91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 28.11.2024 r.
Imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

Mamy 30 lat. 

W krótkim filmie opowiadamy o naszej działalności. Okazja ku temu jest szczególna.

 

Rocznicowa refleksja.

Głos – Przygotujcie drogę Panu

 

          27 listopada 1994 roku o godz. 19 po raz pierwszy w historii w radioodbiornikach popłynął komunikat: „Tu Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej – Radio Głos”.

Pomysł i pragnienie śp. biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi ziścił się. Po kilkumiesięcznym przygotowaniu pomieszczeń na terenie Kurii Diecezjalnej, szkoleniach pracowników, wystartowaliśmy.

Jeszcze nie w pełni było gotowe studio emisyjne, więc zaczęliśmy prowizorycznie. Po zakończeniu koniecznych prac, 18 grudnia biskup diecezjalny pobłogosławił rozgłośnię.

Tak zaczyna się historia jednej z najnowszych instytucji diecezji pelplińskiej, która jest znakiem nowych czasów w Polsce po 1989 roku. Wtedy, w oparciu o umowę Państwo-Kościół powoli zaczynała się normalność w naszej Ojczyźnie. Zaczęliśmy odczuwać, że wreszcie Kościół może pełnić swoją misję duszpasterską w sposób nieskrępowany posiadając wolne media.

Był to powrót do normalności po dziesiątkach lat systemu komunistycznego, który zniszczył olbrzymią część ewangelizacyjnej i służebnej działalności Kościoła Katolickiego. Należy pamiętać, że pierwszą katolicką rozgłośnię uruchomił w 1938 roku św. o. Maksymilian Kolbe. Było to Radio Niepokalanów. Przyznam się, że nie wiedziałem do niedawna, że sygnał Radia Niepokalanów i Radia Głos oparty był o tę samą melodię pieśni „Po górach, dolinach”.

O naszym radiu, które zawsze cieszy się ogromną życzliwością i realnym utrzymaniem przez biskupów diecezjalnych naszej diecezji, włącznie z obecnym pasterzem, biskupem Ryszardem Kasyną, napisano już kilka prac naukowych, wiele artykułów prasowych, powstały programy telewizyjne.

Radio to praca zespołu oddanych sprawie ludzi i życzliwość Kochanych Radiosłuchaczy. Nie jesteśmy w stanie określić ilu ludzi jako pracownicy, współpracownicy, wolontariusze tworzyło i obecnie przygotowuje audycje. Jesteśmy wdzięczni są nimi również alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Świat, a w nim media bardzo się zmieniają. Radio w tych zmianach jawi się jako ciągle atrakcyjne narzędzie masowej komunikacji. Ogromną pomocą i motywacją dla naszej pracy stał się Internet. Zarówno jako pomoc w realizacji naszych zadań jak i w dostępności naszych audycji dla radiosłuchaczy. Od kilku lat prowadzimy również transmisje i nagrania wideo.

Zakup w 2022 roku wozu transmisyjnego to epokowa zmiana w historii Radia Głos. Przekaz na żywo nie tylko dźwięku, ale również obrazu zrównało nas z profesjonalnymi mediami takimi, jak telewizje.

Przez te 30 lat doświadczyliśmy ogromu przemian społecznych w naszej Ojczyźnie. One wpływają również na naszą działalność. Jednak wiemy, że jedyna,  stała i najpiękniejsza jest moc Chrystusa. Patron Radia Głos, św. Jan Chrzciciel był wierny swojej misji aż po męczeństwo. Stał się wiarygodnym głosem na pustyni. Służył tej Prawdzie, którą jest Jezus Chrystus, uwiarygadniający siebie na Krzyżu.

Idziemy więc dalej, prowadzeni tą mądrością, którą opisał św. Jan Paweł II w 1987 roku na Wawelu: „To w Krzyżu jest Ci dana, o Chryste, „wszelka władza”, taka władza, jakiej nikt inny nie ma w dziejach świata. To w Krzyżu jest moc Odkupienia człowieka, w imię której apostołowie słyszą: Idźcie… nauczajcie wszystkie narody”.

To zaszczyt więc dla nas, że takiemu Panu i Władcy możemy dalej przygotowywać drogę do serc ludzkich.

                                                           Ks. Ireneusz Smagliński