91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 04.04.2025 r.
Imieniny: Wacław, Izydor, Benedykt

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie ma w ołtarzu głównym obraz św. Mikołaja biskupa. W dniu odpustu brackiego w chmieleńskiej świątyni dziękowano za takiego patrona, za jego dzieła, które pokazują, jak dzielić się dobrami z innymi, za całą rodzinę parafialną.

Na mszę św. odpustową do Chmielna zjechali pochodzący stąd księża - ks. Hubert Kitowski, ks. bp Arkadiusz Okroj, ks. Karol Misiurski, ks. Maciej Gizela, ks. Paweł Dułak oraz sąsiedzi - z Prokowa ks. kan. Grzegorz Lewandowski i ks. kustosz Mateusz Draszanowski z Sianowa.

Odpust w Chmielnie - powitanie ks. Rakowskiego i bpa Arkadiusza Okroja :

W homilii ks. bp Arkadiusz Okroj przypomniał wpierw - kim był patron dnia:
- Święty Mikołaj, który jest naszym patronem to dobry biskup, który promuje dobro w dobrym Kościele. To święty, który nie tylko wyróżnił się wielką wrażliwością na potrzeby innych, mądrością, dzięki której wiedział komu i w jaki sposób pomagać, ale to święty, który uczynił wielu ludzi w Kościele promotorami dobra. Jeśli uznaliśmy go za swojego patrona, z pewnością to również nas zobowiązuje byśmy dołączyli do grona tych promotorów dobra w Kościele.
W dalszych słowach ks. biskup podjął wątki Kościoła - jako domu, gdzie każdy czuje się dobrze, gdzie panuje życzliwość, miłość i szczerość. Gdzie każdy ma swoje miejsce i zawsze może do tego domu wrócić, nawet gdy się w życiu pogubił. 

W dniu św. Mikołaja nie mogło zabraknąć wątków dobroczynności i troski o przekazanie wiary kolejnym pokoleniom.
- Od 2014 roku zaczęto traktować katechezę jako przedmiot gorszej kategorii, wprowadzając możliwość rezygnacji zarówno z religii, jak i z etyki, skreślając ją z listy przedmiotów maturalnych - w sytuacji gdy przecież istnieją studia, na których są wydziały teologiczne - mówił ks. bp Arkadiusz. - Sądzę, że niezależnie od poglądów – Polacy powinni zgodzić się z tym, że system edukacji powinien być nośnikiem wartości. Dlatego powinniśmy się domagać, by dzieci mogły spotkać się z promocją dobra - na dobrej katechezie. Jeśli są niewierzące, to na dobrze przeprowadzonej lekcji etyki. A jeśli mają być wprowadzone jakieś nowe przedmioty, trzeba to dokonywać w porozumieniu z
rodzicami. Tym jest normalność. I o taką normalność się dopominamy, prosząc o opamiętanie autorów zamieszania.

W dniu święta parafialnego od ołtarza popłynęły słowa wdzięczności za chmieleński Kościół - za tych, którzy go przez całe wieki współtworzyli, za tych, którzy w nim uczyli się promować dobro, za wszystkich, którzy sprawili, że tu powstał prawdziwy dom. 
Chmieleńska parafia ma wiele powołań w okresie powojennym: ks. Jan Konrad Szwaba, ks. Stefan Szwaba, ks. Kazimierz Szwaba, ks. Zygmunt Kwidziński, ks. Wacław Pryczkowski, ks. Kazimierz Kąkol, ks. Gerard Markowski, ks. Jerzy Deja, ks. Roman Piask, ks. Hubert Kitowski, ks. Grzegorz Fąferko, ks. Arkadiusz Okroj, ks. Marek Węsierski, ks. Karol Misiurski, ks. Maciej Gizela, ks. Paweł Dułak.

Po mszy św. w salce katechetycznej oficjalnie otwarto parafialną bibliotekę.
Jak korzystać z chmieleńskiej biblioteki parafialnej? -

Filmik z IX Chmieleńskiego Spotkania z Mikołajem

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć