15 sierpnia Pelplin uczcił Patronkę katedry Najświętszą Maryję Pannę Wniebowziętą oraz Patrona miasta św. Bernarda.
Doroczne obchody były połączone z 34. Wojewódzkim Dniem Pszczelarza Województwa Pomorskiego.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.
Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny - 15.08.2024 Pelplin:
Reportaż:
https://www.youtube.com/watch?v=JQC7IT4wWgA
15 sierpnia to Dzień św. Bernarda – Patrona Miasta Pelplina. W ramach tegorocznych obchodów odbył się 34. Wojewódzki Dzień Pszczelarza i Piknik owocowo-warzywny przygotowany przez Pomorską Izbę Rolniczą.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w katedrze, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Dzień św. Bernarda połączony jest z odpustem Parafii Katedralnej w Pelplinie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli w korowodzie na plac imprezy przy Kociewskim Centrum Kultury. Przemarsz poprowadziła kapela Zgrywańce z Kościerzyny, dalej można było zobaczyć cystersów, św. Bernarda (w tej roli Jacek Hinz), poczty sztandarowe poszczególnych rejonowych kół pszczelarzy, władze samorządowe, gości i mieszkańców gminy Pelplin.
Św. Bernard przywitał się z publicznością słowami opata Wernera „Bonum est nos hic esse (z łac. Dobrze nam tu być), które wg tradycji wypowiedział po przybyciu cystersów do Pelplina 750 lat temu. Powitaniu towarzyszyła Pieśń o św. Bernardzie z XVIII wieku - Salve Bernarde, o bona narde - Witaj Bernardzie, olejku drogi (odtworzona i nagrana z okazji 750-lecia nadania Pelplina Cystersom).
Zebranych na placu wydarzenia powiadali organizatorzy: Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie - Jakub Zieliński, Piotr Łaga – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie (także w roli konferansjera wydarzenia w plenerze), Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Sabat, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego – Antoni Rzepka, Prezes Pszczelarzy Zawodowych – Piotr Mrówka, Wicestarosta Tczewski - Andrzej Flisik, Ks. Krystian Feddek - dyrektor Kociewskiego Centrum Kultury i Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.
Organizatorem Święta Miodów było też Rejonowe Koło Pszczelarzy w Pelplinie z nowym od niedawna prezesem Bartoszem Naleczyńskim. Wśród gości byli m.in. Tadeusz Błędzki – wiceprezydent Starogardu Gdańskiego, ks. Janusz Wachowski – diecezjalny duszpasterz pszczelarzy, Łukasz Chmielecki – kierownik biura powiatowego ARiMR w Tczewie oraz przedstawiciele władz Pomorskiej Izby Rolniczej, Lech Kolaska i Karol Przygocki.
Część artystyczną rozpoczęły młode wokalistki, uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie, Joasia Zalewska i Maria Mucha, które pięknie zaśpiewały kilka piosenek. Następnie ze sceny popłynęły znane przeboje Anny Jantar w wykonaniu duetu - Anety Falkowskiej i Eweliny Rytelewskiej. Znakomicie muzycznie zaprezentowała się na scenie kaszubska kapela Zgrywańce. Po południu natomiast wystąpił nasz rodzimy zespół folklorystyczny Modraki-Ojtoto. A występy na scenie zakończył koncert zespołu Retro Voice.
Podczas Święta Miodów odbyło się wręczenie odznaczeń pszczelarzom. Prezes Tadeusz Sabat wręczył statuetki i medale księdza Jana Dzierżona oraz inne wyróżnienia zasłużonym pszczelarzom z Pomorza. W sali obok placu imprezy odbyły się dwie konferencje: „Produkty pszczele współcześnie. Możliwości wykorzystania”, prelegent Elżbieta Hołderna-Kędzia oraz „Gospodarka Pasieczna”, prelegent Marek Podlewski.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska Pomorskiej Izby Rolniczej przygotowane w ramach Pikniku owocowo-warzywnego. Mieszkańcy i goście mogli skosztować znakomitej zupy owocowej i różnych przekąsek. Pan Michał z humorem prowadził zabawy i konkurencje dla chętnych uczestników. O godz. 13.30 na scenie odbyło się losowanie głównych nagród ufundowanych przez Izbę Rolniczą. Osoby, które poprawnie wypełniły ankiety z pytaniami o zdrowe odżywianie się i do których uśmiechnął się los, otrzymały cenne nagrody, w tym: wolnoobrotową wyciskarkę do soków, blender, frytkownicę beztłuszczową, suszarkę spożywczą, gofrownicę.
Organizatorzy zadbali też o najmłodszych. Przygotowany został zamek dmuchany, a zabawy dla dzieci prowadziły zaproszone animatorki.
Na scenie wydarzenia była też edukacyjna. Przewodnicy Kociewskiego Centrum Kultury przygotowali dwie scenki. Pierwsza z nich mówiła o założeniu i rozkwicie zakonu cystersów w Pelplinie, druga o postaciach św. Bernarda i św. Hildegardy.
Plac wydarzenia zapełniony został licznymi stoiskami z miodami i produktami pszczelimi, z jadłem, ciastem, wyrobami rzemiosła i innymi. Ofertę gastronomiczną przygotowali wystawcy z regionu i gminy Pelplin, w tym Koło Gospodyń Wiejskich Wielki Garc.
Panie z Klubu Seniora Lignowy Szlacheckie przyjechały na Święto do Pelplina z dużą ilością kwiatów polnych. Z zebranych kwiatów Panie uplotły piękne wianki. Sporo z nich trafiło na głowy uczestników wydarzenia. Panie przywiozły także swoje prace artystyczne, obrazy przedstawiające kwiaty, łąki i pola Kociewia.
Na placu przed sceną wystawione były rzeźby ludowe autorstwa pelplińskiego artysty Andrzeja Kukuli. Wśród nich postacie w strojach regionalnych, marynarze, osoby duchowe, figura Matki Boskiej, ale też diabełka.
W popołudniowej części wydarzenia zaproszony bartnik opowiadał o dawnym pozyskiwaniu miodów w lesie, a jednocześnie prezentował narzędzia i dłubanie ulu w pniu drewna. Natomiast Koło Pszczelarzy Pelplin przeprowadziło konkurs, w którym główną nagrodą był nowy ul, a poza tym nagrody rzeczowe przydatne do pracy w pasiece.
Znakomita pogoda i bogaty program przyciągnęło na wydarzenie wielu uczestników z gminy Pelplin i regionu. Na zakończenie prowadzący Piotr Łaga podziękował w imieniu organizatorów za obecność i zaprosił do Pelplina na Dzień św. Bernarda za rok.
Piotr Łaga – MOK Pelplin