91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

Radio GłosW sobotę, 12 września 2015 roku Strzepczu odbył się I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej "Pater Noster". 

 Niewielka, licząca zaledwie siedmiuset mieszkańców kaszubska wieś Strzepcz na dzisiejszy dzień niemal podwoiła swoją wielkość. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster”, na który przyjechało aż 500 artystów z całego kraju.

W Strzepczu pojawiło się 14 chórów z całego kraju, od Pomorza przez Elbląg, Poznań, a nawet Limanową. Były to chóry zarówno kościelne, jak i świeckie. Właśnie w kategorii zespołów świeckich zwyciężył „Iuvenales Cantores Lodzienses” z Łodzi. W grupie chórów kościelnych najwyżej oceniony został „Canticum Iubilaeum” z Limanowej. Grand Prix Festiwalu odebrał Chór Gdańskiej Sceny Muzycznej.

Istotą Festiwalu jest upowszechnianie modlitwy „Ojcze Nasz” w utworach muzycznych z różnych epok. Miejsce do tego jest adekwatne. Wieś ma siedem wieków historii. Pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1314 r. Już wtedy istniała we wsi parafia. Z Zakonem Krzyżackim wiąże się pojawienie się słynącej łaskami figury Matki Boskiej Strzepskiej, do której pielgrzymki przychodziły od niepamiętnych czasów.

Festiwal zorganizowała parafia pw. Marii Magdaleny przy wsparciu Gminy Linia i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wieczorną Galę Laureatów poprzedziła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Homilia Biskupa Ryszarda Kasyny w Strzepczu. 12.09.2015 r. :

 

Galeria zdjęć »

 


 


 

 

Beata Śnieg - laureatka nagrody dla najlepszego dyrygenta oraz nagroda Grand Prix dla jej Chóru Gdańskiej Sceny Muzycznej :

 

Jeszcze kolejnych 12 wywiadów przed nami… Warto tu zaglądać :)