W niedzielę, 21 lipca 2024 roku odbyły się uroczystości odpustowe w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.
Suma Pontyfikalna pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.
Tysiące pątników na pielgrzymkowych szlakach do Sianowa
„Wiara i miłość sprawiają, że życie człowieka ma sens”, powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna do ponad 20 tysięcy pielgrzymów, którzy 21 lipca przybyli do Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie koło Kartuz.
Podczas Mszy św. polowej bp Kasyna wyraził przekonanie, że każdego roku jest coraz więcej pątników na modlitwie u Matki Bożej Sianowskiej. „Warto czekać cały rok, by was zobaczyć i z wami pomodlić się”, stwierdził na początku homilii główny celebrans. „Wiara i miłość sprawiają, że życie człowieka ma sens”, zauważył hierarcha.
„Pielgrzymka do Sianowa i innych miejsc to jeden z wielkich skarbów naszej pobożności”, kontynuował kaznodzieja i dodał, że „przychodzimy tutaj by budować wspólnotę”.
„Jeżeli chcemy spotkać się z naszymi bliskimi w niebie, to musimy naszym dzieciom i wnukom przekazać wiarę, niczego cenniejszego nie jesteśmy w stanie im dać”, wskazał biskup i „to jest najcenniejszy prezent dla nich”.
Biskup przestrzegał przed indywidualizmem, zazdrością i pychą, które „zawsze są śmiertelnie groźne” a wówczas „atmosfery naszego życia będą ciężkie”, dodał.
Hierarcha apelował, „by być z prostotą otwartym na Pana Boga i na siebie nawzajem”, by „uczyć się słuchać jak Maryja”. Apel ten wybrzmiał jako podstawa nadziei, do której zachęca papież Franciszek w kontekście 2025 roku jubileuszowego Odkupienia. „Bez nadziei byłyby tylko cmentarze”, przypominał duchowny.
Nawiązując do trudnych dziejów Polski, biskup pelpliński przypomniał współczesnych ojców narodu polskiego, błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszkę. Wyraził obawę o obecną rzeczywistość, kiedy „coraz bezczelniej zło nazywa się dobrem, a dobro złem”. Jako przykład takich błędnych postaw bp Kasyna przywołał aborcję i eutanazję. Apelował również „o budowanie mostów porozumienia, byśmy umieli do siebie mówić a nie tylko do siebie krzyczeć”. Za św. Janem Pawłem II, kaznodzieja przypomniał, że „Polska potrzebuje dzisiaj przede wszystkim ludzi sumienia”.
W Sianowie od XIV wieku szerzy się kult Matki Bożej, zapoczątkowany objawieniami i historią figury Madonny z Dzieciątkiem Jezus.
Centralne uroczystości odpustowe związane ze świętem Matki Bożej Szkaplerznej trwają przez całą oktawę i gromadzą rzesze wiernych nie tylko z Kaszub i diecezji pelplińskiej, ale również z okolicznych diecezji.