Bracie łaskę u Boga... Niech te słowa będą dla nas źródłem radości, źródłem nadziei, źródłem umocnienia w chwilach cierpienia i trudach życia”, powiedział biskup do pielgrzymów.

 „Mamy się okazać mocnym ogniwem w łańcuchu wiary pokoleń; będzie zaś tak, jeśli w życiu naszym będziemy naśladować postawę Maryi, służebnicy Boga i człowieka”, przekonywał dalej biskup pelpliński.

Nawiązując do rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Wychowania, duchowny wyraził zaniepokojenie działaniami, które objawiają się przez „odbieranie rodzicom wpływu na wychowanie dziecka w szkole, poprzez sianie różnych ideologii – gender, edukacji seksualnej, które tak naprawdę zubażają prawdę o człowieku, o jego powołaniu do miłości, ograniczając go do wymiarów często przedmiotowych”. Biskup apelował do rodziców, aby wytężali wysiłki w kształtowaniu młodzieży do prawdziwej miłości i silnej wiary, aby ich dzieci „nie były zatruwane fałszywymi iluzjami wolności, pojmowanej jako uwolnienie od wszelkich norm, jako pełna swoboda obyczajów, bez odpowiedzialności i wymagań”. Dodał, że „bardzo potrzebna jest prawna i faktyczna obrona i ochrona młodego pokolenia przed duchową dewastacją, przed zaśmiecaniem ducha młodego pokolenia, zwłaszcza w anonimowej przestrzeni Internetu”.

W końcowej części homilii biskup pelpliński wyrażał wdzięczność wobec wszystkich kobiet, które jak Maryja wiernie pełnią swoją misję miłości i przekazywania życia, wnosząc w życie pokój i radość.

Na koniec kaznodzieja apelował: „Z Maryją wiążmy nasze nadzieje, abyśmy tak jak Ona wypełniali plan Boga Ojca. Ta świadomość jest zawsze źródłem pokoju i radości!”.

Obchody odpustowe potrwają do przyszłej niedzieli. Każdego dnia licznie gromadzą się pielgrzymi na modlitwę. Przybywają różne grupy wiernych. Swój specjalny dzień mają, między innymi, rolnicy, niewiasty, chorzy, służba zdrowia, będą specjalne dni modlitw za rodziny, za Ojczyznę, za nauczycieli i kapłanów. W najbliższą sobotę da sanktuarium przybędzie młodzież z całej diecezji.

 

Fotoreportaż >> M. Mierzejewski >> Galeria zdjęć »

Galeria zdjęć »

Pielgrzymi w Piasecznie 13.09.2015:

Słowo powitania kustosza ks. Andrzeja Ossowskiego 13.09.2015:

Homilia ks. biskupa R. Kasyny 13.09.2015:

Słowo końcowe ks. kustosza 13.09.2015:

  

Fotoreportaż >> M. Mierzejewski >> Galeria zdjęć »